Jump to content

Jordfeilbryter løser ut på Bavaria 40 2008. Mulig årsak?


Bav33dag

Recommended Posts

Jordfeilbryter løser ut med ujevne mellomrom. Jeg finner ikke noe mønster.

Landstrømkabel er sjekket. Støpsler ser fine ut. Nabobåter har ikke samme problem. Det virker ikke som om det spiller noen rolle om VVbereder er på eller av. Lader er alltid tilkoblet. 

Link to post

Det kan også være jordfeilbryteren som har sett sine beste dager. Har ved flere anledninger erfart at det er jordfeilbryteren som er dårlig. Om du har tilgang til isolasjonsmåler så finner du ut om anlegget er tett. Husk på at evt termostater og brytere må ligge inne.

Link to post

Moderne isolasjonstestere har ofte også en funksjon for jordfeilbryter test (Instrumentet instilles på RCD).

 

Ved en slik test får du fastslått om jordfeilbryter kobler ut ved for lav jordfeilstrøm. Obs! Det kan oppstå andre feil med jordfeilbrytere som kan føre til utilsiktet utkobling selv om den passerer denne testen.

 

Alle induktive/kapasitive laster gir en liten feilstrøm til jord, slik at i normaltilstand vil du alltid ha en lekkasje til jord. Denne vil variere med hva av utstyr som er innkoblet til enhver tid. Hvis jordfeilbryteren begynner å bli "løs på avtrekkern" kan det fort skje at den kan koble ut innimellom når f.eks. du har mye elektronikk/led innkoblet og en kjølekompressor el. starter.

 

På generell basis ut ifra min erfaring er jordfeil som tilsynelatende kommer og går ofte forårsaket av vann på steder det ikke bør være vann. Eller som jeg forklarte over en kombinasjon av summerte lekkasjestrømmer og jordfeilbryter som opererer utenfor spesifikasjon.

 

Ville utført isolasjonstest først av alt. Viktig å ikke "megge" mellom fasene, kun mellom hver fase og jord. Og megg med 500v så vil du få klar indikasjon på en jordfeil som kanskje er liten/varierende ved 230v.

Edited by Seabird1500 (see edit history)
Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...