Jump to content

Furlex 100s - behov av strekkfisk?


Copernicus

Recommended Posts

Jeg har akkurat kjøpt meg et pent brukt rullesystem av typen Furlex 100s. Planen er å montere dette i løpet av våren. Det jeg da lurte på er mulighetene for å få forstaget tilstrekkelig stramt. Som saksopplysning har min båt brøkdelsrigg, rette salinger, checkstag og lensetakler. Vil det bli nok justeringsmuligheter ved bruk av akterstaget, eller trenger jeg en strekkfisk på forstaget? Noen som har noen erfaringer eller anbefalinger?

Edited by Copernicus (see edit history)

fort tiden båtløs seiler

Link to post

Hei.

 

Det er på 200s og større du får integrert strekkfisk. På 100s må du plaser den under, det vil du ikke.

 

Grunnen til å ha strekkfisk på forstaget er for å justere loggingen på masten, igjen for å flytte seilsenteret.

Hvor strant du får forstaget er en kombinasjon av hvor mye du strammer sidevant, lensetakler, check stag og akterstag.

 

Så med andre ord, treff riktig på forstagslengden og dropp strekkfisk.

Link to post

Takk for svar. Forsøkte å ta kontakt med Selden, uten hell for å undersøke hvor mye strekkfisken til 100S bygger. Da blir det å gå for løsningen skissert over. Tror det blir å betale noen for jobben, da dette krever en viss grad av presisjon.

fort tiden båtløs seiler

Link to post

Create an account or sign in to comment

For Norwegians: Hvis du leser dette så er engelsk forumspråk aktivt, du kan endre dette til norsk med "System Language" knappen nederst på alle sider

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×
×
  • Create New...