Jump to content

Taktisk kompass for seilbåt


Kosmix

Recommended Posts

Grunnen til at man benytter taktiske kompass i en del båtklasser er vel at det ikke er lov med vindinstrument og annen elektronikk som sier fra om vindskift. Dermed vil et taktisk kompass være et godt hjelpemiddel. Nå er det ikke spesielt mye hokus-pokus med disse kompassene (ihvertfall ikke de til silva), annet enn at noen har en større skala som er lettere å lese på avstand og en del markeringer, slik at de f.eks er beregnet for å leses når man sitter ute på cockpitsargen.

 

Silvas grønne og røde piler indikerer at hvis tallene f.eks synker på den ene halsen, så bør man slå, mens hvis de stiger på den andre halsen bør man også slå. Det forutsettes da at man seiler optimalt på lusene og tar maks høyde på kryss.

 

En del X79'er har vel montert kompasset på masta eller over luka, slik at man slipper å ha 2 (dobbelt så dyrt, vanskeligere å lese hvis mannskapet går i veien, mer vekt....)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...