Jump to content

Valkyrja på langtur


Valkyrja

Recommended Posts

tobixen skrev On 3.2.2025 at 16.25:

 

Jeg bruker crewbay, og har seilt mye alene.

 

 

Har samme erfaring som deg etterhvert, særlig det med langt frem i tid, for så å trekke seg. Første mann til mølla er det jeg kommer til å kjøre fremover.

 

Ellers har jeg frem til nå sagt at folk kun betaler sin egen reise og mat, og at jeg dekker havn osv, med mindre vi velger havn for komforten sin skyld når det kan ankres.

 

Den løsningen tenker jeg å beholde for erfarent mannskap. Dansken jeg hadde med meg fra Brunsbüttel til Belgia var helt fantastisk; ingenting slår å våkne til morgenvakten med ferdig revede seil, og en skikkelig brief om hva som har skjedd ila natten, risikomomenter i området, og forslag til videre kurs. Da sover man godt om natten.

 

Men ferske folk skal heretter få lov til å spleise på både drivstoff, vann og havneutgifter, samt skrubbe dekk osv i havn (men vedlikeholdsutgifter er selvfølgelig min kostnad).

For med dem får man aldri slappet skikkelig av, men må stå opp i tide og utide for å håndtere lasteskip, reving og væromslag.

 

Morsomste opplevelsen min med crewbay var forresten et tysk par som spurte om jeg hadde en ekstra lugar i tillegg til den de skulle ha, slik at et vennepar av dem kunne bli med.

 

De trodde nemlig at båten var 68 fot, til tross for alle bildene på profilen min... :fniser:

Link to post
On 2/5/2025 at 10:56 AM, Valkyrja said:

For min del er det mye enklere å hoppe iland fra baugen.

Same, same.

 

Hadde jolla og noe annet skrot festet på davider, da var det veldig vanskelig å krabbe ned på badeplattformen og så opp på en høy kai - så det måtte rett og slett flyttes vekk.  Skulle vel vurdert å gjøre ting på "nordisk måte" i stedet.  Strøminntaket mitt er jo også i baugen, i motsetning til det aller meste av lokale båter, som har det i hekken.

 

De fleste som oppholder seg mye i havner i middelhavet har en gangplanke slik at man kan spasere direkte fra hekken og i land, men det er ulemper med dét også.

 

On 2/5/2025 at 10:56 AM, Valkyrja said:

Dersom jeg skal fortøye med akterstavnen inn, må jeg ha såpass avstand til brygga for å ikke risikere roret og motoren ved f.eks hekksjø, at det blir særdeles knotete.

Selv uten utstående ror og påhengsmotor, så vil jeg påstå at det for de fleste båter er mer risikabelt å være fortøyd med hekken nært en betongkai enn baugen.

 

Riktignok, med hekken er det som regel mulig å putte noen svære kulefendere mellom.  Det e rikke like lett å fendre baugen på en allminnelig seilbåt.

 

Wherever I lay my anchor, that's my home - https://solveig.oslo.no/

Link to post

Tusen takk! Har kost meg masse med andre sine reisetråder, så er kjekt å kunne gi litt tilbake :smiler:

 

Tror ikke youtube blir mer enn en softis ekstra i måneden med det første, til det er nivået til andre der for høyt. Men det er veldig gøy, og flere setter vistnok pris på at ikke alt er flett nye katamaraner i tropene :fniser:

Link to post
Valkyrja skrev 1 time siden:

Tusen takk! Har kost meg masse med andre sine reisetråder, så er kjekt å kunne gi litt tilbake :smiler:

 

Tror ikke youtube blir mer enn en softis ekstra i måneden med det første, til det er nivået til andre der for høyt. Men det er veldig gøy, og flere setter vistnok pris på at ikke alt er flett nye katamaraner i tropene :fniser:

Ja det er mange om beinet på YouTube, men ser at dramatiske overskrifter genererer mange klikk uten at innholdet er nevneverdig dramatisk. Jeg har troa på at du kan få en del følgere ?

