Jump to content

Hvordan feste drivanker?


ReodorF

Recommended Posts

I denne artikkelen i Båtmagasinet http://www.batmagasinet.no/bladarkivet/praktisk-slep-og-bli-slept leser jeg dette:

 

Lag en hanefot ved å gjøre fast et tau i hvert av de to kryssholtene på fordekket. Hanefoten lager du av et alminnelig, godt dimensjonert fortøyningstau. Hanefoten blir som en forlengelse av båtens baug, og bør være ca 2-3 meter foran båten når den strekkes ut.

Deretter setter du sleperen fast med et flaggstikk midt på hanefoten.

 

Det kan vel ikke være riktig å bruke et flaggstikk i dette tilfellet?

Link to post

Ja, nettopp. Og "den brukes ikke ved fortøyning, men til knuter med liten belastning". Så Båtmagasinet må ha vært helt på jordet når de skrev det.

 

Spørsmålet er egentlig: Hvilken knute er det riktig å bruke i beskrivelsen deres?

Link to post

Flaggstikk er en bra knute å bruke der det er stor belastning, tauet ryker før knuten løsner. Denne knuten er for eksempel brukt på alle autolinefartøy for å knyte sammen magasinene. Og bare med en enkel flaggstikk (lineknute), så ryker lina før knuten løsner. Knuten er også enkel å løsne igjen. Om du kniper sammen hanefoten midt på tauet slik at du får en "løkke" på det og deretter knyter en dobbel flaggstikk i løkka, så bør det være en kjapp og god måte å feste drivankeret på.

Link to post

Deretter setter du sleperen fast med et flaggstikk midt på hanefoten.

 

Det kan vel ikke være riktig å bruke et flaggstikk i dette tilfellet?

 

Jo, dette er god bruk av flaggstikk. Helt etter læreboka.

Den vil bli sittende på plass der du knyter den, og du unngår å gnage over tauet som utgjør hanefoten.

Er du usikker på stikket, kan du lage ett dobbelt flaggstikk.

Link to post

Flaggstikk er en variant av pålestikk. Tåler høye belastninger og er alltid lett å åpne etterpå. Bruker det selv for å skjøte ankertau, men da dobbelt flaggstikk. Det enkle kan gå opp ved ujevn belastning under vann.

Link to post

Dette forslaget fra bellen ga meg en aha opplevelse:

"Om du kniper sammen hanefoten midt på tauet slik at du får en "løkke" på det og deretter knyter en dobbel flaggstikk i løkka, så bør det være en kjapp og god måte å feste drivankeret på."

Tusen takk! Jeg tenkte ikke så langt, men skjønner nå at det er måten å gjøre det på.

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...