Jump to content

Vannvei Mjøsa til Oslofjorden


Guest Sparky

Recommended Posts

Det er ikke planlakt å åpne vannveien fra Mjøsa og ut til Oslofjorden. Miljøvernavdelingen i Akershus fylke fikk utarbeidet en raport på denne saken for noen år siden. Kortversonen av den sier at det vil bli fryktelig dyrt å få laget sluseanlegg. I dag kan vi som har båt på Mjøsa reise nedover Vorma sør for Minnesund. Derfra kan vi sluse ned Svanfossen. Vi kommer så inn i Glomma og kan reise ned til Rånafoss. Der er det desverre stopp. Men vi har da kommet til Sørum kommune. Etter Rånåfoss så er det 5 fosser som må forsjeres før en når Fredrikstad, de er Bingfoss, Mørkefoss, Fossumfoss, Vamma og til slutt Sarpefossen.

Rapporten foreslår at tømmerbiler som har ledig kapasitet om sommeren kan benyttes til å frakte båtene fra fjorden og opp til foreks oppstrøms Rånåfoss. Kunne kanskje ha vært aktuelt å kontaktet skogeierforeninene for å fått utgreid dette videre. Jeg har igjennom min jobb kontakter inn i mot disse miljøene og kan ta kontakt med de for å undersjøke muligheten for noe slikt.

 

Frå Rånåfoss og til Lillehammer er det ca 20 "landmil" så det er en bra tur. Og når en kommer ut i Mjøsa så møter en følelsen av en stor sjø. Videre så er det en masse fine havner og fasiliteter som en kan besøke langs Mjøsa.

Båten har sin faste plass i hagen.......

Link to post
Guest Sparky

>Det er ikke planlakt å åpne vannveien fra Mjøsa og ut til Oslofjorden. Miljøvernavdelingen i >Akershus fylke fikk utarbeidet en raport på denne saken for noen år siden. Kortversonen av >den sier at det vil bli fryktelig dyrt å få laget sluseanlegg.

Da har de sikkert tenkt på inntekter langs vannveien, det kunne bli en forlenget 'kyststripe'

 

 

> I dag kan vi som har båt på Mjøsa reise nedover Vorma sør for Minnesund. Derfra kan vi >sluse ned Svanfossen. Vi kommer så inn i Glomma og kan reise ned til Rånafoss.

Der kan jeg stå og vinke til deg, da jeg bor litt høyere oppe på Auli. :seeya:

 

> Der er det desverre stopp. Men vi har da kommet til Sørum kommune. Etter Rånåfoss så er >det 5 fosser som må forsjeres før en når Fredrikstad, de er Bingfoss, Mørkefoss, Fossumfoss, >Vamma og til slutt Sarpefossen.

Kanskje engasjere dynamitt Harry....then we take Berlin!!  :lol:

 

>Rapporten foreslår at tømmerbiler som har ledig kapasitet om sommeren kan benyttes til å >frakte båtene fra fjorden og opp til foreks oppstrøms Rånåfoss. Kunne kanskje ha vært >aktuelt å kontaktet skogeierforeninene for å fått utgreid dette videre. Jeg har igjennom min >jobb kontakter inn i mot disse miljøene og kan ta kontakt med de for å undersjøke >muligheten for noe slikt.

Det ville gjort susen. Men det spørs om prisene kan konkurrere med sluseprisene ellers i land og utland?

 

 

>Frå Rånåfoss og til Lillehammer er det ca 20 "landmil" så det er en bra tur. Og når en >kommer ut i Mjøsa så møter en følelsen av en stor sjø. Videre så er det en masse fine >havner og fasiliteter som en kan besøke langs Mjøsa.

Noen venner har seilbåt på Mjøsa (ved Raufoss) og håper på en tur med de til sommer'n.

 

Blir spennende å se resultater av din henvendelser.

Si ifra hvis du trenger noe hjelp.

 

Vet du forresten minimum dypgående og høyde over vannet det er oppover fra Rånåsfoss til Lillehammer?

 

mvh Jan

Link to post
  • 14 years later...
Sitat

 

Ser jeg svarte på dette i 2004. Ingen ting er endert siden den gang. Havner å besøke er blitt flere å bedre. Lei lastebiltransport og sett ut båten i Vorma i Sundet i Eidsvoll

Båten har sin faste plass i hagen.......

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...