Jump to content

Hvordan lage glassfiberklump til å skru fast ting til


Gromling70

Recommended Posts

Har tenkt å lage en glassfiberklump oppunder fordekket på båten min for å feste kabinett til cd-spiller. Planen er å skru fast et kabinett som dette.24364_auto.jpg

 

Har ikke lyst å lage fler hull "dashbordet" eller noen andre steder i båten.

 

Overflaten er ubehandlet glassfiber(ikke lakkert eller noe). Vil en glassfiberklump støpt på gammel glassfiber klare å holde vekten av en cd-spiller?

Er det noen som har forslag til hva jeg kan eventuelt bruke "inni" glassfiberstøpen for å ha noe tykt å skru skruer inn i? (tre/kryssfiner er vel ikke anbefalt?)

Link to post

Iom. at du skal lime oppunder må du ha fyllstoff (kalles vel micropulver eller noe sånt) i epoxyen slik at den ikke renner vekk. Epoxy behøver ikke press, limer like godt som fyllmasse.

Jeg har samme behov som deg. Kommer til å lime fast vannfast kryssfiner. Alle helst burde den sikkert forsegles med epoxy rund baut, men det er kanskje grenser for hvor nøye man bør være. :smiley:

Link to post

Tenkte å kjøpe en sånn "sprøyte" med epoxy. Det må vel funke? Kan ikke helt se problemet med at det skal renne vekk. Det er da ikke SÅ tyntflytende?

 

Men i tilfelle, hvor får man tak i sånn micropulver da? Holder det da med en sånn sprøyte, og spøyte alt ut i en kopp og blande i pulver?

Link to post

Ja, kjøper du seig nok epoxy er det ikke noe problem. Men om du trenger pulver så har de det på Biltema. Der heter det mikroglassballonger. Hos West system heter det vel micropulver. Fås i de fleste båtforretninger.

Edit: Feil, de kaller det Filler eller microfiber - på nynorsk da. :smiley:

Redigert av dvil (see edit history)
Link to post

Som noen er inne på: Glem stress med epoksy, filler osv. Kjøp monteringslim av den "raske" typen på byggvareforretning, f.eks. PL600 eller tilsvarende (som gir umiddelbar vedheft). Saus på plankebiten din og der den skal sitte og kjør på. Brukte dette v/montering av div. elektronikkbokser i skott osv. Kuttet opp kryssfiner i "assorterte" størrelse, klasket de på plass, ventet 10 min og skrudde opp boksene.

Link to post

Limte på en trebit og skrudde i den. Lot epoxyen herde to timer, da skulle den være ferdig herdet ifølge emballasjen. Skrudde fast cd dekselet med cd-spilleren og dro hjem. I går altså. I dag koblet jeg resten av anlegget og var endelig klar for en liten tur på sjøen MED musikk. Men etter et par bølger på fjorden forsvant lyden. Jeg skjønte ingeting så jeg stoppet. Så da at hele driten hadde løsnet og falt ned.

 

Har limt trebiten på igjen med mer epoxy og skal la den herde leeeenge før jeg monterer spilleren igjen. Får håpe det holder da.

Var akkurat dette jeg var redd for med bruk av lim/epoxy osv. At hele driten ville løsne når båten slo i litt bølger.

 

bilde-6.jpg

Redigert av Gromling70 (see edit history)
Link to post

Du kan jo også forsterke innlimingen av den plankebiten du har satt opp med å legge en eller to remser, ca 5cm brede, med glassfiber over endene på planken. Til dette vil det holde lenge med et reparasjons-sett for glassfiber, som inneholder alt du trenger, og koster ikke mer en 70 - 90 Kr.

 

Dette er en metode jeg har brukt til alle installasjoner som krever godt tak for skruing i plastbåter.

 

Du har jo også den "etter læreboka" metoden. men den tror jeg nok blir veldig "overkill" til den jobben der :p

 

Håper du lykkes uansett måte du gjør det på. Ingenting er værre en å være utrygg på om noe holder eller ikke ombord i en båt, uansett hva det gjelder.

 

Mvh

Kjell Arne

Link to post

Eller ta Sikaflex, det finns i alla båttillbehörsaffärer.

 

Vad Du än använder, låt det härda några dagar innan Du hänger i för mycket vikt. Eller sätt något i spänn under så att vikten inte belastar limmet i början.

När det härdat så håller det MYCKET!

Link to post

Du kan jo ta og finne noe som veier sann ca. det samme som spilleren, og feste på holderen, så finner du deg en fin bølge, helst skarp, så det slår litt i båten, så gir du full gass, og ser om noe har forandrett seg, om det gikk fint, så tror jeg det skal holde.. Og tror ikke den vil falle av helt akutt, vil nok sige litt og litt ned, så vist du følger med innimellom, så går dette fint :sailing:

If it is grey, let it stay, if it's green, take it out and start screw!

Link to post

Hei,

 

Du kan med fordel matte ned limflatene med litt grovt sandpapir, og avfette med rødsprit, tynner el.l. før du limer på igjen. Både epoxy og Tec7 skal holde i massevis. Utifra den limflaten du har mot glassfiberen (5x20cm?) så skal Tec7 holde 2-2,5 tonn(!), og epoxy enda mer. M.a.o. skal treverket rives opp lenge før limet løsner. Så at det løsnet for deg skyldes enten uflaks med grunnarbeidet eller herdingen.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...