Jump to content

Hvordan fjerne gult belegg ved vannlinjen.


mrtiger

Recommended Posts

Sterk syre av noe slag:

 

Saltsyre fra fargehandel 

Felgrens fra Biltema

Vannlinjerens fra Biltema

 

Bruk uansett beskyttelse for øyner, hender og hud. 

 

Ta på. La virke. Etter ca 5 minutter skyll av med mye vann. Kan prøve å røre litt med en klut/ svamp som berøring, så skulle av evt.

Edited by Grand Banks jr (see edit history)

Fiskebåten: Shetland 498 - min 16" "speed sjark" - 60 HK Evinrude VRO (deaktivert VRO)
Turbåten: Neptim 8000, VP TMD40A TAMD41B

Link to post

Jeg bruker Jotun Waterline Cleaner. Den inneholder saltsyre som jeg vet flere her skaffer billigere i sterkere konsentrasjoner, men dette har funket bra for meg.

Volvo Penta 5.7GXi-HF bensinmotor med DP-SM drev

Link to post

Oksalsyre, rubbing og avslutt med voks kan benyttes, men problemet kan unngås eller reduseres ved å gå rundt båten med kost når den ligger på vannet. Dra kosten opp og ned over vannlinjen en gang per 3. uke og vannlinja forblir fin om den i utgangspunktet er rubbet og vokset. Gjort på 2 minutt mens båren ligger i båsen.

Sushi

Link to post

Prøvde biltema felgrens "gel" i år for første gang.  Aldeles suveren, blir aldri meir til at eg står å blander saltsyre/vann/såpe.   

Kombinert med ryobi sin nye snurrende vaskebørste vart det nesten gøy ? ?  

Yanmar 6LYA-STP 340hk

Link to post

Har brukt saltsyre i mange år, fungerer også meget bra på rester av rur/kalk, koster lite og er svært effektiv. Har aldri brydd med å blande ut/tynne eller drive med kjemiforsøk. Passer dog veldig godt på hvordan denne brukes og beskytter meg med hansker, briller osv. Viktig å skylle godt med mye vann og lavt trykk for selv godt utblandet så er det sterke saker!

Ser frem til den dagen Corona er en øl og Donald er en and!

Link to post
Sjeldenutpå skrev 1 time siden:

Prøvde biltema felgrens "gel" i år for første gang.  Aldeles suveren, blir aldri meir til at eg står å blander saltsyre/vann/såpe.   

Kombinert med ryobi sin nye snurrende vaskebørste vart det nesten gøy ? ?  

 

Har gjort samme erfaring.

Biltemas felgrens er som et mirakel når det gjelder å fjerne det gule ved vannlinjen.

Ingen grunn til å leke kjemiker i romdrakt.

 

 

Link to post

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...