Jump to content

Volvo Penta D3 - luft i diesel systemet


Balde

Recommended Posts

I juli i år kjøpte jeg en brukt Nidelv 690 Sport med en VP D3 (2005 modell). Jeg hadde ikke brukt den lenge da den stoppet første gang. Den startet igjen, men stoppet og startet igjen (Engine, electrical failure) var meldingen jeg fikk. Så gikk den helt fint i ca 2 uker før den stoppet igjen. Jeg luftet da dieselsystemet (lufteskruen på toppen av filteret) og den startet igjen. Men det gikk ikke lang tid før den stoppet igjen. Jeg fortsatte og lufte men det varte ikke lenge før den stoppet. Til slutt kjøpte jeg nytt originalt filter og forfilter og byttet dette. Den startet og gikk noen timer før den stoppet igjen. Jeg så at kopperpakningen på lufteskruen var ganske sammenpresset og byttet til ny pakning. Den startet og gikk veldig fint en hel helg før den igjen stoppet mandagen. Jeg ser tydelig at det er luft i systemet, men hvor kan det komme fra. Etter lufting kommer det bare tilbake. Er det noen som har noen gode råd.

mvh

RKB

Link to post
  • 2 uker senere...
mawilu skrev On 7.9.2022 at 21.34:

Ingen forskjell på D 3 og andre motorer,skru filtret kun med handmakt diesel eller olje på pakningen først .Ikke skru til med filtertang eller lignene

Hatt to av disse motorene selv fra 07 , og alle VP verkstedene jeg har hatt kontakt med sa følgende «dieselfilteret må skrus unormalt hardt til på disse motorene, og det er omtrent ingen som får disse av hele igjen. Får du filteret av helt så har de vært for løse»

 

 

Vi bor ved vannet, jobber med havet, lever på vannet og elsker havet :)

Link to post
  • 2 uker senere...
  • 6 måneder senere...

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...