Jump to content

Innvendig montering av giver for ekkolodd


summer family

Recommended Posts

Epoxylim. Helst av sorten som herder sakte, for å slippe ut luftboblene før herding. F.eks. blå Araldit, eller rød Superstrong.

 

Prøv først ut plasseringen med å legge giveren i en pose fylt med vann, og flytt denne rundt til du finner et sted som gir godt signal (et sted uten luftblærer i plasten). Pass på at du får en passende vinkel på giveren, og lim fast! La gjerne limet stå litt på plassen før du presser giveren nedi, sånn at luftbobler rekker å komme til overflaten.

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win." - Mahatma Gandhi
Link to post
Monterer du i epoksy får du dette resultatet. Det er nesten like ille som å montere i Sikaflex.

 

Merkelig. Det har fungert optimalt hos meg i begge båtene jeg har gjort dette. Tar inn bunn ned til 280 meter i Viksunden, dypere enn det rekker nok ikke ekkoloddet uansett...

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win." - Mahatma Gandhi
Link to post
Jeg har slik rør, men har stadig vekk masse fisk på skjermen, altså luft. Jeg tror jeg har frostværske i beholderen, kan det være derfor? Og nei, det er ikke så mye fisk i mine farvann! :smash:

 

Hvis du bruker fiskesymboler må du slå av disse for å kunne skille fisk og støy. Uten fiskesymboler er det mye enklere å justere følsomheten og også å tyde ekkoloddbildet.

 

Giftfri frostveske (propylenglykol) er det som anbefales av Airmar for innvendig montasje av svingere.

Link to post

Det har jo vært diskutert mange ganger dette med innvendig montert svinger og om dette er en god måte å innstalere svingeren på.

 

Jeg og flere andre har valgt denne montasjemetoden med liming med epoksy. På båten jeg har nå har jeg til og med brukt en svinger beregnet for utvendig hekkmontasje innvendig, limt fast. Grunnen til dette er at det ble for trangt mellom trimflaps og motor/propell. utvendig fikk jeg stadig problemer innvendig fungerer den tilsynelatende bedre.

 

Spørsmålet blir da om det kan være et stort virkningstap slik montert når loddet fungerer ned til de oppgitte dybdeområder for det aktuelle loddet. Importøren har oppgitt at tapet gjennom glassfiber/epoxy er svært liten fordi glassfiberen har egenskaper som gjør at signalene ikke blir forstyrret.

 

Ikke vet jeg Mulligan. Jeg har sett at du har stor kunnskap på dette området og blir veldig usikker når det gis inntrykk av at innvendig liming er et dårlig valg. Selv må jeg innrømme at mine observasjoner og erfaringer kun danner grunnlag for "synsing" og loddet blir ofte for lite brukt til at jeg føler meg sikker på funksjonvurderingene.

 

I tilegg har jeg jo Huminbird og disse er noe spesielle. Mitt nåverende 757 fungerte først etter diverse endringer i avansert menyfunksjon. Dette har ikke noe med svingermontasjen å gjøre siden en kamerat har samme instrument med gjennomgående svinger og han måtte gjøre de samme endringer.

Link to post

Alt kommer an på hva en vil oppnå.

Vil en kun ha en grov indikasjon på vanndybden for å unngå å gå på grunn, så er innvendig montering helt OK. Vel og merke montert i en liten tank.

Montering med epoksy vil også virke til et slikt formål, men signalstyrke og kvalitet forringes mye. Montering i Sikaflex er bare tull.

Men jeg synes det er for dumt å kjøpe et lodd til 10k, for deretter å sette svingeren inni båten.

Et av problemene, som du også viser til, er at disse "fagfolkene" som driver med dette ikke har filla peiling på det de holder på med. Hadde jeg mottatt en ny båt med loddet montert i Sika, så hadde det vært forliksrådet neste.

Selv har jeg en billig Furuno LS-4100 i båten. Utvendig montert på blister som er vinklet i forhold til vannstrømmen rundt forskipet og tre grader forover for kontinuerlig å vaske svingeren fri for turbulens og annet. Jeg mister aldri bunnen.

I en annen montasje med samme lodd og svingerinstallasjon holdt Furunoen bunnen til 750 m, selv om den sluttet å digitalisere på 650 m.

Som sagt, kommer an på hva en vil oppnå.

Men når noen sier at det virker optimalt, like bra osv med innvendig svinger, så reagerer jeg. Særlig når det kommer fra "fagfolk". Fordi det er tull.

 

dypt01.jpg

Link to post
Låner denne tråden litt:

Hvordan vil det være å montere innvendig svinger i en trebåt?? Noen som har erfaringer med dette?

Jeg har gjort dette i min mahogny-båt (plattgatter) med blandede erfaringer.

Det er ingen stor suksess, men det fungerer til mitt behov. Treverk og Sikafleks demper signalene mye.

 

Svinger er limt med Sikaflex til det bunnbordet som er mest vannrett og mengden Sika er er så liten som mulig. Jeg ser bunn ned til 60 - 80 meter. Det varierer en del når jeg mister kontakt med bunnen. Om det vil oppføre seg annerledes gjennom andre tresorter enn mahogny vet jeg ikke.

 

Det fungerer greit for meg som navigasjons hjelpemiddel på relativt grunt vann. Fisk ser jeg derimot ikke.

Loddet er billigste type med svinger beregnet for hekkmontering. (Humminbird som kostet ca. kr. 1500 for 4 år siden.)

Lykke er en kombinasjon av god helse og dårlig hukommelse! :smiley:

Link to post

Nå går det faktisk an å montere en billig plastsvinger gjennomgående i trebåt, men det krever endel arbeid.

Lag en "sko" til svingeren som er så stor at selve svingerhodet kan forsenkes. Fest denne til båten og bor gjennom til skaftet. Lag et mothold inne som er paralellt med svingerflaten. Monter med ei pute av Sika i bunnen av forsenkingen og under skiva til mutteren inne. Trekk til for hånd.

Link to post
  • 2 år senere...

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...