Jump to content

Ekstern GPS-antenne til plotter


ET

Recommended Posts

Jeg har en Garmin 525i med intern antenne som til stadighet mister satellittmottaket, noe som nok skyldes at den er montert under en hardtop av glassfiber. Trodde det skulle fungere, men den gang ei.

Det er mulig å koble til en ekstern antenne på baksiden (coax), spørsmålet mitt er om jeg kan bruke en standard bilradio antenne, en pisk eller lignende, montert på masten? Eller skal man bruke egne GPS antenner?

 

ET

Link to post

Nyere Garmin har aktive antenner.

Det sitter en forforsterker inne i antenna, og denne må ha strømforsyning. Denne strømmen kommer via coax'en, og signal fra satelitten blir overlagret på denne.

Det finnes alternative leverandører av antenner ute og går, men man må forvisse seg om at de er kompatible.

En innebygd antenne vil alltid være ett dårlig alternativ. For å få et fix, så må mottageren se minst tre satelitter. Og de må være godt adskilt i både azimuth og elevasjon. Tre gode satelitter rett over hodet slik at de mottas gjennom glassfiberhardtopen vil ikke gi noen posisjon. Vindusrammer, menneskekropper o.a. vil lokkere signalene.

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...