Jump to content

Engbo ankervinsj slipper ikke ankeret


eivind1

Recommended Posts

Jeg har en ankervinsj som bruker disse https://seatronic.no/engbo-trekkskivesett-maxi

Disse vinsjene fungerer ved at ved ut så går motor "feil" vei og dermed skrur motor ut den ytterste skiven slik at det ikke lengre er press på tauet og det får fritt fall ut. Dette forutsetter selvfølgelig at ankeret faktisk er plassert slik at det kan falle ut av seg selv hvis ankertauet blir slakt.

 

Når ankeret skal opp vil motor først skru ytterste skive inntil innerste skive slik at det blir press på tauet for deretter å dra tauet opp.

 

En annen mulig feil hvis du har slik ankervinsj er at autostoppbryteren sitter for stramt mot tauet og holder det igjen.

A calm sea never made a skilled sailor 
D5L

Link to post

Nja, det er vel ikke helt sånn frifall mekanismen fungerer på Engbo. ( ihverfall på min) Når man kjører vinsj opp så vil en mekanisme inni skyve på bremsebånd som da tar tak i en trommel som igjen da drar med seg akslingen som kabularet sitter på. Når man slipper ut så vil motoren gå motsatt vei og slippe presset på bremsebånda og vekten av ankeret drar tauet ut, trommelen inni vinsjen vil da spinne fritt. På bildet ser dere kammene som vrir seg når man kjører motor. Hvis trådstarter hører motor spinner når han trykker på ned knappen så går enten ikke båndene av, ikke nok tynge i ankeret eller noe som hindrer utgående aksling i å bevege seg. Hvis tauet kiler seg skikkelig i kabularet så kan jo det også hindre at det går ut. 

E7680116-87EE-4F54-9A43-CF057B182E44.jpeg

EBCDCF7E-5124-4BC0-9C4C-6812AB2A432D.jpeg

595D0F08-7EC8-464F-86FE-C6EEE4DC0AEE.jpeg

Link to post
eivind1 skrev On 23.5.2022 at 20.38:

å slippe ankeret etter at jeg byttet braketter.


Er det ikke bare ankeret som er litt treg i ankerrulla da? Har du er bilde?

Viksund 340 St. Cruz: Tre-roms fritidsbolig med to terasser og fleksibel beliggenhet.

 

2009 - 0000: Viksund 340 St.Cruz Fly m/VP D6-370/HS80AE

2003 - 2009: Halco 29 Offshore Fly m/VP 41B/290DP

Link to post
15 hours ago, Brigg said:


Er det ikke bare ankeret som er litt treg i ankerrulla da? Har du er bilde?

Har også vært borti dette. Da var det ankerline som hadde blitt stivt og fullt av salt/møkk. Vasket for hånd i tøymykner så gikk det bedre.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...