Jump to content

Baugpropell - pris


Goran

Recommended Posts

Dette spørsmålet er litt interessant. Jeg forstår det slik at du vil "sette bort arbeidet". Noen instalatører insisterer på å benytte utstyr de kjenner fra før (eksempelvis Quick, Sleipner, Max-power, Vetus, o.a.) og hvor de gjerne har rabattsystemer. Prisen er litt avhengig av hvor stor tunell du vil ha, stort sett vil 140 mm eller 185 mm være aktuell for deg, jeg anbefaler 185 mm på din båt, mange er sikkert uenig. Så er spørsmålet om du vil ha baugpropellbatteriet foran, eller trekke kabler fra forbruk/startbatteri. Videre kommer grad av sikkerhet med nødbryter, sikringer, styrekonsoll, fjernstyring o.a. Du kan eksempelvis lese litt på side 60 i katalogen fra Seatronic http://www.seatronic.no/pdf_docs/2008/sea_08_40-73.pdf.

Noen instalatører leverer "pakkepriser" på installering av baugpropell.

Mitt råd vil være å avvente monteringen til påsketider. Signaler jeg har fått fra deler av båtbransjen er at mange permiteres, dermed er det mulig at prisene faller betydelig mot påsketider. Forutsatt at prisene ikke øker er mitt estimat i det øvre skiktet i Hansis angivelkse, dvs. 30 k for din båt.

Link to post

Prisen for baugpropell i din båt avhenger my av tilgjengeligheten også. Vanligvis ligger prisen på en propell i båten din på rundt 25000 inkl. mva, men det er svært varierende kvalitet på arbeidet som utføres rundt omkring. Husker bl.a. en båt sertvicemannen og jeg jobbet på i fjor som nærmest fikk seilingsforbud etter at en "fagmann" hadde montert baugpropell.

 

Jeg ser at jeg monterte en Sleipner SE40 for 23000 inkl. mva i en Nimbus 23 fjor vinter. Det var en veldig bra vinterpris for en ordentlig montering. Jeg er uenig i de som mener at det lønner seg å vente til påske med bestilling. Selv gir jeg desidert best pris på slike type jobber på denne tiden og frem mot nyttår. Fordelen da er at vi kan gjøre arbeidet når vi ønsker, når været tillater det, og jobbe passe lange arbeidsdager. Venter du til påske så har de fleste useriøse aktørene lagt ned virksomheten (hvis denne krisen fortsetter), mens de seriøse aktørene allerede er fullbukket for lengst. Disse vil nok heller ikke gjøre gratis arbeide, så ikke regn med at du får ting så mye billigere til våren. Snarere tvert imot.

Link to post

Roaldbj du mener min båt? virker for stor til Gorans?--- takk i alle fall for god info, jeg er i en liten kattepine.

Båten min ligger i Preveza Hellas. Jeg har mottatt et tilbud på nettopp den Vetusen 185/6hk der nede ca 20000,- + jobb

ca 14000,- + kabel og kontrollenheter. Og krona er svekket ca kr 9 - 1E. Så her kommer en bedre ut, eller hva mener du kaftein ØL?

Link to post

For det første må jeg si at jeg alltid er litt skptisk til ettermontering av baug/akterpropell - ikke fordi det er teknisk "vanskelig" men fordi det krever kompetanse. Jeg har selv fått montert baugpropell i en fabrikkny båt hvor "montøren" var hentet som konsulent. Han var ikke nøye nok med avretting av anleggsflaten mellom tunell og motor. Dette førte til en liten vakkel - noe som igjen "spiste" splinter i overgangen baugpropell/propellaksel. Jeg håper at Kaftein ØL og andre med erfaring med montering av BP kan gi deg bedre råd enn meg.

Link to post

Fikk montert baugpropell i min 24 fots Bayliner i vår.

Kjøpte alle deler selv. Sidepower SE 30 125S med tilbehør.

Delene kom på ca 10-11 båtpenger, og monteringen kom på ca 5.

(Privat mont. av en kjenning som hadde gjort dette noen ganger før)

Har ikke angret en dag !!

:cheers:

 

Se link Montering baugpropell Bayliner 2355 ciera

mvh

Knut :flag:

Besøk min hjemmeside

Bayliner 2355 Ciera (solgt) Saga 32 (kjøpt)

Link to post

Dette forstår jeg svært godt Knut T. Du kom ut av hele monteringen på ca 16 båtpenger. Det er flott. Dilemmaet er for de som ikke har "bekjente". Disse må nok forberede seg på en dobling av prisen. Jeg skriver dette utelukkende for å bevisstgjøre om at prisene kan variere betydelig. Jeg har selv et bredt register med venner som hjelper meg med anstendige priser - men vet at det kan være verre for båteiere som ikke har bekjentskap i havna til å få utført arbeid rimelig.

Link to post
  • 7 år senere...

Gammel tråd, men hvordan gikk det med monteringen?

 

De fleste ville nok ha valgt 125 mm thruster på denne båtstørrelsen.

185 mm kan virke litt overkill, og sikkert vanskeligere å få plass til også.

140 mm er vel ikke så vanlig idag, det finnes en fra Quick men selges i kit uten tunnell som koster en tusenlapp ekstra (eller mere avhengig av lengde).

160 mm finnes av enkelte modeller, bl.a. Sleipner EB-serien som er lavbygd og reimdrevet.

Redigert av teerex (see edit history)

Windy 27 CC/HT -84. 4,2 D-tronic 250 HK -98. Bravo 3X 1,81 20P. 30 knop (under reparasjon)
Navette S540 -10 med Mercury F115 2,1 liter -15, 8 HK Tohatsu 2-takt -03
BSA A65L Lightning -69, Triumph Street Twin 900 -16, Honda MSX 125 -15
BMW X5 30d -13, Jeep Grand Cherokee 3,1TD -00, Audi 100 GL5E -78

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...