Jump to content

Diesel - lav komp.


Jens_P

Recommended Posts

Sommeren ble ikke så rosnrød som forespeilet. Etter å ha overhalt topplokket på min gamle Perkins 4.99 er motoren vanskelig å få start på. Det trekker friskt ut av oljepåfyllingen, og generell dom er fastbekede eller slitte stempelringer.

 

Så til spørsmålet: Gjorde i kveld den uvitenskapelige testen å løsne et og et dyserør mens motor gikk på rask tomgang. For tre sylindre falt turtallet fra 1200 rpm til ca. 800 rpm, mens for sylinder nr. 1 var fallet bare til ca 1050 rpm. Er dette nok til å gi startproblemer?

 

Gløding er av Perkins type med oljebrenner i luftinntak. Registerer det pussige fenomenet at etter 2-3 startforsøk med forvarming uten start, så starter motoren på neste forsøk uten forvarme! I forbindelse med lufting startet den på samme måte på bare 2 sylindere!

 

Spør for å få inspill om andre ting som sjekkes når jeg først må gjøre jobben.

Lykke er en kombinasjon av god helse og dårlig hukommelse! :smiley:

Link to post

Hva med å starte med en sylinderlekkasjetest (leakdowntest) slik at du kan danne deg et billede om det er ventiler eller stempelringer som lekker.

 

Dersom ventilene er tette kan du gi motoren en Forte'-kur. Dersom da stempelringene var

beket fast innledningsvis vil du oppdage at sylinderlekkasjen reduseres betraktlig.

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...