Jump to content

Hvordan sikre seg ved kjøpe av båt fra forhandler?


kallagtunet

Recommended Posts

Ref erfaringene fra de som har kjøpt båt med heftelser av Johs Lunde og andre som har opplevd konkurser fra leverandører og ikke fått levert varer en har betalt….

 

Hvordan bør en som kjøper gå fram ved kjøp av ny båt for å sikre seg at denne leveres og da fri for heftelser og andre eventuelle problemer. Jeg forstår at det er forskjeller i forhold til størrelse av båt og registering i skipsregisteret. Det hadde vært fint hvis en kan få oppskrifter for både båter som er kan registreres og båter som typisk ikke er det dvs under 7 meter er et vel?

 

Jeg tenker på hva skal en sjekke?

Hva skal en eventuelt godta eller ikke av eventuelle forskuddsbetalinger?

Hvordan går en det praktisk bed betaling på dagen når båten skal leveres (bankremisse levert i hånd ved overtakelse, overføring i direkte i bank, etc). (Når jeg har kjøpt bil så har jeg faktisk de siste gangene betalt etter at nøkkel er mottatt i egen nettbank men jeg har en mistanke om at det ikke er vanlig båtbransjen.

 

Oppskrifter her er relevant for de (få) som skal kjøpe båt i dagens marked der jeg vil tro at også mange forhandlere sliter økonomisk…

Link to post

Hvis båten er for liten til å registreres i skipsregistret så har den vel ikke heftelser, og hvis den er stor nok så vil den heller ikke ha heftelser hvis båten ikke er å finne i registret, eller den er registrert uten heftelser.

 

Forskudd vet jeg ikke om jeg hadde betalt. Hvis du betaler 10%, får du da 10% av båten utlevert først?

Link to post
Kommentar fra moderator: Innlegget er satt usynlig grunnet unødvendig sitering.
Alle må sette seg inn i reglene før man poster innlegg.

Hvis båten er for liten til å registreres i skipsregistret så har den vel ikke heftelser, og hvis den er stor nok så vil den heller ikke ha heftelser hvis båten ikke er å finne i registret, eller den er registrert uten heftelser.

Forskudd vet jeg ikke om jeg hadde betalt. Hvis du betaler 10%, får du da 10% av båten utlevert først?


I Skibsregisteret NOR er det vel frivillig under 7 meter. Dvs at en må uansett sjekke de at det ikke er heftelser? Hva av info må en h for å sjekke VIN nummer. Hvor kjapt går dette?
Link to post

Når jeg kjøpte ny båt av forhandler fikk jeg faktura og overførte via nettbank der og da. Det samme med siste bilkjøp fra forhandler. Alternativt bankremisse fra egen bank, viktig å krysse denne. Forskudd er vel ikke vanlig med mindre det er spesialproduksjon og da ville jeg spurt banken om råd mht. sperret konto eller bankgaranti.

 

Nettbank er og da høres jo smidig ut. Fler som har gjort dette? Bankremisse er jo sikkert, men krever jo litt forberedelser.

Link to post

Gode tips på det praktiske med betaling.

 

Men hvordan sikrer man seg at det ikke er heftelser på båten, dvs at forhander har belånt den og en kan ende opp som de ueldige Lunde kundene? Hvordan sikrer en seg mot at forhandler etter at den er solgt ikke tar ut pant som belånes (som vel var tilfellet for enkelte i Lunde saken?)

Link to post

Hvis forhandler har belånt båten er den registrert i Skipsregisteret. Det kan du sjekke selv via nettet. Du må ha inn i kontrakten at forhandler avreistrerer båten og få kopi av forhandlers melding om avregistrering. Deretter sjekker du på Skipsregisteret igjen hvor det fremkommer at forhandler hat sendt melding om avregistrering. Værre er det ikke. Å betale et forskudd er helt vanlig ved bestilling av ny båt. F.eks. 15% ved kontraktsignering. Forhandler må jo ha en viss sikkerhet for at du som kunde er bundet opp av kjøpet.

Redigert av Union (see edit history)
Link to post
  • 10 måneder senere...

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...