Jump to content

Trimregulering


GBa

Recommended Posts

Hallaisen

 

Har en Viknes 1030 der jeg ønsker en regulering til trimflaps. Når skuta er "plan" merker jeg godt at mannskap og pax beveger seg i båten, derfor ønsker jeg en device som holder skuta i ro om aksen i lengderetningen. Noen tips der ute ?

Link to post

Det finnes et sytem hos trimplanleverandørene som automatisk stiller inn trimflapsene dine, detet er noe som koster cirka 8-9000

Det er lettere med våtslipepapir en rubbing. Det er lettere med et til 2 strøk lakk en polering. Trebåt er ikke mere arbeid

Tidligere Båter: 21 fots tresjark m/sabb 22 (Tequila Sunrise) • 23 fots tresjark m/sabb 16 (Neptun) • 17 fots speilbåt i tre med vindskjerm og 25hk yamaha (Gjeld-frid I)

Link to post

Jeg vet ikke hvor tung båten er og hva som er vanlig marsjfart,

 

men jeg ville vurdert ett av to systemer:

 

enten vanlige trimplaps styrt av elektromotor (anbefaler dette i det det er mindre å passe på sammenlignet med hydrauliske systemer),

 

eller interceptor-system, se:

 

http://www.qlmarine.com/ql.asp

 

 

Jeg har selv ikke erfaring med interceptorene, men de synes å være enkle å montere, krever lite vedlikehold og er basert på gode fysiske prinsipper.

 

Flere moderne båter utstyres nå med interceptorer, bl.a. Beneteaus Flyer 12 som både har IPS-drev og interceptorer.

 

Ut over at du vil kunne justere båtens sideveis helning i marsjfart er trimflaps også behagelige å bruke i fart over 6-8 knop.

 

Jeg har trimflaps av typen Lectrotab, se:

 

http://www.sleipner.no/ (velg Framdrift og Trimflaps)

 

om disse står det i katalogen:

 

Lectrotab - Trimplan

 

Meget kraftige elektro-mekaniske trimplan som har en rekke fordeler:

 

• Enkle å montere – ca. halve tiden av hydrauliske

 

• Korrosjonsfrie

 

• Vedlikeholdsfrie

 

• 100% vanntette

 

• Skyve- og drakraft på 317 kg (2-3 ganger mer enn sammenlignbare hydrauliske)

 

• Opptar minimal plass inne i båten (kun kabler og panel)

 

• Ingen oljelekkasje fordi det ikke benyttes olje

 

• 5 års garanti

 

Jeg har hatt mine Lectrotab i 6 år og bruker dem mye. De har vært fullstendig likeholdsfrie.

Investeringen har vært meget nyttig for meg.

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...