Jump to content

Johnson 70HK 1993 går dårlig på tomgang


3630

Recommended Posts

Har en eldre 70HK som i vår fikk startproblemer. Alle forgassere renset og motoret starter nå lett. Imidlertid vil den ikke gå ordentlig på tomgang, men går som en "kule" over 2500 omd. Har hatt den på verksted som "feilsøker" og skifter den ene delen etter den andre uten særlig hell. Har en delvis ødelagt hovedstrømsbryter, men dette skal vel ikke forårsake slike problemer? Har noen noen gode råd?

Link to post

Hva mener du med 'slår'? Litt rart om det er elektrisk feil ettersom det elektriske er veldig enkelt på disse motorene. Hadde heller satt penga på bensin/ lufttilførsel. Men jeg er kun en amatør som liker å mekke litt innimellom.

 

Hadde selv problemer med tomgangen. Kjedelig og litt stressende da jeg skulle til/fra land i vind og avhengig av drivkraft. Det løste seg da jeg kjøpte 3x forgasservedlikeholdssett og byttet dyser og pakninger. Delene jeg byttet ut hadde ingen visuelle skader eller slitasje, men motoren går som en drøm nå.

 

9e31bdbc.jpg

 

Noe annet jeg justerte var luftspjeldet til en av forgasserene som skrapet litt i veggene og ikke lukket seg riktig. Det gjorde at den øverste forgasseren ga formye bensin/luft og kvelte motoren etter å ha kjørt på lavt turtall i et par minutter. Du ser den øverste er fuktig/svett av for mye bensin i forhold til den under.

 

e2d95ad7.jpg

 

Jeg ville i første omgang skrudd av luftsekselet og den plastplaten bak så du ser forgasserene og kjørt litt på lavt turtall og sett på om det var noe unormalt.

Redigert av snekkerbod (see edit history)
Link to post

Hadde en Johnson 70hk VRO for en tid siden som gikk dårlig på tomgang

den hostet og gikk rått vil jeg si, samtidig luktet det bensin.

I mitt tilfelle viste det seg å være slitte bladventiler (2 takter)

skiftet disse og motoren gikk som en klokke på tomgang.

Er vel verdt å sjekke om du først har forgasserene demontert :)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...