Link to post
  • 3 uker senere...
Valkyrja skrev On 7.2.2025 at 9.33:

Tusen takk! Har kost meg masse med andre sine reisetråder, så er kjekt å kunne gi litt tilbake :smiler:

 

Tror ikke youtube blir mer enn en softis ekstra i måneden med det første, til det er nivået til andre der for høyt. Men det er veldig gøy, og flere setter vistnok pris på at ikke alt er flett nye katamaraner i tropene :fniser:

Jeg synes det er helt topp å følge deg på YouTube, og håper på litt oftere oppdateringer 😊

Link to post
  • 2 uker senere...
Laba_n skrev On 7.2.2025 at 10.43:

Ja det er mange om beinet på YouTube, men ser at dramatiske overskrifter genererer mange klikk uten at innholdet er nevneverdig dramatisk. Jeg har troa på at du kan få en del følgere ?

Ja, dessverre... Men det er ikke noe jeg ønsker å drive med, da får det heller ta litt lengre tid :)

Link to post
CatoN skrev On 25.2.2025 at 15.50:

Jeg synes det er helt topp å følge deg på YouTube, og håper på litt oftere oppdateringer 😊

Tusen takk, setter pris på det! :smiler:

 

Har film nok til 3 videoer til før det ble vinterhavn, så skal få gjort dem ferdige før jeg fortsetter.

 

Nå driver jeg å fyller på skipskista litt, så må prioritere tiden min. Tar ganske mange timer per film :smiler:

Link to post
Valkyrja skrev On 5.3.2025 at 23.09:

Tusen takk, setter pris på det! :smiler:

 

Har film nok til 3 videoer til før det ble vinterhavn, så skal få gjort dem ferdige før jeg fortsetter.

 

Nå driver jeg å fyller på skipskista litt, så må prioritere tiden min. Tar ganske mange timer per film :smiler:

Så bra, gleder meg. Keep up the god work👍😁

Link to post
  • 1 måned senere...

Da er det på tide med fortsettelsen! Skal få skrapt ut bilder fra kameraet etterhvert, men goproappen har streiket, så må gjøre det på pc. Uansett:



Dagen etter at tunnelen på toppen var passert, var kanalen stengt grunnet helligdag.
Jeg syklet som tidligere nevnt derfor til nærmeste butikk; en tur på nesten en mil hver vei. Jeg fikk mye glede av sykkelen min på sørsiden, for her var bensin og mat sjelden noe man fikk tak i uten å dra langt fra kanalen.

Dagen derpå dro Gary først, og idet jeg ankom en snau halvtime senere, fikk jeg beskjed av personell fra VNF-kontoret ved slusa at jeg måtte vente 45min. Det var nemlig slik at alle slusene nedover startet automatisk når man passerte den første på det strekket, med ca 500m mellom hver. Gary måtte med andre ord komme seg igjennom alle først, samt at vannet skulle få tid til å jevne seg ut, slik at ikke kanalen ble oversvømt.

Å sluse ned er en drøm sammenlignet med å gå oppover. Ingen klatring, manglende stiger, eller strøm imot. Man bare glir inn på tomgang, slenger et tau rundt fortøyningsbolten akter, og et forut. Så kan man aktivere slusen i ro og mak, og slippe ut tau etterhvert som vannet synker. Idet dørene åpner seg, så trekker man bare linene ned, og klargjør for neste sluse mens man har rorkulten mellom beina. Fra 10 sluser på en hel dag, tok det plutselig mindre enn halvannen time å få unnagjort samme antall!

Etter sluse nr. 15, stoppet jeg for kvelden ved Dommarien. Der var Gary allerede fortøyd, og han hadde spart den vesle kaien som var til meg; ettersom jeg både stakk dypere enn den langkjølte pinnacen hans, og er smalere i bredden. Så skrånende betongvegger på siden av kanalen var ikke noe problem for ham. Etterhvert kom det også noen Belgere i en cabincruiser, men de snakket lite engelsk.

Dagen derpå startet Gary og cabincruiseren først, og da jeg fulgte etter 45 minutter senere, så hang tre sluser på rad seg opp. Elvegresset var igjen blitt tjukt, og patruljebilene til VNF jobbet på spreng med å rydde vei for oss.

