Jump to content

Vask under innenbordsmotor


Tom J.

Recommended Posts

Er det noen som vet om en smart måte (utstyr som kan brukes til) å få vasket under innenbordsmotoren ?

 

Det er trangt, og håpløst å komme til. Jeg har verken lang nok armer, eller slimm nok kropp som gjør at jeg kommer til med vaskefilla.

 

Takker for alle tips !

Link to post

varmt vann som helles med ketchup flaske ( husk hansker ) oppvaskebørste ( evt. påmontert en skikkelig solid elkabel, som kan bøyes i ulike retninger ), evt. en trykksprøyte type Hozelock eller Biltema, masse zalo og vannstøvsuger.

 

Og god tid, men det visste du vel ..

 

Suzuki

No boat needed..

Link to post

Hei! som ULM på minerydderene KNM Hinnøy og KNM Oksøy hadde vi full nedvask (hovis) i maskinrommene hver fredag, i tillegg til renhold resten av uka. Vi begynte med filler og vannstøvsuger, men da vi etter hvert bare var en menig i hvert maskinrom og hadde tre motorer med flat dørk under (trangt!) i hvert maskinrom måtte vi finne andre løsninger. Vi brukte kosteskaft i korte lengder, med en spiker eller strips i i enden. Legg en haug med rene filler på gulvet, og snurr kosteskaftet rundt i filla, spikeren/stripsen vil da få feste i filla og henge fast. Da kan du bruke først våt fille med mye vann og såpe, og føre den der du vil med kosteskaftet. Etterpå bruker du tørre filler til å tørke opp. Når du har brukt opp en fille snurrer du bare andre veien og filla detter av. Anbefaler å ha minst tre forskjellig lengder på kosteskaft, hver til sitt bruk. Ett ekstra tips til slutt: Dropp de "proffe" avfetningsmidlene og bruk i stedet motorvask eller jif universal på sprayflaske. Spray rikelig på, tørk av med ren fille, og "poler" til slutt med helt tørr, ren fille. Det blir blankt og fint, renere enn rent! Har du i tillegg en tannkost med en fille utenpå til de vanskelige stedene på motoren får du en motor som ser ny ut!

Når de andre ligger på alle fire og vasker, er du ferdig og kan ta deg en :cheers:

Link to post

Gjorde selv denne jobben i går kveld - vask av motoren og motorrom. Brukte noe som heter Kallavfetting i en 5 litersdunk som jeg kjørte hos Bilextra. Denne virket veldig godt. Brukte i tillegg radiatorpensler av ulik størrelse og lengde. For å få rent under motoren så tømte jeg en liter med avfetting i kjølen og herjet med radiatorpenselen under motoren slik at det skvatt avfetting rundt omkring. Spylte så med varmt vann fra hageslangen og sugde opp med vannstøvsugeren. En våtstøvsuger er nesten obligatorisk når man har båt. Avsluttet så med glovarm vann og Zalo på både motor om motorrom og sugde det opp med støvsugeren. Nå er det så rent at om jeg hadde mistet brødskiva nedi motorrommet med smørsida ned så hadde jeg ikke kvidd meg for å spise den. Det er bare så synd at enkelte små oljelekkasjer fra en gammel motor snart vil grise det til igjen.

Redigert av saga (see edit history)
Link to post

Har hatt stor suksess med Comma Hyperclean fra Bilextra. Smør på med radiatorpensel e.l. Skrubb litt ekstra der skitten ligger i tykke lag og spyl av med vann, helst lunkent. Hyperclean legger igjen en rusthindrende hinne.

 

Bilen: Om du plages med bremsestøv på felgene (sitter som bare h&¤&/¤&%) er Hyperclean minst like effektivt som Cillit Bang er i reklamen på TV. Noen dråper konsentrert Hyperclean på en fille og et enkelt drag over felgen og den er skinnende ren.

Mine kjøretøy pr i dag: "NittiNitti": -90 Land Rover 90, "Bimbo": -93 BMW R1100RS, "Helmut": -08 Knaus Sunliner 808

Grunnet intensiv sensur og shadowbanning har jeg forlatt Fakebook, Insta og Twitter for godt, dere finner meg på https://mewe.com/i/sveinhauge og Telegram

  • Mahatma Gandhi, 1869-1948: Vaksinasjon er en barbarisk praksis og en av de mest fatale av alle vrangforestillinger som er aktuelle i vår tid. Samvittighetsfulle motstandere av vaksinasjon bør om nødvendig stå alene mot hele verden for å forsvare sin overbevisning.
Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...