Jump to content

Heftig røykutvikling/brann i båten på fredag - finner ikke årsak


Windy37GM

Recommended Posts

Jeg synser litt:

Fordi motorelektronikken er koblet direkte på dynamoen (Volvo design). Og får da mer volt enn borte ved batteribanken pga lite strømtrekk/spenningsfall opp til instrumentene.

PDAR senser på Prosplit. Her har det da vært en større spenningsforskjell enn normalt mellom batteri og dynamo pga høye strømmer. Den dynamoen (90A) på den motoren som det er mest gåent på, det er den kretsen som er kortsluttet. En sikring på 250A er på den kretsen, den har ikke gått av en eller annen grunn. Den skal byttes til 150A..

 

Hang det på greip?

 

mvh

Bavaria32sport

Alt jeg skriver er synsing og vage spekulasjoner basert på hva jeg har lært oppigjennom.

 

Link to post
Hva kommer kabeldimensjonen ut i her? Direkte i mm2?

Ja mm2, Men for deg i dette tilfellet blir det vel:

(0,02 x 3,2m x 180A)8mm2 = 1,44V.

1,44V er ganske mye. Vil vel si at ledningen i de verste tilfellene blir en varmekabel på 260W.

Men nå er vel returkabelen kraftig, så regnestykket i ditt tilfelle blir bedre. Om returkabelen er perfekt vil fortsatt spenningsfallet kunne blitt 0,7V. Og 170W på den kabelen når batteriene ble ladet max.

I de fleste tilfeller vil strømmen fra generatorene gå ganske fort ned, og ikke gjøre kabelen så varm. Men meningen med PDAR er jo at generatorene skal kjøre på høy lading mye lenger for å lade opp fortere/bedre.

Redigert av Jan E. (see edit history)

Jara Wynja

Link to post

Hei,

 

Om det henger på greip, handler vel litt om hvor langt man skal trekke ting. Uansett det viktigste er jo at du får reparert ting til et overkommelig beløp og får forhindret at det gjentar seg.

 

Uansett så uroer det meg at en eventuell feil i ladesystemet kan få så store konsekvenser på en moderne motor. Har D6 og mener det er gul senseledning på denne. Skulle gjerne vist om det er noen intern spenningsregulator som forhindrer spenningen å gå over 16 Volt ut fra dynamoen selv om den gule løsner, eller det oppstår en feil i PDAR, Prosplit eller skillediode.

Link to post

Yepp.

Det som ikke ble fikset var Prospilt RT, kompressor kontroller og statusdisplay. Det som jeg klarte å reparere (for ca 1 hundrings i deler:2x7812 regulator, 1 diode, 1 zenerdiode, 3 motstander) var drevdisplayet og begge PDAR regulatorene.

 

Da blir det tur til helgen, må si jeg gruer meg litt til å gi på.

 

mvh

Bavaria32sport

Alt jeg skriver er synsing og vage spekulasjoner basert på hva jeg har lært oppigjennom.

 

Link to post

Hei,

 

tror JRK er inne på rett spor her - overspenning har tatt knekken på elektronikken.

Men hvorfor?

 

Om feilen skyldes en vakkel (brudd, dårlig kontakt) eller kortslutning av en leder eller koplingspunkt, bør du finne feilen. Hvis ikke dette utbedres vil du garantert oppleve denne hendelsen igjen...

 

Den smeltede kabelen ser ut til å være 6 mm2, mulig 10mm2 (8mm2 er det neppe).

Dette er da ikke en original BMB installert kabel? I vår 32S mener jeg dene var 95mm2!

 

Hvor har du innkoblet - fra motorer på batteriene?

Hvor er baugthruster tilkoblet?

Hvor er ankerwincher tilkoblet?

 

Det ser ut som det er motor1 som har gitt forhøy spenning, den med ny dynamo (større) og for lavt ladetrykk.

Kan det være en sammenheng her?

Mvh Aquarius

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...