Selv brukte jeg en av årene mine til å rydde så mye jeg klarte mens jeg ventet, og som takk for hjelpen klargjorde mannskapet fra VNF flere sluser for meg, slik at jeg bare kunne smette inn, og fortøye. Snakk om service!

Men den ene havna som var den dagen passerte jeg for tidlig til å stoppe, og det ble etterhvert veldig sent. Prøvde forgjeves å fortøye langs elvebredden, uten hell. Dregg og tampen i land hadde kanskje gått, men da hadde jeg blitt upopulær dagen derpå!

Hadde blitt fortalt muntlig at kanalen stengte kl.1600, men på nett stod det 1900. Så etter et forgjeves forsøk på å fortøye på en snuplass, så fortsatte jeg, med sykkellykten i munnen. Lyskaster eller kraftig lykt er på ønskelisten…

Og etter flere sluser som jeg håpte skulle være den siste, så kom jeg inn i en kl. 1836. Fortøyde som vanlig, og aktiverte den, og ettersom vannstanden sank, så jeg til min store fortvilelse at det fosset vann ut døren bak meg; der hadde nemlig et lite tre kilt seg fast, og holdt dørene på gløtt!

Forutenom at det var mørkt og kaldt, så fikk jeg veldig dårlig samvittighet overfor den stakkaren som måtte jobbe overtid på mine vegne ikveld. Selv om vannet var på laveste vannstand, så ville ikke døren foran meg åpne seg så lenge sensoren registrerte vanninntrengning. Fornuftig nok; hadde fort blitt katastrofalt lav vannstand uten den mekanismen. Men etter ti minutter brakk plutselig treet, og dørene åpnet seg etterhvert.

Fant til min store lykke en blå fortlyningsstolpe av typen peninchene (lastebåtene) bruker, og fikk tjoret meg fast til den.

Våknet tidlig dagen etter; nå var frosten kommet, og det var bikkjekaldt. Og jeg som kun skulle gå i shorts i et helt år. Men men, jeg kom meg i det minste avsted i rimelig tid.

Dagen gikk uten større begivenheter, litt stengte sluser her og der, men været var pent, og sola varmet godt.

Snakket med Gary på tlf, han hadde også slitt med slusene. Men det verste hadde vært Belgerne, de hadde passert ham i halvplan rett foran en sluse, og stengt dørene før han rakk å komme seg inn. Ekstra morsomt var det at de selv hadde blitt stående fast i neste sluse, så da fikk de kjenne litt på skammen idet han rolig fortøyde ved siden av dem :fniser:

Selv tok jeg kveld langs en betongkai ved Oisilly i god tid før solnedgang, klok av skade fra dagen før.
Slengte ut de nye sammenleggbare solcellepanelene mine, og kastet meg på sykkelen for å handle mat. Det var langt, og deler av strekket gikk langs motorveien, men jeg fikk i det minste kveldsmat og frokost.

Og så var det duket for siste dagen på kanalene, idag skulle jeg begi meg ut på elven Saône!

Forutenom litt elvegress, så var det grei skuring hele veien ut, og da jeg nådde siste slusen av canal entre champagne et bourgogne ved Maxilly-sur-Saône måtte jeg vente en halvtimes tid på å få levert fra meg fjernkontrollen. Men det gjorde ingenting, og forutenom at jeg for første gang på turen skled og falt uti (til knærne, dyneemarekkelinene reddet meg ), så var det bare godt å slappe av i solen.

Og etter å ha blitt ønsket lykke til videre på ferden, og takket for meg, bar det igjennom den siste kanalslusen på turen.

Nå var det endelig nedoverbakke på elvene, helt til Marseilles!

 

Link to post
11 hours ago, Valkyrja said:

Så etter et forgjeves forsøk på å fortøye på en snuplass, så fortsatte jeg, med sykkellykten i munnen. Lyskaster eller kraftig lykt er på ønskelisten…

Hodelykt!  Og ellers er jeg veldig fornøyd med denne: https://www.jula.no/catalog/el-artikler-og-belysning/belysning/arbeidsbelysning-c020100/arbeidslamper/batteridrevet-arbeidslampe-led-024720/

Wherever I lay my anchor, that's my home - https://solveig.oslo.no/

Link to post
tobixen skrev 47 minutter siden:

Strøm i mot kan jeg forstå, men at man skal ha mindre klatring og mindre manglende stiger å forholde seg til på vei nedover enn oppover, det greier jeg ikke helt å forstå.  Kan du utdype? :-)

Når man sluser opp, så må man klatre opp stigen for å få tauene rundt fortøyningsboltene.

