Jump to content

Hvordan få båt ut fra naust når båttrallen er ødelagt?


Joniball

Recommended Posts

Jeg trenger litt gode råd fra båtfolket her. Jeg har arvet en gammel NB800 (26 foter) som står i et naust. Motoren er defekt og bauspydet er knust, så båten ender på skraphaugen. Har fått et firma til å komme å hente den, men de vil bare ta den så lenge den står på vann. Problemet er at båten står på en tralle inn i naustet hvor det ene hjulet er punktert og jeg er sannelig ikke sikker på om resten av trallen fungerer heller. Er det noen som har noen erfaringer med lignende operasjoner, eller som har noen tips om hvordan jeg kan få båten ut? 

1000001922.jpg

1000001924.jpg

1000001918.jpg

Link to post
Joniball skrev for 1 time siden:

Motoren er defekt og bauspydet er knust, så båten ender på skraphaugen. Har fått et firma til å komme å hente den,

Seriøst?? Den båten der må da vel være alt for fin til å skrote? Ganske sikker på at mange ville betalt litt for den båten der. Hadde det vært i nærheten her hadde jeg gladelig hentet den som et prosjekt, og da i tillegg tatt jobben med å reparere tralla for å få den ut. 

Link to post
Just now, Komodo said:

Seriøst?? Den båten der må da vel være alt for fin til å skrote? Ganske sikker på at mange ville betalt litt for den båten der. Hadde det vært i nærheten her hadde jeg gladelig hentet den som et prosjekt, og da i tillegg tatt jobben med å reparere tralla for å få den ut. 

For min del hadde det vært et scoop og kjøpt båt uten motoe, og installert den motoren jeg selv kunne tenkt meg!

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

Skrote båten? Hallo!!!! Enig med alle over her - legg ut på finn til en passende sum mot at folk henter den on site. Hvis det bare er motor og baugspyd som er problemet her, kan du glatt få en pen slump for båten. Å få den ut er en smal sak - jekk opp, få ny slange på dekket og få den vinsjet ut "nice and easy", så kranbil kommer til.

 

Selv om det kun er skroget som er brukendes, er dette alt for bra båt til å skulle kasseres. Slike båter selges for 300.000,- med motorer som har gått 1500-2000 timer. Det bør fortelle deg litt. Med flunke ny motor bør prisen kunne komme opp i 350-400 tusen alt etter standard på resten.

 

Ikke ta dette ille opp eller personlig - men om du bare skroter den båten er du en tulling! :knuserh:Med mindre båten må vekk "i går" eller det foreligger andre forhold som gjør at det "brenner på dass" her. Eller at båten har store skader. Igjen - ikke vondt ment, og kun når det gjelder akkurat denne saken. :glimter:

NB 800 er kanongode båter som selges relativt kjapt på rette tid av året. Selv er jeg på jakt etter en slik båt, men jeg er ikke interessert i et prosjekt selv, dessverre (vil kjøpe noe jeg kan bruke med en gang grunnet tidsaspektet).

 

Kun motor og baugspyd som må skiftes før båten er i brukbar stand? Du får 50.000,- minst. Til sammenlikning ble en Hansvik 21 combi med aaaalt for liten og eldre utenbordsmotor, solgt for ca. 30-35000,- i høst. Inventaret var modent for utskifting og hele båten krevde mye arbeid før den var i presentabel stand. Tilsvarende båter med riktig motor går for 130-150 tusen.

 

Ta masse bilder, dokumenter tilstand og legg den ut på Finn.no til en pris som skremmer unna skrotnissene men som tiltrekker folk som vet hva de driver med. Da blir du kvitt et problem og du sitter igjen med en hyggelig sum dinarer.

 

Jeg ønsker deg lykke til og håper du får en fin pris for båten! Kanskje noen her kjøper den, setter inn en motor og får båten klar til bruk - da kan vedkommende bare ta kontakt til sommeren, så kan det fort bli handel! :tommel_opp: :ja:

Hansvik 14 - Rana 15 DC - Rana 17 DC - ooooiiiiiig????

Nordlænding (konvertert til vestlending) uten båt e som en fesk på lainn. Tørre greier!

Hjemmeside med artikler innen trehobby / finsnekring.

Link to post

+1 fra meg, sliten/havarert motor men ellers hel båt er det ingen grunn til å kaste med mindre du har prøvd å selge den til gi-bort-pris i lengre tid. Baugspydet er vel ikke integrert i resten av dekket, det ser ut til å være skrudd på - så der er det muligheter.

