Jump to content

Hvilket kokeapparat i båt uten bysse?


jensemann2

Recommended Posts

Hvor lett er det å få tak i slike gassbokser som den fra biltema bruker? Jeg bruker en vanlig "primus"(husker ikke i farta hvilken type, men kan minne om denne: http://www.outnorth.no/no-primus/gravity-ef.php), har origo rødspritapparat montert, men ender ofte opp med å bruke primusen både inne og i cockpit. Har også brukt stormkjøkken(gass) tidligere, og syns det fungerte bra. Gassboksene til primusen får man stort sett tak i over hele verden. Vet ikke om det finnes noe produkt som fungerer godt som kokeapparat inne OG grill ute, om du har plass lønner det seg nok å kjøpe en grill i tillegg til kokeapparat.

- Anders Hanche Aasmundsen.
CEVNI (2017) - D5L (2012) - SRC (2012) - ICC (2010)
Medlem: Leisure Owners Association

Link to post

"Biltemaapparatet"er nøyaktig det samme apparatet som er levert til Ibiza, med den forskjell at det på "ibizakokeren"ikke står biltema.

Det er billig, står stødig, og gass har jeg ikke hatt problemer med å få tak i.

Går det av moten så er 199 kr tapt :-)

 

Det finnes helt klart flottere og dyrere apparater, men dette går helt fint og er billig i innkjøp. Gassregninga blir etter bruken mennbetyr kansje ikke så mye med noen få gangers bruk.

Link to post

Hadde 2 slike appareter i den forrige båten vår. en fra biltema og en dyrere versjon som het Ace, (400 kr på maritim). Ace-apparatet luktet, den brukte dobbelt så mye gass og var i det hele kun sørgelig.Biltemaapparatet er 4 år gammelt, Ace-apparatet ble kjøpt nytt i fjor. Biltemaapparatet har jeg ennå, og har blitt brukt litt i sommer. Fungerer prikkfritt. Anbefales på det varmeste...

Reder og Captain's bitch på M/S Fars Vilje Østfoldtreffet 2017

Link to post

Jeg kjøpte en liknende som Biltema sin hos Maritim på nettet. Fungerte bra. Piezo tenning og du slipper å tenne på på med lighter eller fyrstikker.. den virka veldig trygg og enkel å bruke.. når den ikke er i bruk ligger den i medfølgende koffert

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

Gass får du 'overalt' og samme type gass brukes også på små varmeovner som også er hendig å ha i båten.

De har vært på markedet i mange år allerede, så forsvinner neppe igjen på en stund.

 

Du får dem med flammevakt, koster muligens ett par hundrelapper mer, men ikke dyre de heller.

 

Jeg har hatt slike apparater i alle båtene mine, før som primær, men nå som reserve dersom jeg er tom for gass i byssa, eller hvis det skal stekes/kokes ute i cocpit eller på land.

Så slipper jeg stektmakrell lukta inne i salongen :wink:

Synes disse er meget greie :yesnod:

Sometimes I think of how it used to be... R.I.P. Lemmy ,Phil & Eddie

Link to post

:lol: "In the UK, (but why wouldn't it apply everywhere else?) a safety alert has been issued...it is possible to use the appliance with the pan support or spill tray the wrong way up."

 

Joa.. dette er nok en advarsel for folk i UK med under minimum IQ ? Folk som er på dette forumet har garantert ikke brukt for å ta denne advarselen til etteretning ! Vi kan jo til og med skru på en datamaskin eller Pad, så vi forstår nok at den må stå riktig vei ! :smiley:

Link to post

:lol: "In the UK, (but why wouldn't it apply everywhere else?) a safety alert has been issued...it is possible to use the appliance with the pan support or spill tray the wrong way up."

Joa.. dette er nok en advarsel for folk i UK med under minimum IQ ? Folk som er på dette forumet har garantert ikke brukt for å ta denne advarselen til etteretning ! Vi kan jo til og med skru på en datamaskin eller Pad, så vi forstår nok at den må stå riktig vei ! :smiley:

 

In the UK, (but why wouldn't it apply everywhere else? Because some of us are as stupid as in the UK! Og så over til morsmålet mitt. Jeg kjøpte et slikt gassapparat for å ha som reserve dersom Wallas'n skulle streike. Og det gjorde faktisk Wallas'n en gang. Da kom gassutysket frem på benken. Jeg fant frem gassboksen, la den på plass i apparatet, lukket dekselet over den og trykket på bryteren for å tenne fandenskapet. Ingenting skjedde bortsett fra at jeg så en liten gnist fra tenneren. Jeg ventet litt før jeg igjen klikket og klikket og . . Dermed sa det BOFF, og det var flammer over hele pantrybenken! Jeg hadde heldigvis kalesjen åpen, så dødsmaskineriet ble lempet på sjøen. Der boblet det opp gass med en fin flamme på vannskorpen ganske lenge. Så boblet det bare litt før dævelskapen ga sitt siste sukk. Fandenskapet ble fisket opp og senere senket på 120m dypt vann på Breiangen. Aldri mer gass ombord i min båt!

 

Hvorfor dette skjedde? Jo, driten er ikke idiotsikker, og når en idiot av en ingentingjør med eksamen fra ingeniørhøyskole, gymnas og jeg ikke vet hva kan klare å sette inn gassbeholderen feil slik at gass lekker ut, hva da med tante Agathe?

 

Lars H.

wallas fan

Redigert av Lars H. (see edit history)

Lars H. Helgesen, "Kapteinen" på Trudelutt (Saga27) med hjemmehavn i Son, Oslofjorden

Nettsteder jeg drifter: trudelutt.com oljepionerene.no Skipshunden vår

Som Paschuan i Soten sa på 1920-tallet: Ja, inte är jag mätt, men törstig är jag.

Link to post

Tja, ren propan fordrer beholder av stål, så det må bli en blanding.

se http://home.no/afeten/teltliv/2_1_5_1Butan_propan_gass.html

 

Ulempa med gassbrennar merkar ein derimot i kulda. Gassblandingen har eit kokepukt på nokre få kuldegrader, avhengig av blandingsforhold. Rein butan har kokepunkt på -0.5°C, isobutan -11.7°C og propan -42°C[2]. Grunnen til at ein ikkje kan bruke rein propan, er at propan ikkje kan oppbevarast på aluminiumsboksar, ein må bruke stål, og då vert det mykje tyngre. Sjølv om boksen ikkje er så kald når ein startar opp brennaren, vil fordampinga av gassen kjøle ned resten av boksen og innhaldet. Derfor kan ein ikkje stole på eit gasskokeapparat i vinterkulda.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...