Jump to content

For høy vanntemperatur, Yanmar 4-JHE


Hygga

Recommended Posts

For høy vanntemperatur på min Yanmar 4-JHE blir varslet med alarm. Problemet akkurat nå er at alarmen går på hele tiden, selv når motoren og kjølevannet er kaldt. Hvordan finner jeg ut om giveren er ødelagt? Dersom giveren er ødelagt, bør jeg forandre på opplegget å montere en måler i tillegg til alarm?

Link to post

Er dette temperaturen på sjøvannet i eksosen? Hvis føleren er ødelagt går gjerne alarmen når du skrur på tenningen, før du har startet motoren.

 

Hvis den kommer på etterhvert bør du forsikre deg om at det ikke er noe som reduserer trykket på sjøvannet.

Link to post

Hei.

 

Giveren på denne motoren sitter i termostathuset på ferskvannsiden. Den har åpen kontakt frem til en når en for høy temperatur, da lukker kontakten. Dermed skulle feilen nesten 100% ligge i selve giveren, brudd i ledningene skulle kun føre til at alarmen aldri går. Jeg ville skrudd ut giveren, koblet på et ohmmeter og sett om den da er åpen eller lukket. Så kan du ha den nedi en boks med vann og varme opp for å se når den gir kontakt. Ellers kan du finne komplett servicemanual i pdf-format på Sagaforumet, klikk på "Teknisk stoff" nederst til venstre på forsiden.

 

Bilde

Lars H.

Lars H. Helgesen, "Kapteinen" på Trudelutt (Saga27) med hjemmehavn i Son, Oslofjorden

Nettsteder jeg drifter: trudelutt.com oljepionerene.no Skipshunden vår

Som Paschuan i Soten sa på 1920-tallet: Ja, inte är jag mätt, men törstig är jag.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...