Jump to content

Uhøytidelig quiz.. Hjelp, hvordan båt er jeg eier av?


HiMi

Recommended Posts

Kjøpte denne båten som et restaureringsobj med en 2006 mod 15 HK suzuki- Nå er båten ferdig, men gikk ikke opp i plan med fler enn 2 personer ombord, så motoren ble byttet ut med en eldre 40 HK av samme merke.. Nå gjør båten i underkant av 30 knuter, planer med halv gass og 4 stk i båten. Men, står ingen plater eller merker poppet fast på båten som kan fortelle meg hverken hvilken båt dette er, eller hvor mange KW eller HK som kan festes på hekken :confused: Så derfor hendvender jeg meg nå til den store massen av båtfolk som frekventerer hær inne for å be om noen synspunkter på modellbetegnelse og evt ant hk.. Vil jo ikke frese rundi i en båt med 40 hk som bare tåler 15-20.. Hvis båten ikke tåler det da- Er ellers glad i å både bade og dykke, men alt til sin tid :diving: Han som solgte meg båten mente at det kunne være en Rana Presteng eller noe, men har ikke sett flere slike båter, så jeg blir usikker.. Noen som kan avkrefte/ bekrefte om det evt er en Rana?

 

sp_a0641.jpg

Båt fra siden.

 

sp_a0631.jpg

Båt forran.

 

sp_a0629.jpg

Båt bak.

 

sp_a0644.jpg

Akterut.

 

sp_a0642.jpg

Inne.

 

sp_a0632.jpg

Skrog fra siden.

Redigert av HiMi (see edit history)
Link to post

Jeg syns det ser ut som en "bastard" , et Hansvik 14.5 skrog med et eller annet Hansvik overbygg fra en annen båt. Evt et Rana 15 skrog.

 

Kalesjefargen er den samme som Hansvik brukte i mange år, og enkelte andre detaljer minner også om Hansvik syns jeg.

 

Skulle gjerne også sett bilder av selve skroget sett fra sida.

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Her er tråden ja. :flag:

 

Første som slo meg var og hansvik look. Search will start... waiting... waiting....... :lol:

 

Er sånn bordganger i den på sidene... ser ut for meg.

 

Nå ser jeg tiltepinnen din også. Du sa i den andre tråden din

Tiltingen står på det nest innerste hakket
Har du flytta på den? for nå er den nest ytterst...

Evt ble det bedre?

Link to post

Hvor lang er egentlig båten?

 

Er ikke sikker, litt vanskelig å se. Men dette er Uttern 520HT

 

Batbanken.se-sold_Batar-Uttern_520_HT-Saljes_Pris_94000_kr_6729_732x549.jpg

 

 

Theri 520HT. Tror denne er mere lik enn den over

 

Terhi520HT.jpg

Redigert av KenBjork (see edit history)
Link to post

Båten er 13 el 14 fot. Så den er ikke så stor. Noe som ikke kommer fram av bildene er at foran i båten er det ikke tofter, men flytetanker langs sidene å framst i bauen, som danner en sofa av typen slik som er i større båter. Det er også noen små stuverom under setebenkene, der putene danner et slags lokk. Kan også nevne at vinduet i midten sitter i en luke slik at man lett skak kunne komme til pullertene på for-dekk.Mange gode forslag, begynner å tro at jeg endelig skal få vite litt info om båten :flag:

 

La til et nytt bilde av båten fra siden, ikke så bra kvalitet på bildene, siden de er tatt med en mobil fra steinalderen :lol:

Redigert av HiMi (see edit history)
Link to post

Det er nok en slik rana 16HT vindskjerm du har. Sidevinduene er helt like. Og de tre forvinduene ligner også veldig på dine. Vet ikke om skroget likt. Trenger et bedre bilde av skroget på begge båtene.

Båter: Yamarin 4410/ Yamaha 40hk, Gplast 700SE/yanmar 120hk, Andunge/seil, Aquaquick MS 300/5hk tohatsu

 

Enda en med båt lappen!

Link to post

Joda, da tror jeg vi nærmer oss en konklusjon :flag: Ser at putene i rana 16 HT båten er trekt likt som mine, samme skinn som er brukt i setene, å veldig likt skrog, bare noe større. Så da er vel kansje båten en Rana :yesnod: Samme styrekonsoll, og like løsninger rundt om i båten. Noen som vet noe mer om denne typen båt? tenker da på max ant KW/ HK i henhold til at min er 13- 14 fot- Burde den da tåle 40 HK ? Så Arvid_A da kan vi vel være ganske trygg på at det er en Rana? Men C-marine er nok ikke en 16 HT siden båten bare er 13 max 14 fot? eller tar jeg feil? Takker for all god hjelp foreløbig, spennende å følge diskusjonen videre, å se om noen finner eller har lik båt evt bilder av slike båter:)

Redigert av HiMi (see edit history)
Link to post

Tenkte på den vindskjermen på den båten Arvid beskriver, men mente å huske at den hadde 2 frontvinduer.

 

Men på den Rana'en så ser det ut til at hardtop kan demonteres...? Vinkler osv på sidevinduer er også litt forskjellig.

 

Skroget på HiMi's båt er også mye mindre, og har heller ikke samme baugen

 

Rana 16 Cabin/DC var godkjent for 55hk dersom jeg husker riktig.

 

Det var tidligere 2 båtfabrikker på Hemnesberget : Præsteng/RanaPlast og Rana Båtfabrikk. Disse ble vel slått sammen på 90-tallet mener jeg.

Rana båtfabrikkproduserte diverse Fjord modeller i flere år, deriblant Fjordling 18. Mener å ha lest at 16-foteren Arvid linket til har vært solgt som Rana-Fjord på 70tallet en gang.

Redigert av ivar (see edit history)

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Hei!

 

Rana 16 ble levert i både vindskjerm- og HT-versjon. Den båten som ligger på finn.no ser ut til å være opprinnelig en vindskjerm-versjon, men har fått en "ettermekka" hardtop.

 

Jeg hadde en gang i min forrige ungdom en Rana 16HT (har desverre ingen digitale bilder av den). Hvis jeg ikke husker helt feil var det en 1973-74-modell. Den var godkjent for maks 40 hk. Nyere modeller av denne - jeg tror den gikk ut av produksjon tidlig på 80-tallet(?) - var visstnok godkjent for inntil 50hk. Jeg mener båten var drøye 16 fot. Grei båt med bra sjøegenskaper. Jeg hadde en 35hk motor på den, og da slet den med å komme opp i plan med mer enn to voksne personer ombord. Etterkommeren til denne båten - Rana 530 - ble også produsert av Rana Plast (Presteng).

Link to post
  • 5 år senere...
  • 7 år senere...

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...