Jump to content

Hvordan montere sammen og bruke Kellen hullsag? ?


Campingcruisern

Recommended Posts

Jeg holder på å ferdigstille en uttrekkbar benk med en liten konsoll på siden i båten vår. I den konsollen hadde jeg tenkt å bore noen hull i konsollens topplokk og sette nedi noen koppholdere. Så jeg kjøpte meg ett Kellen hullsagsett på Obs Bygg og skulle sette i gang. Prøvde å montere hullsagen sammen og teste det i søyleboremaskina, men den løsner bare og faller nesten av. Så det er ett eller annet triks jeg ikke skjønner eller har fått meg med slike hullsager?? Så tenkte jeg kanskje at noen av alle disse hendige båtfolka her hadde sikkert prøvd en del hullsager og kunne fortelle meg hvordan ialleverden disse skal låses fast til holderen uten at de ender med å fly som en prosjektil gjennom lufta og skade meg.. ?☹️?

Ett slikt sett som jeg har skaffet meg. 

 

Link to post
Wartsila skrev 1 minutt siden:

Senterborret har en låsemekanisme, når den aktiveres så kommer det ut to tapper som låser fast hullsaga. Har ikke brukt Kellen sin, det er kanskje ulikt hvodan du aktiverer låsen? Uten denne så skrur saga seg fort ut ja :smiley:

 

Her tenker du på en annen type hullsag. 

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win." - Mahatma Gandhi
Link to post
index skrev 9 minutter siden:

Skru av mutteren på holderen. Sjekk med umbrakonøkkelen at borret er skrudd fast (settskrue fra siden). Sett holderen fra undersiden av valgt hullsag, og skru mutteren på igjen fra oversiden. ikke vanskelig. 

 

Dette jeg har prøvd på. Skrudd til denne mutteren med fastnøkkel og, men når jeg setter den i søyleboremaskina og begynner å bore, så løsner den lell.

Denne firkanta plata med to pilter i dette settet, den skal ikke låse noe på noen måte den? Dessuten er jo boren/boradapter rundt mens hullet i hullsaga er ovalt? Vil jo ikke feste seg skikkelig der?

Link to post

Har du bilder at settet i sine bestanddeler? ikke så godt å si på bildene til coop. Ser ut som man skal skru av mutter, sette på hullsag fra enden du monterer i drill og skrur igjen. Plate med 2 pinner i ser ut som den er til å låse de større hullsagene.

 

Tanken med det "ovale" hullet må jo være at de flate sidene skal låses mot noe som er firkantet eller en sirkel som er "halvveis" firkantet(hvis det gir mening). 

 

Her er en video med forklaring av et hullsagsett som ser ganske likt ut: 

 

Redigert av Vittig (see edit history)
Link to post
Hulda skrev On 8.2.2021 at 16.58:

Kjøp hullsagen til Biltema, har brukt den i årevis. Saget gjennom 20 mm ST56 stål med søylebormaskin. Ikke akkurat som varmt smør, men den tygde seg gjennom ved bruk av Biltema borespray.

 

Har tilsvarende erfaring . .

På rustfritt stål var BT sin like god som DeWalt sin. Luna var imidlertid hakket bedre og passet i samme holder.

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...