 

Jeg har brukt et tau i baugen, og et akter, som jeg bare tar rundt bolten, og så kan jeg slippe ut/trekke inn etter behov, mens jeg står på dekk.

 

Så ettersom det ikke er knuter involvert, kan jeg bare slippe enden på tauet, og trekke hele tauet ned når slusen er ferdig.

 

Skal se om jeg får klippet ut et bilde fra video av det, dokumenterte alle de forskjellige slusetypene.

Link to post
S/Y Emma skrev On 6.3.2025 at 15.15:

Det tar ofte mange år å bygge opp en nevneverdig seerbase på Youtube. Men plutselig slår algoritmene til, og så får du flere hundre tusen visninger på en video.

Setter pris på vidoer uten clickbait, selv om de dessverre ser ut til å være mest populære på Youtube.

Du har nok helt rett der. For min del vil jeg heller at båtfolk og andre som faktisk interesserer seg for temaet svipper innom, enn å bedrive markfiske på hvermannsen. Har et par venninner som foreslo at de kunne stille i bikini når vi diskuterte det da, så det får være nødløsningen :fniser:

Link to post
  • 3 uker senere...

Vel ute av den siste kanalslusen var det allerede blitt sent på dagen, og jeg bestemte meg for å ikke dra så langt.

 

Det var lav vannstand, og strømmen var ikke noe særlig merkbar, men til min store glede var det endelig helt slutt på det fordømte elvegresset!

 

Etter litt under en time nådde jeg Pontailler-sur-Saône. Hadde tenkt å dra inn i gjestehavna der, men vannstanden var veldig lav, og jeg bestemte meg for å legge til ved den kommunale kaien istedenfor.

 

Der så jeg den etterhvert så velkjente pinnace-dampbåten til Gary og papegøyen Sammie! Han hadde hatt en dags pause for å skru på motoren sin, og her var det uansett gratis å ligge.

 

Og det var flaks for meg, for kjølen tok borti avsatsen fra kaien, som av uforståelige grunner var bygget som trappetrinn nedover...

Fortøyde derfor utpå Gary, og lå fint der. 

 

Fikk også handlet litt mat og bensin på butikken, og utover kvelden kom en fransk cabincruiser Gary hadde holdt følge med opp marnedalen.

 

Dagen derpå dro jeg først, men ble raskt tatt igjen av de andre. Strømmen var fortsatt ikke noe særlig merkbar, og elven ble videt seg etterhvert ut.IMG_20241117_133149992.jpg.b3654136b7cfc1b57495e959acf870fc.jpg

 

 

 

Ved sluse n.19 ved Poncey-les-Athee ventet de andre, ettersom det fortsatt var selvbetjening som gjaldt.

 

På elvene er jo fartsgrensen ikke 6kmt slik som på kanalene, så de andre dro bare på i 7-9 knop, og jeg var etter kort tid alene igjen.

Øde var det også; bare skog og jorder til alle kanter. I svingene begynte jeg å se mine første staker siden nordsjøen, her var det langgrunt! Fikk også litt strøm etterhvert, men det var bare en km/t eller to på det smaleste. Men alle monner drar!

 

I Auxonne så jeg Gary igjen, fortøyd på den kommunale flytebrygga der, og jeg la til selv. Her var det strømuttak, men dessverre var betalingsautomaten ute av drift.

 

En lokal kar kom ned på kaien, og forklarte at de ikke hadde fungert på lengre tid. Riktignok var hele samtalen på fransk, men han snakket såpass sakte og tydelig at jeg klarte å forstå det meste.

 

Dagen etter dro jeg først, og forutenom en kjapp forbikjøring av Gary, var jeg alene hele dagen.

