Jump to content

Hydradrive vs. Sleipner AGM: Erfaringer?


eXpence

Recommended Posts

Jeg antar at mitt nå 20 år gamle CV lager er modent for utskiftning, lageret i trustlageret lager lyder på lavt turtall, og jeg antar at selve "universal" vinkel lagerene er tilsvarende slitt. Jeg har kun funnet to alternativer for CV lager: Slepiners "AGM" og "Hydradrive lager" som Kardangservice fører. AGM lageret koster ca. 10.000, mens Hydradrive koster ca. 4500, så rent økonomisk er saken ganske klar, eller?

 

Jeg har en 3,5 tonn 31" seilbåt, 15 Yanmar diesel med 3,22 utveksling, max rpm er 3400-3600, 2 meter 25mm aksel og 17x13 goldepropell. Innspill/erfaringer ønskes.

:seeya:

 

 

 

EDIT: Har forresten letet litt rundt på forumet her uten å finnes noe særlig om forskjellene på de 2, og om det evt. er andre alternativer

Link to post

Har hatt Aquadrive cva ledd i en tidligere båt og var meget fornøyd med dette leddet. Virket meget robust og slitesterkt. Hadde ikke erfaring med båten uten cva leddet, så jeg har ikke noe sammenlignings grunnlag når det gjelder støynivået uten eller med cva ledd. Men jeg tviler på om det har de helt store utslagene. Men du slipper å tenke på oppretting av motoren, og det er jo en stor fordel.

Trykklageret på Aquadrive kunne forresten skiftes ut, det fantes som reservedel mener jeg.

 

 

Link to post

Har inntrykk av at det meste til Sleipner er overpriset uten å være bedre enn andre produkter.

Det hjelper ikke at det er norsk så lenge de ikke kan konkurrere på pris.

 

Her har du et annet alternativ.

 

Pythondrive

www.halaas.no

 

mvh

Jon

Link to post

Hvorfor ikke bare kjøpe et nytt kulelager til trykklageret? Koster jo minimalt.

 

Viser det seg at CV-leddet ditt også trenger utskifting? Javel. Kjøp et CV-ledd også. Når Kardangakselservice kan selge deg hele greia for kr. 4.500, kan de helt sikkert selge deg en løs cv-aksel og et kulelager for en billig penge. Du trenger kanskje nye gummiforinger til trykklageret også?

 

CV-akselen er mest sannsynlig produsert av VW og kulelageret står det kanskje SKF på. Hvem du kjøper ting av spiller minimal rolle. Det er prisen som er viktig.

 

Disse greiene er komponenter som et fåtall lager i milliontall til bilindustrien.

 

Lotus

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...