Jump to content

parsun f4bm 4hk, plombering?


Pmehren

Recommended Posts

Hei. Jeg er eier av en 4hk 4takt parsun påhenger som jeg bruker på seilbåten min. Får ca 5-5,3 kt på flatt vann. Er med andre ord noe undermotorisert :-(

 

Det har seg slik at 4 og 5 hk motorene er samme motor, likt volum 112cm3, osv. Har en tid prøvd å finne ut hva som skiller de for å kunne hente ut det lille ekstra. På hjemmesiden til svensk forhandler sto det at forgasseren skiller dem. Fikk fatt på 5hk forgasseren. Dette hadde ingen effekt, som jeg merket så jeg fikk fatt på servicemanualen med delliste og tegninger, felles for begge motorer. Etter å ha finkjemmet denne så jeg fant jeg at begge motorer har samme delnr på forgasser, det er den samme. Har ikke sett det nevnt i manualen noen deler som er forskjellig. Er det rett og slett ingen forskjell? 5hk motoren oppgis å ha 500rpm høyere toppturtall. Kan nevnes at motoren går tungt på full gass, og neppe når fullt turtall. Noen ideer?

Redigert av Pmehren (see edit history)
Link to post

Først og fremst er der to måter å øke effekten til en motor. Det er økt derimoment eller økt turtall. Siden de er like så er det da mao ikkje meir moment å hente og det er turtall som gjelder.

 

for å kunne hente ut all effekten må du først og fremst få opp turtallet. Du må prøve en bedre egnet propell.

Redigert av Plutonium (see edit history)
Link to post
  • 1 år senere...

Hvis du ser på nyere motorer av Parsun, ser du at når gasswiren gir gass stopper hendelen på forgasseren opp mot en stopper (skrue og fjær)

Den er justert ned til 4 hk, da båtene den er beregnet for vil være overmotoriserte med 5 hk!! Det er nå slik det bare er! Sjekker du inne i forgasseren hvor mye spjeldet åpner ved originalinnstilling, vil du se at det åpner mer dersom du skrur skruen utover der hvor wiren løfter spjeldet opp! Da får den litt mer turtall!

Det er ikke ulovlig, 5 hk svares det ikke HK avgift for.

 

parsunnorge.com

Link to post
  • 5 måneder senere...

Gammel tråd dette her... Men ja. Det har seg slik at jeg undersøkte forgasseren før jeg postet første innlegget. tilsynelatende åpner spjellet helt og står helt rett.. dvs full åpning. Jeg mistenkte det kunne være dyser som er forskjellen og kjøpte forgasseren til en 5hk fra forhandler. Denne var tydeligvis brukt, og jeg så og at delenr for 4-5hk er samme forgasser etter jeg prøvde den ut. Men siden de er like og det kanskje bare er en instilling ifølge forhandleren over her, ikan jeg godt ha fått forgasseren fra en 4hk. Den er helt identisk, og ga ingen endring I hastighet på båten. Festet en optisk turteller på motoren og testet RPM og den var ca 50 rpm forskjellig fra forgasserene. Dvs ingen endring endring I praksis. Mins turtallet lå på rett under 4700 rpm. Mulig en propell med lavere stigning vil få den opp til 5000 og 5hp? Ellers vil jeg tørre og påstå at det ikke er noen forskjell på 4 og 5 hk på denne modellen.

 

Mvh

Petter

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...