Jump to content

Propulse bedre enn orginal propell?


Lars K

Recommended Posts

Har ikke prøvd disse selv, men de jeg har snakket med sier at den ikke er så fantastisk som de skal ha det til. Man får visstnok bedre effekt av en original propell. Fordelen med propulse, er at det er utskiftbare blad, og at du kan justere stigningen (om ikke enkelt, så i hvertfall mulig).

Link to post

Jo flere blader en propell har, jo dårligere virkningsgrad har den. 2-blader er mest effektiv.

En justerbar propell vil heller ikke være like effektiv som en fast. Propulse har vel i tillegg blader i plast? Isåfall synker effektiviteten ytterligere.

Det beste vil være en korrekt stålpropell.

Link to post

Min erfaring etter å ha kjørt med Propulse en liten stund er: Bedre akselrasjon, høyere fart på lavere turtall (marsfart), satt bedre i sving/trakk senere luft, lavere toppfart (2-3 knop). Dette i forhold til en Ballistic stålpropell. Begge propeller gir likt topp turtall.

 

Det jeg liker med stålpropellen er at den gir lavere fart på tomgang og mykere manøvrering på lavt turtall. Propulse var mere kontant og manøvreringen kunne bli litt brå.

 

Alt i alt så synes jeg ikke stålpropellen var så mye bedre en propulse utenom at den ser mye finere ut da. Synes ikke det ville vært verd å betale full pris for en stålpropell. Glad jeg kjøpte en brukt til under halve prisen. Kan godt bli til at jeg setter på propulse-propellen igjen..

 

Her er en test i Båtmagasinet fra 2000 som konkluderer med at propulse er en propell med bra bruksområde og for de som er ute etter en propell med de egenskapene som propulse besitter så er dette et bra kjøp.

Edited by saga (see edit history)
Link to post

Create an account or sign in to comment

For Norwegians: Hvis du leser dette så er engelsk forumspråk aktivt, du kan endre dette til norsk med "System Language" knappen nederst på alle sider

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×
×
  • Create New...