Jump to content

Finst det splint langs kysten mer


liberty

Recommended Posts

Er det de som nå kjører dyr Mercedes med en stor Tabbert på kroken :lol:

Mine kjøretøy pr i dag: "NittiNitti": -90 Land Rover 90, "Bimbo": -93 BMW R1100RS, "Helmut": -08 Knaus Sunliner 808

Grunnet intensiv sensur og shadowbanning har jeg forlatt Fakebook, Insta og Twitter for godt, dere finner meg på https://mewe.com/i/sveinhauge og Telegram

  • Mahatma Gandhi, 1869-1948: Vaksinasjon er en barbarisk praksis og en av de mest fatale av alle vrangforestillinger som er aktuelle i vår tid. Samvittighetsfulle motstandere av vaksinasjon bør om nødvendig stå alene mot hele verden for å forsvare sin overbevisning.
  • Barnevaksiner
Link to post
.... for det var i hovedsak sigøynere som reiste med båter langs kysten.

 

Der må jeg nok tillate meg å være uenig med deg.

 

De som jeg husker langs kysten av Sør-Vestlandet hadde ihvertfall ikke noen utpregede sigøynertrekk. De så ut som vanlige nordmenn på den tiden, snakket helt alminnelig norsk, ofte med sørlandsdialekt og hadde en livsstil som gjorde at de fartet i båt i sommerhalvåret.

 

Noenlunde slik som en hel del av oss fortsatt foretrekker å gjøre - bortsett fra at vi ikke driver med takrenner og klokker og selger selvlagede visper . . . .

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post

Nå er det jo ikke slik at alle vi sigøynere "ser ut som" sigøynere, og at alle tatere "ser ut som" tatere. Vet bare at det var mange båt-sigøynere langs vestlandskysten for endel år siden. De hadde enda faste ruter langs kysten, hvor de bedrev handel og tok forefallende arbeid.

Sjekk denne...

Redigert av Dalton (see edit history)

I am the Captain of this ship, and I have my wifes permission to say so...

Kragerø 26 med Sole SM616 

Link to post

 

Tusen takk, veldig interessant!

 

Det er mine hjemtrakter og deler av min barndom som her kommer frem. Jeg kommer selv fra Kopervik, hvor det omtalte Jakob Walnums barnehjem lå og jeg gikk flere turer med skyssbåten vår med barn fra dette barnehjemmet. Min bestefar var så "glad i folk" at han inviterte barnehjemsbarn på tur slik at de skulle få en avveksling i hverdagen.

 

Takk igjen for linken!

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post

 

Det denne artikkelen bekrefter er jo at det folkeslaget som ble omtalt som Fant, Splint eller tater er en egen folkegruppe, og ikke sigøynere.

”De reisende,” eller romanifolket, er en av fem nasjonale minoriteter

i Norge. Denne statusen fikk de i 1999, da Norge ratifiserte

Europarådets rammekonvensjon om vern av nasjonale

minoriteter. De andre er jøder, kvener, rom (sigøynere) og

skogfinner.

 

Sigøynere kalles Romfolket

Mens tatere kalles romanifolket.

Disse begrepene er så like at de lett blandes sammen. Men det er snakk om to ulike folkegrupper.

Redigert av Wasco (see edit history)
Link to post
Sigøynere kalles Romfolket

Mens tatere kalles romanifolket.

Disse begrepene er så like at de lett blandes sammen. Men det er snakk om to ulike folkegrupper.

Nå er vel dette i ferd med å bli litt "off topic", men det at Rom og Romani er to ulike folkegrupper er det ikke full enighet om. Og dersom vi går langt nok tilbake, stammer både Rom- og Romanifolket fra India. Jeg er selv av sigøyner-slekt, og rederinnen er av taterfolket, så jeg syns det er spennende å grave litt i slik historie. Jeg trodde faktisk at både Rom- og Romanifolket reiste med båter i Norge, men jeg tar kanskje feil der?

I am the Captain of this ship, and I have my wifes permission to say so...

Kragerø 26 med Sole SM616 

Link to post

Husker veldig fra min barndom i Haugesund.

Båtfanter, Ja, de ble kalt det.

De siste jeg husker, hadde tilhold på Storasundsskjærene. Og at båten deres, sank der.

Dette må ha vært mellom 1960 og 62...... Husker vi, "guttane i gatå" rodde ut og så på vraket, som lå rett under vannlinjen.

Nå er vi blitt moderne "båtfanter" selv,.... En slags fritidsbåtfanter:-)

Redigert av rover (see edit history)
Link to post
Jeg trodde faktisk at både Rom- og Romanifolket reiste med båter i Norge, men jeg tar kanskje feil der?

Nå er ikke jeg "utav reisande folk" men har vokst opp sammen med mange av dem på Hedemarken. Stor Johans slekta som er den domminerende slekta på de traktene (Solør) hadde jeg mye kontakt med i min oppvekst. (og har det fremdeles)

Når er det mange av dem som mener at jeg må være reisende jeg også, siden jeg i alle år har hatt så god kontakt med dem.

 

Vel dette blir litt OT.

Men som du sikkert vet er det ulike meninger om hvor rom og romaifolket stammer fra. I dag er det vel ikke så klare grenser mellom disse gruppene. Men før i tiden regnet sigøynerne seg for å være en "renere" rase en taterne.

Sigøynerne giftet seg aldri utenfor sitt eget folk. Mens taterne av og til gjorde dette.

 

Men ...tilbake til tema.

Det er nok mange år siden båtfantene gikk i land.

Litt rart egentlig at akkurat denne delen av romanifolkets tradisjon skulle dø ut.

 

Ellers fortsetter jo de fleste av romanifolket å reise rundt å handle, eller/og å jobbe som blikkenslagere som de har gjort i alle år.

Link to post

Veldig intressant spørsmål, og svaret er ja det fines reisende folk enno langs deler av kysten. For to år sidan handla eg med ein av dei, ham kom til gard i bil riktig nokk, men året før kom ein slektning av han til Rubbestadneset med ein ca 27 fot tresnekke med mykkkje hus på. Utan om det har eg obesert vert dei år om anna siste ti åra, men det er utan yvil siste rest.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...