Jump to content

Jordslag på teak


origo

Recommended Posts

Jeg sverger til Starbrite sin Cleaner & Brigthener. Den er ganske snill, men må skylles godt bort etter skuring med børste.

Det er mange forskjellige erfaringer her, men dette er mitt tips:

https://www.maritim.no/starbrite-seasafe-teak-birghtener-cleaner

 

Her etter helgens runde på 2001-modell. Med nye nater av Tec7 lim, ikke natemasse, etter tips. Oljet med teakolje fra samme merke:

 

20210224_181152.jpg

Redigert av Worry II (see edit history)
Link to post

Det er nok ikke jordslag men svartsopp dere har fått i teaken. Hvis dere behandler teaken (og alt annet treverk) med olje uten bruk av soppdreper først blir dette resultatet. 
Extreme teakrens 1 og 2 er hva jeg anbefaler. Og la teaken være i fred. Når den gråner beskytter den seg selv og varer lengst. 

Mvh

Chilli Solbris

Båtlivet gir meg de største gleder!  Og de største sorger!😂
Trenger du noe? www.solbrismaritime.no

Link to post
Solbris II skrev On 2.3.2021 at 22.31:

Det er nok ikke jordslag men svartsopp dere har fått i teaken. Hvis dere behandler teaken (og alt annet treverk) med olje uten bruk av soppdreper først blir dette resultatet. 
Extreme teakrens 1 og 2 er hva jeg anbefaler. Og la teaken være i fred. Når den gråner beskytter den seg selv og varer lengst. 

:thumbsup:

 

Vittig skrev 17 minutter siden:

Gammelt triks. Når du vasker teaken bør du bruke saltvann og ikke ferskvann.

 

Når jeg rusler gjennom marinaene ser jeg stadig tragiske tilfeller av teak som er blitt ødelagt av unødvendig og skadelig behandling. Grunnregelen bør være: kun saltvann og myk børste på tvers av fibrene, og ikke for ofte. Utendørs treverk på båten liker ikke ferskvann, Misfarging og svartsopp pga, oljing er en gjenganger, Og noen greier å skure i stykker teaken. De graver seg inn i treverket med børster og kjemikalier. Det er til å gråte av . . .

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...