 

Det ble med en sluse, og det var den største siden zeebrugge i belgia. Måtte rulle ut ganske mye av biltema-ankerrullen min for å kunne fortøye, og følte meg passe latterlig der den lille balja mi duppet alene inni der :fniser:

 

Ved Saint-Jean-De-Losne traff jeg til min forbauselse Gary igjen; planen hans var egentlig å dra lenger den dagen. Men her var det vistnok en båtbutikk, og jeg kom på at det er endel ting jeg gjerne skulle hatt selv. Fortøyde derfor, og koblet meg på landstrømmen, som selvfølgelig ikke virket.

 

Satte derfor ut solcellepanelene, og sammen gikk vi til båtbutikken.

 

IMG_20241118_103416686.jpg.58267ebcefbf13087037f07de0aef9e1.jpgIMG_20241118_104751524.jpg.bf4befc1e16c524191a2ec279deb8efd.jpg

 

Passerte tørrdokker på veien, har lurt en stund på hvordan de bunnsmører elvebåtene. Kran går jo ikke, for da brekker de jo i to :fniser:

 

Fikk kjøpt en gaug med kabelsko i rett dimensjon, guide til elven Rhôn, samt et gjesteflagg og litt diverse. Prisene på ting var ca det samme som maritim hjemme i norge.

 

På kvelden kom det en seilbåt sørfra, og jeg så til min store glede at de hadde finsk flagg! De hadde kjøpt en båt av en danske i middelhavet, og hadde som vinterprosjekt å få den hjem til Østersjøen.

Av paret var det bare jenta som kunne svensk; moren hennes var fra åland. Men hun forstod meg når jeg snakket svorsk med nordnorsk tonefall.

 

Turen deres opp fra middelhavet hadde vært en dans på roser; selv de kraftigste strekkene av elva hadde ikke gitt mer enn 2-2,5knop motstrøm. Fikk også vite at dette var uvanlig lav vannstand, og at det i oktober hadde vært flom. 

 

Så forsinkelsene mine i kanalene var til syvende og sist hell i uhell; for jeg hadde måttet vente en måned på elvene uansett, og om jeg hadde blitt innestengt i feil havn der, så hadde det blitt dyrt!

 

Jeg fikk såpass mye gode råd at jeg etterhvert følte meg skyldig, og heldigvis fikk jeg muligheten til å gi noe tilbake.

 

Finnene hadde nemlig fått en skipselektriker fra et verft i middelhavet til å legge opp strøm til en bærbar dieselvarmer for dem, og den klarte aldri å starte opp, uansett hva de gjorde.

Og det var jammen ikke rart, for "elektrikeren" hadde lagt opp ti (!) meter skjøteledning med hurtigkobling, med 2,5mm2 tverrsnitt på kabelen! :undrer:

 

Målte med multimeteret mitt, og som forventet fikk den stakkars varmeren snaue 6V idet glødepluggen kom på...

 

Heldigvis hadde jeg noen meter med 10mm2 liggende, og jeg monterte det direkte på batteriet deres, med egen sikringsholder. Varmeren var det selvfølgelig ikke noe galt med, og vi bestilte takeaway pizza, som vi spiste ombord i varmen.

 

Dagen derpå dro finnene nordover:

 

IMG_20241118_080858092_HDR.jpg.988c2db465acc41a042d3f0f16cdafa4.jpg

 

Og jeg dro avsted alene, ettersom Gary hadde noe han skulle fikse ombord.

 

Ved den eneste slusa for dagen merket jeg tydelig hvor sterk strømmen var når det smalnet til, da fartsmåleren falt som et blylodd idet jeg svingte av til slusen. Bemerket at dersom dette fenomenet øker på nedover, så vil jeg med den lave skrogfarten min ikke ha mer enn ét forsøk på å treffe "avkjørselen" etterhvert...

 

Sluseoperatøren så ikke ut til å se meg, ei heller fikk jeg svar på engelsk vhf-oppkall. Så jeg forberedte meg på å fortøye i flytebryggen, og i siste liten kalte jeg han opp på norsk, for morro skyld. Da fikk jeg grønt lys umiddelbart :fniser:

 

Vel ute fortøyde jeg etter et par hundre meter på flytebryggen til havna i seurre. Dro så på rekognoseringstur, og både hovedhavna, samt den kommunale lenger nede var stengt. Strøm var det heller ikke.

