Jump to content

sprekker i navet, volvo foldepropell


electrostunt

Recommended Posts

Du får nå sikkert en drøss med meldinger om at dette er kjempeskummelt og at du må kjøpe ny propell, men hadde det vært meg, ville jeg nok tatt den med til et eller annet mekanisk versksted for å spørre om de kunne sveise eller lodde dette sammen på et vis.

En Willing 31 har vel ca 17-23 HK motor og de sprekkene der har sikkert vært der i en mannsalder frem til du pusset det blankt. Skulle du i aller værste fall ende opp med at et av propellbladene skulle falle av (noe jeg tviler på), så har du jo seil og kan komme deg til havn og i sikkerhet.

Jeg hadde ikke brukt penger nok til et forseil for å kjøpe dette nytt.

 

Men det er meg da.... andre kommer sikkert med dommedagsprofesier om alle de katastrofene dette kan medføre.

HVORDAN dette har oppstått, er over all min forstand.

 

RSL

NestBest - Bestway 40, Oppegård båtforening

Link to post

Den umbrakoløsningen var jo smart da ☺

 

Får vel ta en telefon til winrace å sjekke opp hva de syns i morgen før jeg begynner på det.

 

Er alle Volvo nav for 25mm like?

 

Edit:

Ja dette er en 17x13 propell på en 13Hk yanmar med 930 omdr/min på aksel ved marsj(3000på motor) så fort går den ikke rundt. Og for det jeg vet kan det ha vært slik i 10-15 år. Motorinstallasjon og propell er fra 1983.

Antar dette kommer når propellen foldes ut..

 

Var ikke så detaljert når jeg overtok båten i 2014..

 

Det er ikke mer sprekker enn disse. Glor på den i mikroskop nå.

Redigert av electrostunt (see edit history)
Link to post

Det er vel ingen grunn til å overdramatisere. Kan tenke meg at sprekken kommer som følge av en overlast. Antar at bosset er i avsinkingsherdet messing. Og overlasten kan ha kommet som et plutselig sjokk, ved at propellvingene har truffet et eller annet. Eller at det har oppstått en galvanisk reaksjon mellom bolt og boss, slik at hullet har blitt for trangt. Det var grunnen til at jeg spurte om boltene satt fast. Feilen kan ha vært der i flere år. Det kan være vanskelig å sveise/lodde slike konstruksjoner grunnet at materialet trekker seg. Slik sett må man uansett 'normalisere' bosset i etterkant. Og da begynner man fort å nærme seg prisen for et nytt boss, vil jeg anta. Idèen med en aksiell skrue er slett ikke ueffen.

Link to post
  • 9 måneder senere...

Jeg ville bytta den nå. Men så har jeg også erfaring på hvordan det går når dette slipper, selv om jeg hadde masse flaks når det først skulle skje.

 

Bestilte opprinnelig nytt nav da jeg først så det var dårlig i fjor sommer, men utsatte bytte når det viste seg at VP hadde endra standarden så jeg ikke fikk brukt de gamle vingene på det nye navet.

Angra litt når jeg smalt i kaia i påska..

mvh, Arne
www.tiarora.no

 

Link to post

Har, som jeg skrev før, en gooood del slark i navet (se video) og demonterte det i dag. Men så er dele nummeret på navet (3858503) ikke det samme som i volvopenta katalogen. Her er det 3858849 !? Når jeg ta nummeret som stå på navet så får jeg vist en "fitting"...? Hva f@@n er det?  :confused:  Passe de gamle bladene i det nye navet med del.-nr 3858849?

 

 

bilde

 

bilde

Link to post

Bosset på min opprinnelige propell var veldig likt når det kom til slark, men fysisk så det ikke ut som dette, som du kan se av min slark-video. ;-)

 

Tror nesten du må spørre en VP-forhandler, dersom de faktisk vet det, min visste det ikke før det nye kom og ikke passet til mine vinger - men det lignet mer på det du har.. 

mvh, Arne
www.tiarora.no

 

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...