Jump to content

Langtur fra Stavanger til Sør/Østlandet- andres erfaringer, tips?


AaseDaase

Recommended Posts

Skal seile min første langtur med egen båt fra Jørpeland i Ryfylke til Lyngør området (Risøya) første uka i Juli.

 

Har lest noe om seiling langs kysten og pratet med erfarne seilere men de fleste har da noe større båter enn den jeg skal av gårde med.

Båten er en engelskprodusert motorseiler, Fisher 25 fot med styrehus fra 1975. Så i utgangsppunktet litt skøyte preg men har to master og god seilføring.

 

Lurer generelt på om noen kan gi meg tips på spesielt strekningen over jæren, og Lindesnes/Lista.

Vurderer å gå fra Tananger kl. 22.00 søndag 1. Juli og gå Jæren om natten da flere har sagt at det er roligest der om nettene.

Planen er også å prøve å gå non-stop til Flekkerøya utenfor Kristiansand før evt. en pause. På plotter (uten å ha tatt høyde for vind og strømninger) vil det gå 26 timer.

 

Har ikke veldig mye erfaring utenom en del seiling innaskjærs og en tur til Skotland, Shetland og orknøyene i en Colin Archer for en del år siden som passasjer.

 

Seilene er uten mulighet for å kunne "reve" så det er enten seilene oppe eller nede. Kan dette evt. spille negativt inn hvis det skulle blåse opp og man er til havs?

 

Har satt opp en rute som går utenfor "bøyen" utfor Sola/Jæren og vil nok gå en 4-5 nm fra land ihvertfall. rekner med å gå for motor på natta men får se været an.

 

Vet ikke om dette regnes som en langtur da jeg har snakket med flere som seiler denne strekningen ofte men en vei er det ca. 190 nautiske mil og vi kommer da til å seile Sørlandet rundt før vi setter kursen mot Rogaland igjen etter en 2-3 uker.

Link to post

Vi gikk for ikke så lengesiden Tananger-Egersund. Legg deg utenfor Jærens Rev og ta der peiling mot Egerøy fyr. Hvis du ikke skal inn til Okka By så legger du bare peiling utenfor fyret og suser rett forbi. Vi hadde en kosetur på nesten to timer på dette strekket..

 

Site uka I juli skal vi gå resten av den samme ruta som deg, bare vi skal ende opp på Lyngøya. Ser frem til å lese om dine erfaringer på turen. :)

Link to post

Hei

Når vi går over Jæren går vi langt ut, når du runder bøya på Jæren går du rett på fyret på Lista, og gå med god klaring på fyret. Vi sjekker alltid værmeldingen for Jæren og Lindenes fyr. Hvis det har vert mye vind bør du vente minst et døgn pga. dødninger de kan verre store og krappe. Vinden bør ikke verre over 5 s/m . Når du går for seil treng du ikke tenke på diesel , men det må vi. Det går mye diesel over Jæren . Turen over Jæren kan anbefalelse, etter Farsund er det omtrent innenskjærs helt til Lyngør.

Dette året blir det øst og kanskje syd.

 

God tur Jan Martin

Redigert av jan martin (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...