Jump to content

D4 som privatist / deltid ?


Gulenpower

Recommended Posts

Heisann!

 

Som det går fram av emnetittelen, så lurar eg på om det er mogleg å ta dekksoffiser klasse 4 sertifikatet som privatist eller på deltid.

Eg har D5L frå før, men kunne gjerne tenkt meg fleire moglegheitar på sjøen enn å gå som matros.

 

Eg har forstått det sånn at når ein går på maritim fagskule så får ein nok teori det første året til å løyse sertifikatet D4 med nok fartstid. Og etter det andre året så har ein nok teori til å løyse sertifikata frå D3 til D1 med nok fartstid.

 

I fjor haust hadde eg meg ein liten ringerunde til nokre tekniske fagskular, utan hell. Det var usikre svar, og nokon meinte at det ikkje gjekk.

Men utdanningar blir jo og tilbydt på høgskular, så eg håpar at kanskje det kan vere ein moglegheit for å ta D4 som privatist.

 

For min del så held D4 i lange baner til det eg ynskjer å jobbe med, nemleg mindre hurtiggåande båtar. Eg har ikkje anledning til å slutte i min noverande jobb for å gå eit heilt år på skule. Eg har heller ikkje fagbrev som matros, om det har nokon innverknad på studiemoglegheitane.

 

Så spørsmålet er enkelt, er det nokon som veit om det er moglegheiter for å ta teorien til D4 som privatist, eller på deltid? Og i tilfelle, kor og kven og kva?

 

På førehand takk for all hjelp.

Link to post

Dette er noko av det eg og lurer på. Eg vil ta full utdannelse men det krever fartstid. Ser for meg ca 4 år. 2 skole og 2 for å få et år fartstid- Venter i spenning på svar her.

Poseidon?? Veit du noko som kan hjelpe.

Fjord 27 AC TMD40

Birchwood 33 Classic 2 X 150 hk Ford Mercraft 19.5 knop
Wellcraft Excel 26SE V8 Starpowr 7,3 IDI 270Hp(270hk) 37 knop.
Firmanavn: Motordeler.com

Link to post
Uansett hvilken vei en velger er det et krav om at en har fagbrev som matros for og komme videre.

Nei det er vel ikke det? vi har en kadett ombord nå som har gått høyskolen, han har aldri vært til sjøs før men etter tre år på høyskole og et års (faktisk) fartstid får han visstnok ut kl 3


"Det hender ikke ofte, men kan dog slumpe - at nogen har til ansigt der andre har til rumpe"

 

D1

Link to post

Det er nok ikke så lett å følge undervisning på høyskole på deltid. På Bakkenteigen (HiVE) hadde vi i alle fall obligatoriske innleveringer, gruppeprosjekter og fremføringen som må gjennomføres. I tillegg til lab-øvelser og simulatortrening......

Får bare ta seg fri i tre år.... Ta høgskolen og leve studentlivet...... :wink:

Link to post
  • 1 år senere...

Hei.

 

Å få kl d4 som privatist er ikke mulig. Sertifikatkravene er for omfattende til det igjennom stcw-95 konvensjonen hvor kravene er nedfelt.

 

På siden Lovdata.no søk på "krav til sertifikat dekksoffiser".

 

På sjofartsdirektoratet.no finnes all info om hva som kan føres på de ulike sertifikatene.

 

Det er ikke et krav at man har fagbrev som matros for å løse d4, men det vil være til egen fordel om man har det med hensyn til fartstidskravene. Det kreves imidlertid ett års skolegang ved teknisk fagskole, med minstekarakteren E i alle fag, eller høyskole med minstekarakteren C i alle fag etter endt eksaminering og minst 36 mnd effektiv fartstid på havgående fartøy som matros/fisker + 1 mnd fartstid som "navigatørlærling" på havgående fartøy.

 

I og med at du har D5L, så skulle det være lett å få ut D4 etter det ene året på skolebenken, en god investering. :yesnod:

Link to post

Men for å beholde D4 må man vel ha kontinuerlig fartstid og om jeg ikke husker feil, men hvor mye ?

 

:-) B

 

Om han bor ombord i båten skal vel ikke fartstid være noe problem? Eller? En jeg gikk skole sammen med bodde i en båt, og han fikk fartstid mens han bodde der, båten var riktignok registrert i utlandet, mulig det er annerledes da.

- Anders Hanche Aasmundsen.
CEVNI (2017) - D5L (2012) - SRC (2012) - ICC (2010)
Medlem: Leisure Owners Association

Link to post

Dette er norske myndigheters krav for et norsk navigatørsertifikat. Er fartstid oppkjent på ikke norskflagget skip er det selvfølgelig ikke mønstringsplikt,(mønstringsplikt er et norsk myndighetskrav) men en må da bruke vedkommende flaggstats registrering av farttstid som dokumentasjon, hvis det i det hele tatt eksisterer. Det kan her da brukes bekreftelse fra rederi.

 

Ved ikke norskflagget skip, må du da ha et navigatørsertifikat utsett fra vedkommende flaggstat. Dette må du da ha skaffet deg for å føre dette.

Link to post

Ved ikke norskflagget skip, må du da ha et navigatørsertifikat utsett fra vedkommende flaggstat. Dette må du da ha skaffet deg for å føre dette.

 

Tolker jeg deg rett? Kan man ikke føre utenlandskregistrerte skip med norsk dekksoffisersertifikat?

 

Da tror jeg i beste fall han har fleipa litt med deg littmild :-)

 

Kan du forklare helt konkret ift. innlegget mitt tidligere, hvorfor f.eks. en engelsk statsborger på et engelskregistrert skip i norge ikke får fartstid?

Redigert av littmild (see edit history)

- Anders Hanche Aasmundsen.
CEVNI (2017) - D5L (2012) - SRC (2012) - ICC (2010)
Medlem: Leisure Owners Association

Link to post

Du var sikker på at han fleipa med meg, så mente det som oppfølgingsspørsmål ift. til det, bare lurte på hvorfor evt. han ikke får fartstid for det.

 

Spør sikkert mye dumt her, men er ikke helt satt inn i dette, prøver å forstå. Kan ikke en norsk statsborger jobbe å få fartstid på et utenlandsregistrert skip heller?

- Anders Hanche Aasmundsen.
CEVNI (2017) - D5L (2012) - SRC (2012) - ICC (2010)
Medlem: Leisure Owners Association

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...