Jump to content

Rust rekkverk Uttern d77


Rekrutten

Recommended Posts

Har samme greien på helt ny Askeladden C76. Det ruster fra undersiden av bolten. Det er helt sikkert ikke selve foten det kommer fra. Jeg hadde dette bare Ikke i den grad du har, kunne såvidt se det på min noen steder. 

De fikset det når de hadde den på service. Var bare noe stoff de tok på så gikk det vekk. Var ikke noe problem. 

Redigert av Kalle Well (see edit history)
Link to post

Hei. Takk for svar! Tok et bilde fra undersiden(fra ankerkasse foran). Ser ut til at bolt og skive ikke ruster. Dersom det er ruster under foten, er det da reklamasjon? Ikke lett å skulle få av rekkverket selv. Må demontere taket i kabinen. 

478FC59F-641F-40E5-86E4-1EBE698E2211.jpeg

Link to post

Vet ikke om det er reklamasjonsgrunnlag dette, men jeg synes nå det er for dårlig arbeid. På slike steder burde det vært tettet med f.eks sika for å unngå dette da det er et kjent og vanlig problem. Hvis vann får anledning til å trekke inn mellom stålet og underlaget og bli værende der, vil før eller siden det mest korrosjonsbestandige materialet kunne korrodere.

 

Link to post

Dette forekommer i større eller mindre grad på alt rustfritt ombord. Jeg har hatt båter med til dels mye rustfritt og kjøpte for 12 år siden en liter med saltsyre. Denne flaska er nå omtrent halv så det kreves ikke mye for å holde problemet i sjakk. Noen få dypp med en fille her og der ila. sesongen for så å vaske grundig og polere etterpå så er det vekk for en god stund.

 

Du kan sikkert forsøke å reklamere men min erfaring er at dette ikke er mulig å få vekk permanent. Men er det gjort skikkelig arbeid med det rustfrie vil problemet være minimalt.

Link to post
Olevine skrev On 1.10.2018 at 20.57:

Kan likne på det som kalles spaltekorrosjon. Det blir rust når sjøvannet blir stående mellom foten og skroget selv om foten er i syrefast. Monter den med fugemasse/sika så unngår du dette.

 

Som Olevine skriver et dette et helt vanlig fenomen når man monterer rustfrie komponenter rett på en flate. Mekanismen er at det blir en spalte mellom de to materialene, og i den spalten legger det seg litt sjøvann. Sjøvannet bryter ned det korrosjonsbeskyttende oksidskiktet på det rustfrie materialet, men spalten er for liten til at frisk luft (oksygen) slipper til slik at nytt oksidskikt kan dannes. Tæringen i spalten vil da fortsette. Men hvis du demonterer en slik forbindelse hvor det foregår spaltkorrosjon vil du ikke finne rust, der er det svart. Rødrust er en annen korrosjonsform som krever oksygentilgang. Men det kan vel tenkes (uten å si det 100% sikkert) at det jernet som tæres vekk i spalten og siver ut vil danne rustrenner. Dermed har du to korrosjonsformer, hvor spaltkorrosjonen er usynlig i spalten, mens rustrennene, som egentlig bare er et resultat, blir synlig.

 

Du kan godt forsøke å reklamere på dette, men det greieste er nok å fikse det selv. Demonter pullerten og vask hele undersiden på det rustfrie, samt gelcoaten med syre. Til dette ville jeg foretrukket beisesyre som brukes ved produksjon av rustfrie produkter: http://www.esab.no/no/no/products/index.cfm?fuseaction=home.product&productCode=450435 

Så legger du mellom en god klatt med fugemasse (tec-7, Bostik, Simpsons, Sika e.l.) før du monterer det sammen igjen.

 

Her ser du et bilda av hvordan jeg har gjort det. Overskytende masse skjærer jeg bort etter at det har herdet, men du kan også vaske det vekk med rødsprit e.l. med det samme.

2101816812_28_09_1805.jpg.d08edf2bed66cf5150d3dd7ab1477141.jpg

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...