 

Men her lå jeg relativt skjermet, og dagen derpå var det meldt kraftig vind og regn fra syd.

IMG_20241118_160101620.jpg.b87e3ac43649af8a134f08fa6cdebd97.jpg

 

Ringte derfor Gary, og sa at jeg holdt av plass til ham, siden det var så sterkt trafikkert her :fniser: Og vi ble enige om å ta en hviledag her, da liten kuling mot strømmen i striregn ikke var noe særlig fristende.

 

 

Og det er alt jeg rekker å skrive i denne omgangen! Kommer som sagt litt mer bilder etterhvert som jeg klipper video, men her hadde jeg i det minste litt fra telefonen :smiler:

 

 

 

Link to post
  • 1 måned senere...

Dagen derpå ble det mye vind som meldt, men vi lå relativt skjermet til i Seurre.

Glemte forresten å skrive at jeg monterte XT60-kobling fra koblingspunktet til elmotoren, slik at jeg kunne bruke de 200 amperene derfra også, via ecoflow-powerbanken. Fikk dermed overskudd nok til å kunne bruke pc og dieselvarmer for fullt, selv om sistnevnte ble litt sløsing av strøm (12V motorbank til 230V til skjøteledning til victron 230 til 12V lader…)

Etter å ha handlet og utforsket, tok jeg med meg tepper og sengetøy til en vaskeautomat. Men for første gang på turen sluttet automaten bare å virke, idet den hadde låst seg (og trukket kortet mitt for penger). Kundeservice var ikke mulig å få tak i, og vurderte slegge og brekkjern. Men automaten var rett ved siden av en gendarmerie-stasjon…

 

IMG_20241119_150358453_HDR.jpg.0c035aa36171d70b52e6c4dbb0d672bc.jpg

Så da ble det en særdeles kald og utrivelig natt i båten, men sov med vikingklærne mine (ull), og slapp å bruke paraglideren min som teppe.
Hadde festet en lapp med navn og nr på, og dagen derpå var vaskemaskinen åpen.

Gary dro først, og jeg fulgte etter. Nå var strømmen merkbart kraftigere, etter all nedbøren dagen før. Det passet fint, og det ble 46km den dagen, i relativt surt vær. Shortsen var for langst pakket ned.

Gary ringte meg, og tipset meg om beste innseiling til havnen, som var rundt øyen i sentrum. Da slapp man å legge til med strømmen i ryggen, og som sagt, så gjort. Vel fremme kom en kar fra havnekontoret og tok imot meg.

Det ble en lang uke i Chalon sur Saône, som er en plass jeg kan anbefale på det varmeste.

Betalte 9€ natten, med både strøm og dusj inkludert, og var 5 minutters gange fra flere store kjøpesentre, der jeg fikk tak i det meste jeg forgjeves hadde lett etter i flere måneder.

 

IMG_20241122_122648389.jpg.fdb4452bb2ce6eb3c2507f9a7437ea5a.jpg

Etter et par dager kom det kald vind fra alpene, og jeg våknet opp til dette:

 

Screenshot_20250616-140551.png.262cba8a3a800f826a5ddb7f02179df2.png

Heldigvis varte det ikke lenge, og dagen etter var det borte igjen.

Gary, som betalte en god del mer enn meg med sine 40 fot, bestemte seg for å dra videre, til tross for at det nå var liten kuling fra syd.

Jeg ville derimot ikke ta sjansen på de krappe bølgene med kortstammet motor uten mast og seil, og ble derfor værende. Fikk video fra Gary senere den dagen, han hadde måttet søke tilflukt ved en kommunal brygge i Tournus. Fikk fornyet respekt for elvene da, for kraftig strøm med kuling imot på grunna er ingen spøk!

Men de trivelige karene på havnekontoret lærte meg å finne ut strømstyrke og om elven var stigende eller synkende, og om et par dager skulle vannstanden ned en meter igjen.

