Jump to content

Pusse ned skroget!


SeaMaster175

Recommended Posts

Hei!

 

Skal pusse ned skroget i år og har selvfølgelig moen spørsmål angående det.

 

Vi er veldig usikre på hvordan olje/lakk vi skal bruke, men har tenkt på Owatrol. Hvordan gjør vi det med d1 og d1?

 

Trenger vi noen impregnering aller først?

 

Hvor mye trenger vi?

 

M/B Gamla

Link to post

Dette er det flere meninger om enn trebåter! :smiley: Det er ikke noe krav, men en stor fordel å mette treverket med olje først. Enten Owatrol D1, Clipper 1 (Jotun) eller rå kaldpresset linolje. Deretter er det smak og behag hva som benyttes. På dekk eller steder det blir tråkk og slitasje bør du velge lakk, olje type D2/Benar blir for mykt og lite slitesterkt.

 

Du bør finne svar på noen av disse stedene: CMB FAQ, Owatrol, Jotun. Står også litt hos Träbåtsakuten under Tips & Trix.

Lykke er en kombinasjon av god helse og dårlig hukommelse! :smiley:

Link to post

Dette er det flere meninger om enn trebåter!  :smiley:  Det er ikke noe krav, men en stor fordel å mette treverket med olje først. Enten Owatrol D1, Clipper 1 (Jotun) eller rå kaldpresset linolje. Deretter er det smak og behag hva som benyttes. På dekk eller steder det blir tråkk og slitasje bør du velge lakk, olje type D2/Benar blir for mykt og lite slitesterkt.

 

Du bør finne svar på noen av disse stedene: CMB FAQ,  Owatrol, Jotun. Står også litt hos Träbåtsakuten under Tips & Trix.

<{POST_SNAPBACK}>

Det skal på skroget, som ikke vil bli utsatt for mye slitasje. Er det da nok med D1 og deretter D2?

 

Hvor mye må jeg regne med å bruke?

 

M/B Gamla

Link to post

Det skal på skroget, som ikke vil bli utsatt for mye slitasje. Er det da nok med D1 og deretter D2?

 

Hvor mye må jeg regne med å bruke?

 

M/B Gamla

<{POST_SNAPBACK}>

D2 er greit til bruk på skroget.

 

Dette sier Owatrol om D1: DEKKEVNE OG FORBRUK: Dekkevnen er uten interesse da hensikten med å bruke D-1 oljen er å mette og fylle opp treverket med så meget olje som mulig, dvs. drive ut luften av porene og fylle opp disse med olje. Istedet for dekkevne er det snakk om å måle forbruk av olje pr. arealenhet. På furu er 1 - 1,5 ltr/m2, f.eks. vanlig Treet er mettet når det viser en jevn silkeglans på hele flaten når den er tørr.

 

Min erfaring er med mahogny, og det gikk mindre enn Owatrols antydning. Dette kommer også an på hvor godt impregnert skroget er fra før.

 

D2: DEKKEVNE: På en flate som er mettet med D-1 olje, vil D-2 olje dekke ca. 15 m2 pr. liter pr. strøk.

Lykke er en kombinasjon av god helse og dårlig hukommelse! :smiley:

Link to post

Og når det gjelder impregnering, så påføres Impex på bare flater. De selges i 5 liters kanner, det holder til din båt.

 

Du påfører en rekke ganger til veden ikke trekker mer.

 

Impex får du tak i alle malingforhandlere samt båtutstyrsforretninger...

Link to post

Impex (eller tilsvarende) må til ja!

 

Ellers så er det som sagt:

 

impregnering

olje /vått i vått

lakk eller olje 8-12 strøk med sliping imellom

 

Etter behandling blir da: lett sliping med vannslipepapir dyppet i olje istedenfor vann... '''''''rengjøring og et nytt tynt strøk lakk/olje. Målet er å slipe vekk like mye som legges på nytt. Da får en nytt friskt uv-filter, oljen som man pusser med trenger inn i de små sprekkene/sårene som blir iløpet av sommeren og man slipper de altfor tykke lagene som bare blir stygt og for stive.

Edited by majali (see edit history)

Stor er den som vet, men større er den som vet hvor man skal spørre

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...