Jump to content

Teak dørk - trenger oppussing og litt veiledning


Scotters

Recommended Posts

Hei god båtfolkens!

 

Har nylig kjøpt en Coronet 26 fra 1976 og tidligere eier har investert i 2007 i en teak dørk som nå er litt sliten i noen plasser. Dørken kan være utrolig fint her så har lyst å for tilbake så mye at eg kan med litt (kansje mye) arbeid. Ser vedlagt bilder. Dørken ligger ute på bak dekk (siste bilder viser inne for a ser potensielle), så er uttsatt for å blir vått når vi svømmer i sommeren og et kan kommer litt regn for vi slår kalesjen opp. Når båten er parkert så er kaslesjen opp og dørk er beskyttet. 

 

Hva burde eg gjør her og hvilke produkter anbefales? Må nevne at det er 18mm plater med bare 0.55mm teak finer på. Så ikke mulig med mye sandpapir pussing. 

 

Også hvis eg skal bruker olje for å for fargen tilbake så hvilke olje skal beholder de hviter nater hvit? Er epoxy en løsnign for å for en mer slitesterk overflate?

 

Setter stor pris på litt veileding og hjelp her!

 

Mvh

Oliver 

IMG_6056.JPG

IMG_6057.JPG

IMG_6059.JPG

IMG_6058.JPG

Link to post
Scotters skrev for 6 timer siden:

med litt (kansje mye) arbeid.

Trenger ikke kjøpe nye.

Lakken er utslitt (nedslitt).

Jeg hadde tilsvarende dørk, med like slitt lakk. Ble som nye.

 

Skrap lakken av. Varm med hårføner eller varmepistol. Liten sparkelspade som skrape.

Pusse forsiktig.

Lakke, som beskrevet på lakkboksen.

Ville valgt klarlakk (tipper det er det du har)

Vil du ha den mørk, ett eller to strøk med teakolje før lakk.

 

Anbefaler en støvfri garasje...

 

Link to post

Jeg driver ofte med vedlikehold av lakkert teak. For å redde den dørken må du nok fjerne all gammel lakk. Dersom du er heldig kan du bruke varmepistol som Fuglen anbefaler, og da ville jeg skyve lakken av med kittkniv. Det er mer skånsomt enn å skrape. Og vær forsiktid så du ikke svir treverket . .

 

Dersom det er brukt tokomponent-lakk virker varmepistolen som regel ikke. Da er det skrape som gjelder. Du må ha en sylskarp skrape som du bryner etter hvert som den blir slitt. Før du starter med skrape lønner det seg å rue op overflaten med grovt sandpapir. Da tar skrapa bedre. Jeg har fjernet en del lakk på den måten. Det går lettere enn mange tror . .

 

Når du har fjernet lakken pusser du over med sandpapir. Jeg ville unngå og bruke masikin når det er snakk om veldig tynn finer. Det går bra med pussekloss. Og så legger du på ny lakk i mange lag og pusser med sandpapir mellom lagene til dørken er helt glatt. Vask med rødsprit før første strøk med godt tynnet lakk. Dersom du vil ha silkematt finish bygger du først opp med mange lag blank lakk før du gir siste støk med matt.

 

Jeg ville ikke brukt tokomponent lakk. Jeg har erfaring for at den slipper lett fra teak når treverket beveger seg. Det kan se ut som det er det som har skjedd med dørken din . . .

Redigert av NilsPils (see edit history)

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Takk så mye for info her Fuglen og Nils. Har ikke lyst til a kjøper ny så bra at dere har erfaring med dette og at det høres mulig å redde dørken her. 

 

To spørsmål til:

 

1. Kan jeg bruker en lakkfjerning kjemikale her eller er dette ikke en bra ide? 

2. Hvilke lakktype / merke har dere god erfaring med? 

 

På forhand takk

 

Oliver 

Link to post

Ville ikke brukt kjemikalier.

Bare være forsiktig så du ikke pusser igjennom det tynne skiktet med teak.

Begynn å fjerne lakk/pusse på en dørkplate som er lite/ikke synlig f.eks. under en benk, eller en du har matte over. Slik at skulle det gå galt før du har fått feelingen med dette, så er det ikke krise.

