Jump to content

Tips til holdbar lavtrykkssprøyte til påføring av kalesjeimpregnering?


Andy2

Recommended Posts

Hei.

Jeg bruker oftest en enhånds lavtrykksprøyte for påføring av kalesjeimpregnering. Men nesten uten unntak så virker den i 1-2 år, før munnstykke /pakninger er ødelagte, og impregneringen spruter ut i alle retninger, elle rmunnstykket er potte tett. Jeg har så langt testet ut de billige sprøytene fra Biltema og Jula:

https://www.biltema.no/fritid/hage/hageredskaper/trykksproyter/trykksproyte-15-liter-2000030676

 

Hva slags erfaringer har dere andre? Tips til holdbare sprøyter som holder år etter år, og som tåler at impregneringen står på beholderen hele året.

 

Link to post
Andy2 skrev for 3 timer siden:

som tåler at impregneringen står på beholderen hele året

Akkurat det siste der er nok det som er mest utfordrende.
 

Alle sprøyter tåler at impregneringen står i beholderen gjennom året, men for ventiler og dyser sin del blir saken en annen. Selv dyrere trykksprøyter må rengjøres etter bruk hvis innholdet er aggressivt eller tørkende/herdende, ellers vil pakninger kunne løses opp og suppa kan tørke i dysa og tette denne.

 

Dette gjelder dessverre også for dyrere varianter. Ja, pakningene kan gjerne være mer motstandsdyktige fra modell til modell, men tørker impregneringen i ventiler og dyser får man likevel det samme problemet som med rimelige sprøyter.

 

Det greieste er å helle impregneringen som er igjen tilbake på flaska si og rengjøre trykksprøyta etter bruk. Min erfaring er at de dyrere sprøytene har samme utfordringene som de rimeligere når det gjelder mangel på rengjøring, de er bare bedre bygget og mer ergonomiske i bruk.

Link to post

Jeg har denne, brukes til alt fra Roundup, kraftvask å bla kalasje impregnering (bruker det på flytedressene hver vår).

Har denne både på feriestedet å hjemme, har holdt i mange år.

Etter hver bruk grovskyller jeg tanken å fyller deretter på 1-2 liter lunka vann med ett par Zalo dråper, pumper opp trykket å låser "avtrekker" så den står å renser slange å dyse til trykket er borte, veldig fornøyd med denne.

Screenshot_20250526_202445_Chrome.jpg

Link to post

Tror de fleste sprøyter bør skylles etter bruk, og er ment til det. Men noen vil nok holde lengre, men ikke evig. Du kan også kjøpe deg et sett med gode O-ringer. Så bytter du bare ut etter hvert som det trengs..

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...