Jump to content

Ønsker og høre om erfaringer med Vetus motor!


Svein Olsen 10

Recommended Posts

Hei, jeg har hatt en Vetus 25 hk. i 4 år nå. Bedre finnes ikke. De eneste slik jeg ser det som kan måle seg er Yanmar med høyere pris og Nanni-Kubota med høyere støy.

 

Vetus`n er en marinisert Mitsubishi japansk kvalitetsmotor som finnes i hundretusener av Caterpillar, Volvo (sant!) og andre gravemaskiner, traktorer, aggregater osv.osv. Den har dyp bunnpanne, tåler konstant 25grader og opptil 30 grader helning.

Den er den eneste i klassen som har originalmontert temeraturføler/alarm på eksosvannet slik at et impellerhavari oppdages på 2 sekunder før motoren kjøres i filler.

 

Den har ingen registerrem som må byttes og kan havarere hele motoren.

 

Den er klassens mest støysvake, dog sammen med Yanmar. Nanni-Kubota har en fordel som ikke Vetus eller andre har, oljepumpe fastmontert. Men med en vakumsuger er det også helt problemfritt å bytte oljen, og du kan også bruke den på bilen eller noe annet.

 

Løp og kjøp! (selvom jeg er hyperpositiv, har jeg ingen komersielle interesser)

 

Mvh.

 

Barsk II :sailing:

Edited by Barsk II (see edit history)
Link to post

Er vel ca. 20-25 tusen billigere. De byttet importør fra William Knudsen/Frydenbø til Univa i sommer. Har ikke sett noe priser fra den nye importører enda. Men de fleste gir vel 10-15 % høst/vinterpris noen uker til.

 

Mvh.

 

Barsk II

 

:sailing:

Link to post
Jeg ønsker og høre om hva slags erfaringer folk har med disse motorene.

 

Vi har en 42 HK Vetus og har hatt den i 4 år nå. Den går og går og går.

Boltene som fester generatoren har en tendens til å bli slakke slik at reima blir slakk, så de må sjekkes av og til.

Jan, Hvaler. Båter: 1977-2016 kano; 1987-1994 Nidelv 24; 1994-2009 Hvalerskøyte 29'; 2008 -- Winga Princess; 2016 -- kajakk

Link to post
  • 8 years later...

Vi har solgt Craftsman i 6-7 år. Disse motorene er like, med Mitsubishi S4L (42 hk) som grunnmotor (en av verdens mest brukte industrimotorer), gir fra ZF Hurth, sjøvannspumpe fra jabsco, starter og dynamo fra bosch og eksosbend i bronse (MED ekosemperaturføler som standard). 6 år garanti, men til dags dato har det ikke vært en eneste reklamasjon. Jeg har bare gode erfaringer med disse motorene og har levert motorer både til fritid og proffmarkedet. 

Link to post

Flere her i båthavna som har Vetus.Alt fra to til fire sylindre.Aldrig hørt noe negativt.Lombardihni er det også blitt ganske mange av i snekker ol.Fine motorer dette også,har selv hatt en .

Båt med fjernkontroll

Link to post

Ser at denne tråden er noen år.

 

vurdere å gå til innkjøp av ein vetus 42 eller 44 hk. er det noen som har erfaring av desse fra dei siste 8 åra?

 

Hei!

 

Jag hadde en Vetus M4.15 (33hk) i snekka som jeg solgte i fjor.

 

Positivt:

- Enkel mekanisk motor uten turbo.

- Selvluftende dieselsystem.

- Billig i forbruk.

- Ganske lite støy.

- Enkel å serve, bla å skifte impeller.

- Temperaturgiver med alarm på eksos.

- UNIVA (importør) er veldig greie å forholde seg til ved spørsmål/hjelp.

- Billigere enn Volvo og Yanmar.

 

Negativt:

- Ikke fastmontert oljepumpe (ved oljeskift)

- Technodrive (gear) kobler inn ganske hardt ("klank").

- Litt høy tomgangsfart (Skyldes utveksling på Technodrive-gearet).

- Har hørt om feil på temperaturgiver på eksosbend ved ca 300 timer, men OM dette stemmer er det i så fall veldig enkelt å skifte.

 

Som du skjønner var jeg veldig fornøyd med motor. Den hadde dog bare ca 200 timer på telleren, så det skulle bare mangle. Ser at disse motorene i yrkesbåter, feks i sjarker, har flere tusen timer på telleren.

Hadde ikke nølt med å kjøpe igjen. Dog med annet gear. Ser også at de nye modellene har en annen løsning på luftinntak, som skal gi enda mindre støy og lavere overflatetemperatur på motor, og dermed også i motorrom.

 

God jul!  :santcheers:

Link to post

Create an account or sign in to comment

For Norwegians: Hvis du leser dette så er engelsk forumspråk aktivt, du kan endre dette til norsk med "System Language" knappen nederst på alle sider

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×
×
  • Create New...