 

Selv brukte jeg denne: https://www.maritim.no/epifanes-blank-klarlakk

Og white sprit som tynner.

Står fremgangsmåte på boksen. Ganske greit.

Om andre lakk-typer er bedre vet jeg ikke.

 

Bruk ordentlig kost som ikke slipper hår.

Prøv å unngå støv.

Link to post

Jeg har prøvd forskjellige typer lakk på teak. Jeg har veldig god erfaring med Epifanes teaklakk. Men jeg ville ikke brukt white spirit som tynner. Jeg bruker Epifanes tynner, eller helst Biltemas universltynner. Jeg ville absolutt avsluttet med et strøk silkematt . . .

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Hvis du har hele plater som ikke er skadet, bare slitne i lakken kan de rubbes med poleringsmaskin og samme rubbing som til båtskroget. Her er min dørk, ene siden polert og andre siden upolert

20150505_105341410_iOS.jpg.d923156ba18807789ccbddc1a01d61e3.jpg

 

Ferdigpolert i forifjor

20150505_180600264_iOS.jpg.3d3351e497a55848b154350493d2413a.jpg

 

 

 

 

Redigert av Windy37GM
bilder (see edit history)

Alt jeg skriver er synsing og vage spekulasjoner basert på hva jeg har lært oppigjennom.

 

Link to post

Et alternativ er en kabinettsikling:

https://www.verktoyas.no/Veritas_cabinet_sikling_stor_05P3205

 

Koster litt, men denne fjerner det meste og etterlater seg en suveren overflate. Brukes spesielt på vanskelig treverk der fibrene går i alle retninger slik at det er omtrent umulig å høvle uten "tearout". Du kan bruke denne mot veden om så måtte kreves. Etterpå er det klart for overflatebehandling. Faktisk må en gå over med korning 220 dersom enkelte typer lakk / maling skal benyttes, ettersom overflaten blir alt for glatt.

Men gammel lakk har ikke sjans mot den!

 

Som med alt verktøy, må en vite hvordan det skal vedlikeholdes og brukes. Start her:

https://paulsellers.com/2017/10/filinghoning-guide-80-scraper/ 

Hansvik 14 - Rana 15 DC - Rana 17 DC - ooooiiiiiig????

Nordlænding (konvertert til vestlending) uten båt e som en fesk på lainn. Tørre greier!

Hjemmeside med artikler innen trehobby / finsnekring.

Link to post
Vidar F.H. skrev for 3 timer siden:

Et alternativ er en kabinettsikling:

https://www.verktoyas.no/Veritas_cabinet_sikling_stor_05P3205

 

 

Godt tips. Den virker helt sikker bra. Setter opp en slik på busjettet.

 

Sikling er uanset riktig teknikk. Jeg bruker sylskarp kvalitetsskrape som sikling og tar lakken ovenfra. Tror det virker like bra, men den koster jo også litt . .  Uansett ville jeg bruke vanlig håndsikling/skrape til siste finish når det står igjen litt lakkrester her og der . .

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Sett også denne her opp på budsjettet ditt da:

https://www.verktoyas.no/Veritas_variable_burnisher_05K3701

 

Den er rett og slett genial! Jeg får veldig gode resultater på frihånd, men denne gjør en langt bedre jobb! Det går vanvittig mye kjappere også.

Hansvik 14 - Rana 15 DC - Rana 17 DC - ooooiiiiiig????

Nordlænding (konvertert til vestlending) uten båt e som en fesk på lainn. Tørre greier!

Hjemmeside med artikler innen trehobby / finsnekring.

Link to post
Vidar F.H. skrev for 1 time siden:

Sett også denne her opp på budsjettet ditt da:

https://www.verktoyas.no/Veritas_variable_burnisher_05K3701

 

Den er rett og slett genial! Jeg får veldig gode resultater på frihånd, men denne gjør en langt bedre jobb! Det går vanvittig mye kjappere også.

 

 Takk for tipset. Men må nok vente til jul . . . . :yesnod:

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...