Jump to content

Oljeskift med dieselskylling.


Staværingen

Recommended Posts

I forbindelse med oljeskift ble jeg anbefalt av en "tilskuer" å tømme noen liter diesel gjennom motoren for å få den helt ren. Jeg har aldri gjort det før, så jeg er litt skeptisk. :nonod: Er det noen som har gode råd om dette? Motoren er en Yanmar.

Link to post

Hei darne!

 

Akkurat dét gjør jeg på motoren min én gang per år, når jeg renser opp veivhuset. Blander i diesel (1/2 liter diesel til 2 ltr olje) og kjører motoren maks 2 minutter.

 

MEN, så har jeg jo en 1-sylindret Sabb som kun har plaskesmøring - altså ingen oljepumpe, ikke oljefilter og tilhørende oljerør. På en Yanmar vil jeg sterkest fraråde en slik "hestekur" - du vil aldri få ut all dieselen igjen og smørevnen vil drastisk forværres.

Medlem i Søndre Kråkerøy Båtforening og "Vraktangen Dram- og Lutefisklag"

Påstand: Isskrape er også båtutstyr! :o)

HADDE tresjark og Sabb 10hk G-modell fra 1990 MED HERLIG LYD! - Har nå konvertert til PLAST! Tromøy 23 m Sabb 2H fra 1975

Walter's HJEMMESIDE ><((((º>

Link to post

Jeg foreslår at man forholder seg til instruksjonsboken. Her står det (som oftest)godt forklart hvordan oljen skal skiftes, når tid og hvilke olje som skal fylles på igjen. Er du i tvil vil den lokale forhandleren hjelpe deg. Hva en annen har og hørt og sett kan bli en dyrkjøpt erfaring......

Redigert av Gudrun (see edit history)
Link to post

Det er jo normalt ingen grunn til å foreta oljeskift annerledes enn anbefalt - å skifte oljen, ut med gammel og inn med ny. Oljerensesjau med tilsetningsmidler osv. er vel på sin plass hvis det er spesiell grunn til det, og årsaken til grunnen krever oftest andre tiltak uansett...!

 

Som nevnt ovenfor her går det greit i Sabben - hadde en slik, verdens herligste motor for øvrig, i manualen var det anbefalt i blandt å ta en skylling i diesel for å få ut oljeguffe. Men den er som opplyst helt annerledes enn motorer flest, i dag. Min hadde imidlertid en form for "oljefilter" - en pappremse på et par centimeters bredde lagt rundt i veivkammeret, slik at tyngre partikler i oljen kunne legge seg der når veiven plasket rundt, så kunne remsen trekkes ut gjennom veivluken for rensing eller ny. Enkelt og greit, for en enkel motor!

Link to post

Jeg hadde 50/50 med saltvann og olje i min motor i vår, så da helte jeg i en dl rødsprit (for å binde vannet og olja), og sveiv litt på motoren. tømte og fyllte på med en skvett rødsprit flere genger. Tilslutt ble olja på peilepinnen like fin som olja kommer ut av kanna. og motoren har aldri svevet så fint under mitt eierskap..

Mvh Børre

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...