Jump to content

Vann i akterspeil, Nordkapp ca. 1970, 17ft


Rattaa

Recommended Posts

Hei!

 

Ny i båtverden og gjorde første innkjøp august i fjor. Kjøpte båt med morken akterspeilplate, men fikk med ny utskåret plate som jeg skulle bytte i går. Da jeg fjern den gamle plata ser jeg imidlertid at det kommer vann ut av både boltehullene til motorfeste og skruehullene fra akterspeilplata. Skjønner dermed at her er det større skader som må utbedres.

 

Arbeidsomfanget er større enn det jeg har tid til, så lurer på hvor dyrt det er å få gjort av andre?

 

Lurer samtidig på hvor utrygt det er å montere ny plate og kjøre en sesong til? Evt. hvor lenge det kan holde? Sikkert vanskelig å svare på basert på bilder.

 

Uansett, takk for svar!

 

20250531_183756.jpg.6326b2a025e35b0bf85b257039a1bc1c.jpg

 

 20250531_183758.jpg.f0fcf6d393e5f06d8e0f143aaa4e7357.jpg

 

20250531_183822.jpg.ac0f558070484c123e512cd7094c3d1d.jpg

 

20250531_183825.jpg.36e3ec736aaf604e30252da541d8758c.jpg

Link to post

Hei @Rattaa, og velkommen til baatplassen :flagg_bp:

 

Den dårlige nyheten her er at på så gamle båter så må du regne med at kryssfinerkjernen i akterspeilet er vasstrukken og råtten. På en så gammel og liten båt er antagelig dette en utbedring som koster mer enn det båten er verd. Slike prosjekter må derfor gjøres som en hobby for at det skal være noe økonomi i det. 

 

Ser av bildene dine at du har en drøss små sprekker i gelcoaten i speilet, her må du også regne med at det er krakkilleringer innover i glassfiberlaminatet. Dette vil over tid suge vann. I tillegg er det boret en rekke hull der vann over tid kan trenge inn. 

Link to post

hvor utrygt er det  å kjøre en sesong til? Evt. hvor lenge kan det holde?

Umulig å si, basert på bilder. I hvert fall for meg. Kan holde kort tid eller lang tid.

Men det ser ikke bra ut. Ser en horisontal sprekk i høyre del av brønn.

Utvikler den seg, revner hekken.

Undersøk selv, og vurder ift motorstørrelse, farvann og bruk.

Se innvendig etter sprekker, delaminering osv.

Om du henger på motor og står på antikavitasjonsplata, får du et bra moment på hekken, for å se tilstand og styrke.

Stol på egen vurdering, er du i tvil, la båten ligge på land.

 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...