Jump to content

VP aq140a, kan jeg bruke topp fra en B21 bilmotor?


gvalton

Recommended Posts

Lurer på om det er noen som kan hjelpe en fersk båt eier. har en AQ140a volvo penta motor der toppen er gåen. mitt spørsmål er om jeg kan sette på en topp fra en B21 motor fra bil. Eller må det gjøres noe med toppen. MÅ jeg få tak i en topp som er til AQ140a ?. AQ140a er en Bb21 motor.

Kommentar fra moderator: Annonsetekst fjernet
Link to post

Noen bilmotorer kom med A, D og K - Kam

Min aq140 har D-Kam, det har også min b21e bilmotor. Det er mulig du har samme kam i toppen fra bil som i toppen fra aq'en og da trenger du ikke å flytte over.

Hva har skjedd med toppen du har fra aq'en?

 

Det er IKKE slik at du kan bare "flytte over" toppen fra b21e, da denne har innsprøytning. Det du må gjøre hvis du har en slik er å blinde av dysehullene. Dette har jeg sett er blitt gjort med å la dysene stå igjen, og blinde av slangene slik at de er tette.

 

Ellers tar jeg sjangs på å stille et spørsmål ang aq140: den slangen som går ut fra toppdekslet, hva er den til og hvor går den? skal selv bytte til en aq140 fra aq145 som ikke hadde denne på toppen :) sikkert dumt spørsmål men håper noen kan svare.

Link to post

det som har skjedd med toppen er at det ene eksos utløpet er tæret i stykker eller brent i stykker. mulig det går å sveiese opp igjen. men hvis det bare er å sette over en topp fra bil. så gjør jeg heller det. trodde ikke det var insprøytning på en så gammel motor. B21 kom vel i 74 og gikk ut i 79. Mulig jeg tar feil

Link to post

hvordan finner man ut hvilken type kam det på motoren ? har jeg forstått det rett at hvis det ikke er en motor med insprøytning, så er det bare å sette toppen rett på min aq140a? b21

 

Det stemmer nok etter hva jeg vet. I enden av kammen(svinghjulssiden) står det stemplet en bokstav, sansynligvis a,d eller k.

 

Kan du hjelpe meg litt med mitt spørsmål ettersom du har samme motor som meg?

Link to post

Ellers tar jeg sjangs på å stille et spørsmål ang aq140: den slangen som går ut fra toppdekslet, hva er den til og hvor går den? skal selv bytte til en aq140 fra aq145 som ikke hadde denne på toppen :) sikkert dumt spørsmål men håper noen kan svare.

 

Regner med det er veivhusavluftning du snakker om? Mener den skal inn på innsug-manifolden/luftfilterboksen.

Link to post

så når jeg tok av manifold at det ver hull i veggene. sjekket masse rundt på ny manifold. men det er jo svindyrt. sjekket rudt i norge og sverige. men billigste jeg fant var 4000. fikk så et tips fra en forhandler i sverige at mekonomen i sverige førte deler til båter. Fra hansa racing, tenkte at da måtte jeg sjekke på mekonoen her hjemme i norge, å her kommer den store overraskelsen de skaffet den fra hansa racing. PRIS 2000 + eventuell frakt (mellom 200 og 300)

 

Så mitt tips sjekk med mekonomen. ha gjerne dele nr .da er det lettere for de å sjekke, tror ikke de har så mye data på båt.

Link to post

Har sjekket en del Volvo priser på Mekonomen, både i Sverige og Norge. Noen ganger er prisene nesten like, men som regel er delprisene MYE høyere i Norge, opptil det dobbelte! Så en tur til Sverige kan av og til være svært lønnsomt, ikke bare for å handle på Systembolaget (hvor de har ekte sjekkisk pils til en rimelig penge).

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

som sagt ble jeg tipset om mekonomen da jeg ringte rundt til volvo penta forhandlere i sverige. jeg ringte min lokale mekonomen forhandler og sjekket. jeg hadde dele nr på manifold . de sjekket opp ringte meg etter 1 time, og den kunne de skaffe. har bestilt. tok 3 dager så hadde mekonomen fått den. pris 2000. + frakt

Link to post

som sagt ble jeg tipset om mekonomen da jeg ringte rundt til volvo penta forhandlere i sverige. jeg ringte min lokale mekonomen forhandler og sjekket. jeg hadde dele nr på manifold . de sjekket opp ringte meg etter 1 time, og den kunne de skaffe. har bestilt. tok 3 dager så hadde mekonomen fått den. pris 2000. + frakt

Hvor mye snakker vi om i frakt?

Har du dette varenr'e slik at vi andre med aq120,140,145(og flere) kan dra fordel av denne "geniale oppdagelsen" ? :)

Hadde vært greit hvis vi slapp unna dektektivarbeidet :)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...