Jump to content

Forslag til nødror som fungerer?


Lazyjack

Recommended Posts

[...]Andre forslag?

 

På noen båter kan det fungere med en (liten) fokk i akterstaget istedenfor storseil og så trimme fokken på forstaget og fokken på akterstaget til å gi båten ønsket kurs. Ikke sikkert dette godtaes av regattakomiteen da... (eller om det funker på din båt). En grådig dimensjonert åre vil funke, men så det det å ha en svær åre på dekk... Bøttetrikset ditt kon modifiseres litt sånn at det (kanskje) funker: drivanker istedenfor bøtte, og feste linene i baugen* og bruke spinnakerbommen for å få de lengst mulig ut til ønsket side (og skape maksimalt mulig moment).

 

 

edit: *Og føre linene bakover

Redigert av millisivert (see edit history)
Link to post

Spinnakerbom med en dørkplate eller en lukeplate fungerer fint. Jeg har selv brukt det, og kan bekrefte at det virker i høy sjø og dårlig vær.

Du velger en av platene som er tykk nok, men ikke med for stor overflate. Kjøp inn 3 u-bolter som passer til dimensjonen på spinnakerbommen, og bor opp de hullene i platen som skal til for å feste platen til bommen. Ikke bor noen hull i bommen, da blir den svekket. Når uhellet er ute, og du må ha et nødror, trenger du bare å sette delene sammen. Så stikker du bommen med platen over rekka akterut og binder den fast til f.eks akterstaget eller pulpiten om du har åpen hekk. Nødroret fungerer som en åre, og du "ror" båten i riktig retning.

 

Bruk u-bolter som dette, men uten den øverste metallplaten:

ubolt_6.jpg

Link to post

Har aldri selvt hatt behov, heldigvis, men ut fra hva jeg har lest er det veldig avhengig av båttypen. Har men en litt større båt med mer moderne undervansskrog er det ikke så mye annet enn et ekstraror man monterer på hekken som fungerer, som f.eks: http://www.selfsteer.com/products/sos/index.php

 

Søk litt på forumet, det er flere tråder på dette emnet.

Redigert av Krimart (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...