Jump to content

Ønsker meg baugpropell, greiest med 12 eller 24 volt


Sjeldenutpå

Recommended Posts

Ja då kom egentlig heile spørsmålet med i overskriften :smiley:

 

Vel, eg prøver å sjekke kostnad med å montere baugpropell, for å sjå om eg har råd til det i år. Båten er aluminium, så eg må på slipp med sveisekyndige folk og riktig utstyr.

Ein kar som eg har snakka med kan gjere jobben, men han selger ikkje utstyr. Så eg må skaffe tunell og propell sjølv. Då ser eg at 12V og 24V er stort sett samme prisen på.

Båten har 24V på start. Det meste ombord går på 24V, men det er to dynamoer, så det er 12V batteribank i tilleg. Så eg står egentlig fritt til å velge.

Håper å finne ein brukt, men det er ikkje daglig. Og då kan eg neppe velge.

Argumenter for og mot 12 vs 24 ? :flag_bp:

Yanmar 6LYA-STP 340hk

Link to post

Det første spørsmålet jeg ville stille er vel om du ønsker å ha 2 forskjellige systemer ombord i fortsettelsen..... Klart det vil ha en kost å bytte eksisterende utstyr til ett system, 12 eller 24 volt, men det koster også å ha 2 ulike systemer å vedlikeholde, ha reservedeler til osv. Ellers er det vel mer utstyr tilgjengelig i 12 V, og til lavere priser enn 24V...(?)

Link to post

Ja eg har vert inne på tanken... Men då tenkte eg det var naturlig å satse på 24V på all installasjon. Det utstyr som evt bare finnes på 12v kan vel lett drives med en omformer?

Men begge winsjene er 12v ser det ut som.

Trur kanskje eg må tenke litt over det der, om båten evt skulle vert koblet om til bare eit annlegg... off.. :-)

Yanmar 6LYA-STP 340hk

Link to post

Nå har vel de aller fleste to anlegg i alle tilfelle i form av landstrømsanlegget med evt. generator på 220 v samt 12V eller 24V. Om du har mulighet til det ville jeg latt baugpropellen gå på 24V på grunn av det lavere amperetrekket. Ser ingen grunn til å MÅTTE legge om til kun 12V eller 24V om tingene fungerer bra som de er.

Link to post
  • 1 måned senere...

Det ble en Engbo XF90 24V . :thumbsup: Skulle være sterk nok.

Eg må legge ned kabler til denne gledesstrålen nå når det er ryddig (....tomt...) i maskinrommet. Eg forsøkte meg litt på kabelkalkulatoren, men eg veit ikkje kva propellen trekker, og heller ikkje kor mykje eg skal legge inn som max spenningsfall.

Noen som kan hjelpe å beregne kabeldimmensjon ? Eg anslår , med svinger og krinker og kroker, at kabel kan bli 2 X 10m, blir det kortere er jo det bonus.

Yanmar 6LYA-STP 340hk

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...