Jump to content

måle jording


bayliners

Recommended Posts

Er du i tvil om det er forskriftsmessig jord på stikkontakten som du tar strøm fra, ville jeg fått en elektriker til å måle dette. Det du selv kan gjøre som et strakstiltak, er å sjekke at du har jord i skjøteledningen, at du har riktige kontakter i begge ender, og at de er riktig koblet. Er du i tvil om hvordan dette skal gjøres, bør du ta kontakt med en som har peiling på dette.

Link to post

Det spørs jo om du mener i det elektriske annlegget ombord eller annlegget på land.

Kort fortalt skal det i strømuttaket på land være ca 115V mellom hver av fasene mot jord. (Måles med voltmeter ved å måle fra jord mot en av fasene og så den andre)

Om det gjelder annlegget i båten, trenger du en "megger" (MOhm-meter). Et instrument som sender en høy spenning og måler om det er kontakt mellom. Det skal da være brudd mellom hver av fasene over mot jord.

Når jordfeilbryteren i havna hos oss utløses, blir landstrømskabelen på en og en båt bortover dratt ut og målt med en megger.

Er det lekkasje mellom en fase mot jord, blir båteier informert om at han har jordfeil ombord og må selv utbedre dette før han får koble seg til landstrømsannlegget igjen.

 

Mulig dette var litt klønete forklart, men det er tross alt freddan.

 

RSL

NestBest - Bestway 40, Oppegård båtforening

Link to post

Heter å måle Jordingskontinuitet. Skal være så liten som mulig. Ligger på godt under 1 ohm. Men du må huske å ta av spenninga. Da er er det viktig at du lager en forbindelse mellom fase og jord, letteste er å ha et støpsel der man har tvinnet de 3 ledningen sammen

Megginga skal være etter forskriftene over 1 Mohm, Men vanligvis ligger på mellom 500-1000 Mohm etter litt forskjellige instrumenter. Altså Tett

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...