 

Litt bilder fra chalon:

 

IMG_20241122_120155218.jpg.45baa2c4187913df1a1c2e4949fe0a2c.jpgIMG_20241122_113412828.jpg.1dc39576d0416a92c499625a6dd72c18.jpg

Det passet fint, for tilfeldighetene skulle ha det til at en kompis var på vei fra lauterbrunnen i sveits til spania.
Han stakk derfor innom, og sammen dro vi østover mot alpene for å se om det var mulig å hoppe base i en dal der:

 

IMG_20241125_151427475_HDR.jpg.77dd66ef65d221948dd97b972f00c5ac.jpgIMG_20241125_152511104.jpg.c771846bddc2df217a0df021b9f5e4d0.jpg

Det var det, men vinden var for kraftig, så da ble det retur til chalon. Selv om det bare var en dagstur, så var det herlig å gå i motbakker og kunne se lenger enn til neste tre, etter fire måneder på flat mark.
Kompisen min dro så videre, og det gjorde omsider jeg også.

Fikk stadig økende motortrøbbel; den stakkars totakteren har fått et helt liv med mishandling på få måneder i kanalene.

Så da jeg skulle legge til ved kaien i Tournus, gikk det til min store skrekk opp for meg at jeg ikke kunne gå imot strømmen, som nå var 7km/t…

Måtte legge til mot babord, der masta var, og det var med nød og neppe at jeg klarte å hoppe i land idet jeg kuttet motoren, og kastet meg over kryssholtet på kaien. Hadde jeg bommet, så måtte jeg ha fortsatt til neste by, for jeg drev baklengs idet jeg la til..

I Tournus fikk jeg som nevnt i prosjekttråden sveiset nye 316 vantfester, og jeg dro videre etter et par dager.

 

IMG_20241129_122616640.jpg.9ea37e31e4a3e83485e713d25016ec96.jpg

Nå begynte jeg for alvor å bli redd for motoren, og hadde både anker og årer klart. Vurderte også å gå over til elmotoren, men den kunne jeg jo ikke akkurat lade hver dag.

Kom meg med nød og neppe inn avstikkeren til Mâcon havn; hadde jeg ikke brutt vikeplikten på det groveste, så hadde det ikke gått.

Fant etterhvert gjestehavna, og fortøyde ved siden av en svensk båt jeg hadde blitt passert av tidligere den dagen (som jeg også hadde sett i marnedalen).
Der ble jeg umiddelbart bedt på middag, og det ble en trivelig kveld med historieutveksling fra kanallivet.
Dagen etter dro de videre, men selv var jeg nå blitt usikker.

Det var nemlig blitt desember, og båten hadde masse som måtte utbedres før jeg kunne legge ut på middelhavet. Så i bestefall ville jeg da kunne kaste loss i januar, og med non-stop seiling ankomme kanariøyene innen februar, dersom været holdt. Om jeg da seilte uniddelbart, ville jeg fått en måned i karibien, før jeg måtte vendt baugen nordover for å unngå orkansesongen.

Og var det noe jeg hadde lært på omveien min øst for danmark, så var det at man er bedre tjent med å nyte turen, og ikke stresse.

I tillegg hadde kronekursen gjort at jeg hadde brukt mer penger enn planlagt, da euroen hadde vært oppe i 12kr store deler av turen.

Så med tungt hjerte, bestemte jeg meg for å dra tilbake til norge, fylle skipskisten, og fortsette når jeg ikke hadde vær eller sesonger imot meg.

Hadde lyst å dra til Valence for å i det minste oppleve overgangen til fjell og middelhavsklima, men kunne ikke risikere økningen i strømstyrke når Saônen og Rhônen møtes i Lyon.

Mâcon havn var dessuten kommunal, og dermed rimelig, og jeg fikk et års havneplass for 740€, noe jeg til alt hell betalte idet kronen styrket seg kraftig en dag i desember.
Havna var innelåst og bevoktet, og med alt av fasiliteter.

Så etter en uke med montering av lås, nedvask, og alt som hører med, satte jeg meg på toget til Lyon, hvor jeg tok flyet til stavanger via amsterdam.

Og det var det for denne gang!

 

IMG_20241210_131512118.jpg.de63fec1f73ba877b704b59d9daba7e8.jpg

 

 

 

 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...