Jump to content

Positive eller negative erfaringer med VHF med AIS?


albinvega

Recommended Posts

Kjøper du amec camino 101 kan ekstern gps benyttes. Om du velger egen vhf- antenne til ais kan denne benyttes som nødantenne

Jeg har en c80 plotter, camino 108 og icom vhf

Vær oppmerksom på at icom kam være kranglete om du vil benytte raymarine sin GPS om den er koblet i seatalk nettet

Du må også oppgradere firmware til vêr 5.16 på kartplotteren for å kunne koble til AIS

 

http://www.seilbaaten.com/2014/06/ny-vhf-og-ais-transponder.html

Link to post

Da er utstyret bestilt :thumbsup: En Ray 55 VHF, Ray 650 AIS sender/mottaker m/GPS antenne, en 1,5 m. lang Glomex antenne og 1 Ray AIS 100 splitter.

Går for løsningen med 1 antenne + splitter. Kort og enkelt for at jeg da slipper å borre nye hull i taket. De er 2 ledige muffer i antennemasta. Valgte også Ray 650 for å være sikker på at jeg unngår kombabilitetstrøbbel. Unødvendig konservativt tenkt kanskje, men har hatt div. dårlig erfaring tidligere. Med min erfaring ville jeg endt opp med konstant småproblem med dårlig signal for å spare 2 lapper. :lol: Så da er det bare å vente på pakka i posten :yesnod:

Link to post

De fleste AIS mottagere som støtter NMEA 2000 bruker den samme AIS modulen fra SRT og kjører identisk software. Det eneste unntaket jeg kjenner til på det norske markedet er Garmin som har sitt eget design. Den eneste funksjonelle forskjellen mellom de forskjellige SRT baserte AISene er om de har SD kort leser eller ikke, de som er vanntette (IPx7) har det ikke og de med lavere beskyttelesgrad har SD kort.

 

Jeg bruker en em-trak B100 i et Simrad system og har ikke hatt noen problemer.

Link to post
  • 8 måneder senere...

Låner denne jeg, jeg har tenkt å kjøpe en stasjonær vhf denne uken.

Så billig og bra som mulig, og lurer på om det har noe for seg å kjøpe med ais fremfor dsc?(får du med begge deler?)
Jeg vil jo bare kunne se dem som har sender, og de vil jo ikke kunne se meg.

Så jeg regner med dsc er å foretrekke?

Jeg har garmin 4008 med nmea2000 -og 0183

Men hvilke er å anbefale nå til dags som gode kjøp til en rimelig penge`?

De 2 håndholdte jeghar er så dårlig at de er ikke på i båten engang..

Hvis noen har tatt denne runden nå i det siste så del gjerne konklusjonen og anbefalinger om ny vhf og antenne :)

Vi bor ved vannet, jobber med havet, lever på vannet og elsker havet :)

Link to post

Alle har vel DSC, og ihvertfall alle som har AIS (det er litt av vitsen, så kan du kalle dem direkte på DSC via MMSI nr som du får via AIS signalet).

Men ikke alle har GPS innebygget.

Da må du hente posisjon fra en annen kilde (som feks kartplotter).

For posisjon bør VHF'en din ha, dersom du skal sende ut Distress via DSC, som jo er en meget nyttig funksjon.

 

Før måtte du velge mellom GPS, og AIS, da ingen hadde begge deler.

 

Men nå har akkurat Horizon kommet med en som har begge deler :

http://www.seatronic.no/ais-c-15/standard-horizon-gx-p-4829

 

Selv måtte jeg velge, da begge deler ikke var ett alternativ da jeg handlet for 2 år siden. Jeg valgte da med GPS, for å være uavhengig av andre apparater for å kunne sende Distress (har bla vært med på at kartplotter har streiket ett par ganger).

Redigert av Erik (see edit history)

Sometimes I think of how it used to be... R.I.P. Lemmy ,Phil & Eddie

Link to post
  • 2 uker senere...

Displayet på min VHF begynte å bli dårlig. Kjøpte derfor ny Simrad RS35 med AIS. Nytteverdien med å se AIS på selve VHF'en er heller liten. Knøttsmå symboler på en så liten skjerm. Standard Horizon har litt større skjerm, men best blir det hvis man tapper signalene til plotteren. Simrad og B&G er forøvrig samme VHF, som mye annet.

I båten har jeg radar og stor plotter som jeg er fornøyd med, samt internett AIS på nettbrett. Testet RS35 igår mot Tjøme da båten brukes hele året, god lydkvalitet.

Har ferie nå, så båten brukes flittig. Skal teste radioen de neste dagene.

22926c0b32657a7a36d98c28f8a81800.jpg

3cdc672f0ac4b75ea6439e2607f036cf.jpg

ad51d0aa653de4bd789cc9592a0417a5.jpg

 

 

 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...