Jump to content

AQ271C - Motstand på dynamo, hvor mange Ohm?


timon90

Recommended Posts

Har satt inn motor'n i balja, men på koblingskjema, så er det tegnet inn en motstand, nummer 21 på skjema, om noen har det. Hvor stor skal denne være, evt er det erstatning for ladelampe, sånn at jeg kan sette på ei lampe bare

Link to post


Jeg hadde samme problem som deg. har du ikke den motstanden så starter motoren og dynamoen ladder. men. når du skal stoppe den så går strømmen fra d+ på dynamo og til + på coil via lasken på tennings låset.

jeg koblet ledningen d+ på egen uavhengi laske bak på tennings låset, slik att d+ og tenning coil + ikke var i kontakt ved avslått tenning. veldig enkelt og en midre duppeditt som kan gå i stykker i båt ... :thumbsup: :thumbsup:

Scand Dynamic 7100 5,7 volvo penta 290DP-A 1990 modell

"Lysholm 2,5" 26"Tresnekke sabb 6-12 semidiesel 1950 modell

Link to post

 

Dette er nok ikke en motstand, men derimot en diode ("elektrisk enveis-ventil")

Men ellers er tanken riktig da dioden vil forhindre strøm å flyte fra D+ og tilbake til systemet!

 

I serie med denne dioden må det kobles en ladelampe (12v/3-5W), evt. en motstand på ca.30 Ohm slik at du "bremser" strøm/spenning igjennom feltet på dynamoen, som også vil beskytte dioden mot for stor strømgjennomgang!!

 

Ved en systemspenning på ca.13 V vil du da få ca. 10-11V spenningsfall over diode og ladelampe (evt. motstand) og ca. 2-3 V over feltet på dynamoen!

 

:sailing:

Bjørn

Jo mere man lærer jo mere kunnskap får man om hva man ikke vet !!

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...