Jump to content

Rekkefølge på behandling av pusset drev


Skrukken

Recommended Posts

Jeg har pusset ned lokkene øverst til mine DPE drev. Kanskje jeg har gått litt grundig til verks, men det er mer eller mindre pusset ned til bart aluminium. 
 

jeg har nå følgende tre produkter og lurer på hvilken rekkefølge dette skal på (Maritim sine lørdagshjelpere er helt blanke på feltet (som meg)).

 

- Volvo Penta Paint up Spray

- Jotun vinyl primer

- Jotun aqualine antifouling

 

Jeg tenker å få dette glatt og fint og starter dermed med disse delen før drevene tas. Skal riktignok ikke pusse like dypt på de tror jeg?

Link to post
larshans1 skrev for 1 time siden:

Mulig det, men da mister du vel kanskje egenskapen av at den er vanntett? Med mindre du finner en epoxybasert etchprimer...

Etseprimer er en primer (!) som binder særdeles godt til aluminium. Skal overlakkes med vanntett lakk, gjerne en 2K primer. Så kommer bunnstoffet til slutt. 

Link to post

Brukte Jotun Vinyl primer som underlag, før lakk, på undervannshuset (aluminium) på påhengsmotoren, da jeg "flekket" litt på noen småhakk. Dette var  helt i bunn av gearhuset som ligger delvis under vann, da jeg ikke får påhengsen tiltet helt opp av vannet. Dette har holdt utmerket i flere år.

Link to post
SV Nasja skrev for 6 timer siden:

Vinylprimer er beregnet som grunning OG som mellomstrøk. Så, JO, det stemmer.

Det Skrukken spurte om, stemmer ikke:

Altså, primeren først, deretter lakk, og til sist den antifoul sprayen? Sorry, men er litt uerfaren her..

 

Fra Jotun sitt datablad:

Bruksområde Brukes som et heftstrøk for gammelt bunnstoff i god stand. Kan brukes som et heftstrøk for uherdet epoxy primer før påføring av et én-komponent malingssystem. Kan brukes som en primer på treoverflater. Produktet er egnet for påføring av både profesjonelle og forbrukere.

 

Står ikke noe om at dette er egnet for bar aluminium...

Redigert av larshans1 (see edit history)
Link to post
Lazyjack skrev On 1.2.2022 at 11.23:

Er ikke etseprimer det beste på bar aluminium? 

 

Nå brukes for det meste epoxyprimer i stedet. Sitter godt, og er vanntett. Man kan gjerne bruke etsprimer først, men det er ikke nødvendig. 

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win." - Mahatma Gandhi
Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...