Jump to content

Lage lokk til ankervinsjkasse - Bruk av kjernematteriale


jørn

Recommended Posts

Kassen som ankervinsjen står på er ikke pen. Lokket er av type forskalingsplate som er limt fast og skrudd, og kledd med teak. Jeg kunne tenkt meg å heller lage en plate av glassfiber og lime/skru fast, eventuelt støpe fast lokket. 
Hva benytte som kjerne?

Lage en plate som limes og skrues fast eller støpe lokket som en del av kassen?

Det er enkelt å få tilgang innvendig, store luker på hver side av kassa.

C370EF64-D24B-467F-9E31-7ABC0AD261BC.jpeg.44ebfd4ed4d27c784879fedb3cfb9ace.jpeg

BF9BD813-640C-49AF-A464-2EEF1C95D8BE.jpeg.1a60e75a1ee80261828b2ca9a62b9ff4.jpegE470C5F6-0962-455E-8F2C-789DED45AAE7.jpeg.421f581df49ee527d2f0d149fc099010.jpeg

 

 

Kassen på andre siden av badeplattform, for å illustrere hvordan det ser ut uten vinsjen: 

 

A14A2A69-3D7D-4EB6-A714-C84F1C5FAED4.jpeg.72e8ad864367969ef9426a1aa297c98c.jpeg

 

Edited by jørn (see edit history)
Link to post

Trenger du egentlig kjernemateriale da? Kan du ikke bare lage den i massivt laminat? Lokket er jo så lite, så det vil jo ikke gå med mye materialer uansett. Hvis du skal ha kjerne så gå for divinycell. Du kan også bruke kryssfiner, men da får du et problem på sikt hvis du skrur gjennom laminatet og inn i kryssfineren. 

Link to post

Takk @Komodo

Trodde jeg måtte ha noe materiale for å få det sterkt nok, men trenger kanskje ikke det nei. Lokket blir ca 30x60cm. Hvor mange lag glassfiber bør jeg i så fall legge?

Jeg har noen gamle vinduer liggende, så jeg kan vell kanskje bruke det som støpebord.

Link to post

Jeg tenker en flat plate. Jeg har en rull med 450g liggende, så kan jo bruke opp det. 
Plata må jo tåle en del, i og med at ankervinsjen skal stå der.

Første tanke er da en flat plate som jeg skrur og limer fast. Nå er det huller fra den plata som sitter der nå, så gjenbruke hullene med skrue, skive og mutter.

Link to post

Kjernemateriele stiver opp skikkelig. Litt mer jobb med å sparkle kantene kanskje.  Men Divinycell er veldig bra, suger ikke vann. Plata blir både lettere og stivere med kjernemateriale. Men husk eventuelt å stive av eventuelle boltehull, divinycellen tåler ikke punktbelastninger så bra.

Link to post

Du kan ha bare glassfiber rundt kanten der du har anlegg mot kassa og lage forsterkninger inn mot midten av plata.

Bruker du kjernemateriale kan du la det være feks 4 cm mindre enn hullet i luka hele veien rundt.

Blir like sterkt da du hverken får nedbøyning eller brudd helt inne ved kanten, og du slipper problemene med skruehull i kjernematerialet.

Da kan du også lage en fin avgrading rundt kanten på plata av kjernemateriale slik at det blir enkelt å støpe skrått mot undersiden av topplaget.

Alternativt kan du lage en eller to langsgående "dragere" under plata av kjernemateriale som du støper inn. Husk å tilpasse slik at du ikke treffer boltehullene til winsjen.

Rundt boltehullene til winsjen bør det ikke være kjernemateriale. Bedre å lage en utsparring i kjernematerialet og støpe fullt.

Edited by mons (see edit history)

Mons

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...