Jump to content


14-18fot, 30k. Hva bør jeg kjøpe?


Guest oddis

Recommended Posts

Jeg har tenkt å anskaffe meg båt til neste sessong,derfor trenger jeg litt hjelp fra mer erfarne båtfolk en meg selv. Budsjettet mitt er ganske stramt, men jeg håper det lar seg gjøre å få tak i en OK båt for min bruk for ca 30.000 kroner. Båten bør være mellom 14 og 18 fot, og passe for aktiviteter som dykking, fiske, turer og litt kanskje litt vannski. Har fått anbefalt Wesling, er det bra? Selv har jeg tenkt litt på en eldre Skibsplast. Hva bør jeg se etter og hva bør jeg passe meg for. Jeg er normalt nevenyttig, og regner med å kunne fikse mindre ting selv. Er det noen som kan hjelpe meg på vei?

Link to post


Hvis du tenker på en åpen båt er selv-lensing viktig synes jeg.

Og vær oppmerksom på at mange båter har skum i bunnen som kan være fullstendig gjennomtrukket med vann og dyrt å reparere.

Har hatt en rekke joller gjennom årene og best erfaring har jeg med Bever. Gjennomtenkt innredning, gode sjøegenskaper, selvlensende og ikke skum.

Link to post

Du får klart mest for pengene hvis du velger en ikke selvlensende båt med kalesje. Dette er nok det beste alternativet i din prisklasse selv om selvlensing er en klar fordel.

 

Wesling og skibsplast kjenner jeg ikke, men har alltid trodd at disse lå noe over 30k i pris.

 

En båt du kan få til 30k med bra motor er Askeladden 16 med vindskjerm, kaleskje og kanskje hardtop. Veldig kjekk båt, men litt flat i bunnen noe du merker i sjø. Ellers finnes det jo lignende modeller fra Hansvik og andre produsenter.

 

Hadde valgt en enkel og ikke altfor fancy båt og pass på vannlekkasjer inn i dobbeltbunner og lignende. Dette er veldig vanlige feil på en slik båt.

Link to post
  • 5 years later...

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...