Jump to content

Erstatte Mercruiser twin bensin 4.3 V6 med diesel - alternativer?


Hallvard66

Recommended Posts

Hei

 

Jeg har en Scand 8600/9200 Dynamic med to Mercruiser 4.3 V6ere (175hk) og Alpha 1 drev. For de som ikke kjenner denne båten er den 28ekte/30skryte fot, ca. 2.600 kg tung, daycruiser med v-bunnet skrog med godt fartspotensiale.

 

I og med at disse motorene begynner å bli gamle (1990) og i tillegg er ganske tørste, tenkte jeg å bytte disse med dieseler. Ett element er selvsagt kostnadene. Fra et slikt synspunkt overveiet jeg å sette inn 2 x Mercruiser 1.7 TDI. Disse gir 110 - 120 hk hver. Spørsmålet er om dette er nok?

 

Er det noen som har erfaring med samme eller liknenede, eller som har betraktninger rundt dette?

Innspill og innsikt taes i mot med takk.

 

Hallvard

Redigert av Hallvard66 (see edit history)
Link to post

steyr 4 cyl 174 eller 236 6 cyl på ca 206 hk

eller bygge om til en motor steyr 307.

BÅT SKAL VÆRE NORSK BYGD,BÅT MED STIL IBIZA
SLANKE OG ELEGANTE
GÅ MYKT FINT SJØEN.
obs obs ibizaen min går ca 40 knop med ny suzuki df 140 learn burn stål propell må jeg ha

Link to post

Eller 2 stk. av QSD 2.0L 170s eller QSD 2.8 220s DTS. Begge fra Mercruiser.

Den minste motoren du har beskrevet, på 1.7 liter, leveres ikke lenger. Nå er den minste 2.0 liter og deretter 2.8 liter.

Jeg vil tro at 2 literen på 170hk vil dekke dine behov. De er like sterke som de du har, med med større dreiemoment.

Redigert av hermansen (see edit history)
Link to post

Den beste løsningen for lommeboka er vel 2x FNM 250 ca 240 AHK

Da kan du vel kjøpe 3 motorer og ha en komplett i reserve og enda slippe billigere unna enn nærmeste konkurent...

 

Har ikke brukererfaring selv, men har venner i omgangsen som har fått prøvd noen år, og det går bra. Ikkeno problem med deler til nå.

Link to post

Hei igjen

 

Takk for god input så langt. Hvis jeg først tar ruten via ombygging til en motor, så har jeg ganske mye (alt over 200 dieselhester) å velge mellom. Denne løsningen vil jo kreve en del tid og penger (evt mye arbeide). Vet at flere av Scand 9200 Dynamic'ene er levert med 200hk VP turbodiesel (singleinstallasjon), så 200+ hester totalt bør holde.

 

Jeg hadde håpet å kunne finne gode løsninger som ville passe inn på de eksisterende Alpha 1 drevene. Da bør vel motorene (slik jeg har forstått det) ikke være for sterke/ ha for høyt dreimoment, da Alpha 1 drevene ikke tåler dette.

 

Hva er synspunktene på hvorvidt 2 x 110HK dieselmotorer ca. tilsvarer en single 200HK ift fart/planing?

 

Må innrømme jeg ikke har hørt om FNM motorer før - passer disse inn på Mercruiser drev?

Tror nok kanskje 240 dieselhester m 400+Nm torque er litt for mye for et Alpha drev?

 

Takker igjen.

 

Hallvard

Redigert av Hallvard66 (see edit history)
Link to post

Det jeg har sett av tester viser stort sett at singelinstallasjon er endel mer effektiv enn twin install med samme totale hk antall. Dette pga motstand i vannet fra 2 drev, samt oftest mer vekt

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

QSD 2.0L 170s leveres også i en 130 og 150 HK versjon. Disse kan benytte Alfa drevet, men 170 HK versjonen krever Bravo type drev.

130 HK versjonen starter på ca 180K og 150HK versjonen starter på ca 200K. Om dette er med eller uten drev må du sjekke med forhandler om.

Link to post

FNM 250 finnes i de fleste effekttrinn fra 90 til 250 HK (dette er en 5 sylinder på 2,4 liter)den brukes bla i alle Alfa Romeo 2,4 JID

 

det finnes en 4 syl 1,9 liter også, den leveres fra 60 til 190 hk, all justering av effekt gjøres i motorens hjerne og kan endres når-som-helst, dersom utstyret for det er tilgjengelig. Denne motoren brukes bla i Zafira diesel, ikke mange klager på den.

 

De leveres bolt-on for mercruser eller volvo 290/DPE familien med instrumenter og kabelstokk, integrert oljeskiftpumpe, stort sjøvannsfilter, racor dieselfilter, motorlabber osv DBW (drive-by-wire)tilgjengelig sammen med mye annet ekstrautstyr, bare å krysse av...

Link to post

Hei

 

Takk for input så langt.

Kan se ut som konvertering til diesel ikke blir gratis akkurat. Man kan jo kjøpe en del bensin for en 2-300.000,-....

 

Kanskje å hente hjem et par 135HK FNM dieseler fra Italia kunne vært noe?

 

H

Link to post

FNM 250 finnes i de fleste effekttrinn fra 90 til 250 HK (dette er en 5 sylinder på 2,4 liter)den brukes bla i alle Alfa Romeo 2,4 JID

 

 

Ble litt nysjerrig på FNM når jeg så at prisene var såpass lave. En 240 HK med Bravo 1 drev til € 16500 er rimelig sammenlignet med andre (NOK 130.000). Men kan noen svare om dette er prisene med MVA og HK avgift ? Hvis ikke så øker prisen til mellom 200K og 210K. Fortsatt rimelig, men forskjellig ble betydelig mindre.

 

Noen som vet ?

Link to post

Hmmm

du som bor så nærme sverige hvorfor ikke ta turen og bytte der,ikke hk avgift og rimeligere timepris(sparer 13% bare på kursen nå)

uansett lykke til

[color=rgb(0,255,255)][color=rgb(0,0,255)]"The inherent vice of capitalism is the unequal sharing of blessings; the inherent virtue of socialism is the equal sharing of miseries"[/color][/color]
[color=rgb(0,255,255)][color=rgb(0,0,255)].Sir Winston Leonard Spencer Churchill (1874-1965)[/color][/color]

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...