 

Garasjejekk vil fungere til hjulskift, skal den ikke lengre enn utafor døra for å heises over på bil hadde jeg kanskje prøvd å bruke jekken som reservehjul. Kommer du ikke under med jekken bruker du spett og planker til du kommer under med den.

Link to post
Joniball skrev 21 minutter siden:

Legger ved et bilde av bauspydet. Hvis noen her er interessert i å kjøpe båten for en billig penge, så er det selvsagt en mulighet (mulig det kommer en annonse på finn etter hvert). 

 

Det der er ikke grunn ti kondemnering. Ser ut som kun de  påskrudde spydet som er skadet.

Som alle andre sier, så er nok denne båten verdt endel selv om motor er defekt.

Men vet du at den er defekt/ havarert?

 

Nå vet jeg ikke historien her, men siden du sier arvet, så kan det jo tenkes at det kan være enkle ting som gjorde at den ikke fungerte en dag og at den trenger litt mek og deler så fungerer den igjen.

 

Komodo skrev 53 minutter siden:

Hadde det vært i nærheten her hadde jeg gladelig hentet den som et prosjekt, og da i tillegg tatt jobben med å reparere tralla for å få den ut. 

 

Han har vel ikke skrevet hvor det er :glimter:, så kanskje det er håp. Du har jo forutsetningene til åå lage smykker ut av gråstein.

Men det kan jo hende du må driste deg over til fastlandet for å få fatt på den. Skal ha bra flaks om denne står på Hvalæææær

Mvh. SAP

Link to post

Baugspydet er skrudd fast på dekk. Lett å skifte ut.

 

Få den på Finn.no.

 

Hvor i landet er dette da? Du har kommet på rett plass - kanskje du kan få en kyndig person til å komme og ta en befaring mot en liten slant, om du ikke har kompetansen selv?

Hansvik 14 - Rana 15 DC - Rana 17 DC - ooooiiiiiig????

Nordlænding (konvertert til vestlending) uten båt e som en fesk på lainn. Tørre greier!

Hjemmeside med artikler innen trehobby / finsnekring.

Link to post
enslagsgjest skrev 1 time siden:

Er ikke @Vidar F.H. både bosatt på Vestlandet, og på jakt etter en NB800? Løp og hent :fniser:

Tror du VIRKELIG IKKE at takken har kverna rundt i hauet mitt???? 🤣

 

Men nei. Dette tar jeg ikke på meg. Jeg har ikke kompetansen til det, og det er heller ikke rette tiden for meg for øyeblikket. Jeg akter å kjøpe meg noe som kan brukes fra dag 1. jeg har hatt ufrivillig landlov siden 2017. Inøff is inøff.

Dette er mat for @Komodo om han ikke er helt kylling, da.😁😁😁

 

@Joniball vi får satse på at noen dukker opp og er interessert. Kanskje du kunne fortelle litt om øvrig tilstand og om adkomstmuligheter. Å få båten ut av skuret er 1 ting, og det bør være grei skuring. Men hva så? Kommer man til med bil med kran? Slike ting.

 

anbefaler også at du rydder fint i båten og tar mange gode bilder. Større sjans for å få napp da.

Hansvik 14 - Rana 15 DC - Rana 17 DC - ooooiiiiiig????

Nordlænding (konvertert til vestlending) uten båt e som en fesk på lainn. Tørre greier!

Hjemmeside med artikler innen trehobby / finsnekring.

Link to post

Du skriver at det ene hjulet er punktert, men hvis den har stått lenge er det ikke umulig at luften bare har sivet ut over tid. Jekk den opp så hjulet henger i luften, og fyll på luft. Det skulle forundre meg om den ikke holdt på luften lenge nok til at du fikk den på vannet. Dette må jo være en ypperlig båt for mange... Hvis du får den på vannet, hvorfor ikke legge den ut på Auksjonen.no og se hva du ender opp med i istedenfor å gjette seg til en pris på Finn.

Vask og rydd, og kjøre over den utvendig med en kjapp polering før du hiver den på vannet og tar bilder. Tror det er rimelig godt timesbetalt...

Link to post

Det er jo hauger av folk her inne med enormt med kunnskap, og noen med litt tid til overs også, så tenk hvis Baatplassen gikk sammen om å pusse opp denne på dugnad, og så donert den til en god sak, ala det fantastiske prosjektet som ble gjort med båten til en annen her inne på forumet..

(Det vanskeligste hadde vel vært å bli enige om hva som var en god sak...salg til inntekt for RS?)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...