Jump to content

Oslo - Trondheim (t/r) med Nord Star 47


sap_2000

Recommended Posts

Vannslange på enden av brygga som ikkje viser. Men regnet tek nok saltet, ja:thumbsup:

Vedder elles ei tube kaviar på at det blir periodar utan regn i løpet av ettermiddagen. Veret skifter rask i dette området.:lol:

Utvalet av resturanter er ikkje så stort i området, men der er i alle fall ein om de føler behov

Ser ut som det bles ganske bra inne i havna også. Låg der tidlegare i sommar, vinden tok godt då også. Men berre å få på mykje hyssing. Noko heilt anna å ligge i denne havna enn på Bud i denne vindretninga:thumbsup:

Link to post

Lang erfaring = ført den samme båten ut og inn av samme båtplass 50 ganger i 30 år i godvær.

 

Bred erfaring = ført svært mange ulike båter inn og ut av båthavner, over havstrekk, i naturhavner i 50 døgn i 30 år i all slags vær.

 

Litt karikert for å få frem det som kan være forskjellen.

Redigert av Grand Banks jr (see edit history)

Fiskebåten: Shetland 498 - min 16" "speed sjark" - 60 HK Evinrude VRO (deaktivert VRO)
Turbåten: Neptim 8000, VP TMD40A TAMD41B

Link to post

Vi har hatt mye besøk i dag, gøy med litt oppmerksomhet rundt en fantastisk båt. 

Flere har nevnt at de har fulgt med oss på denne reisen. Utrolig morsomt .

Sitter å følger litt med på kameraet ute fra Bud. Det ser ikke bra ut der ute nå.

Screenshot_20170813-172731.png

Endelig ble det Bobåt

Link to post

Noen bilder fra turen ut til Hustadvika 

 

20170813_132043.jpg.89805dc4e20e911965a6a85244b677de.jpg

 

20170813_131959.jpg.18f64fb8c7bf876975bf8b385314f002.jpg

Vinden tok skikkelig tak i hekkbølge 

20170813_131835.jpg.d13dd74c7298ddfc88c2b121d1808dc5.jpg

Her er stort sett hele båtsiden nedspylt av bølgesprut og vind.  Det rev skikkelig i båten.20170813_131833.jpg.644281eecea4d3e9ab4c18c6936671b4.jpg

Båten går likavel som et tog på skinner. 

20170813_131944.jpg.acde3d6109c535c37f8599272f6f5320.jpg

 

Den imponerer veldig. En rå båt. Likevel er det tryggest å bruke fornuft . Vi snudde. Å det støttes av lokalbefolkningen her ute. 

Endelig ble det Bobåt

Link to post

da vi kom ut mot Bud og så vindøkning og dreiningen mot vest kjente jeg tvil på om det var lurt å fortsette gjennom Storsundet å dreie babord inn mellom skjærene i Stolpeleia da vi vile være uten retrettmulighet.  

 

Vi merket også tungsjøen fra vest før bud, så tror det var mye svell og brytninger der inne. 

 Ingen av oss har vært her før og uansett hvor mye kart studeres mangler man et visuelt bilde av omgivelsene.  

 

Vi var begge enige om at det eneste rette var å

snu før vi kom for langt da et feilskjær eller vurdering lunne blitt katastrofalt.  

 

Oprrinenlig plan var å gå inn i molohavana på Bud, men vi så hvordan sjøen og vinden stod rett inn åpningen og tenkte det måtte være mye svell og røsk der inne.  

 

Her i Elnesvågen har vi hatt godt med besøk i dag som bjørn sier. Sikker 10-12 stk.

 

Flere av båtene som ligger her har vært på festival i helgen og skulle vestover men drøyde en dag pga vinden.  Foran oss ligger en 45 fot FB båt med hjemmehavn Bud.  Han var på vei hjem men snudde da han ikke anså det som trygt å gå inn. 

 

  Key Freak skrev On 13.8.2017 at 15.52:

Har dere lagt dere lenger ut på gjestebrygga? 

Vis hele sitatet  

 

Vi flytta oss litt frem for å gi plass til en SS62 som ville feste tauene rett i moloen for å avlaste flytebrygga vi ligger på da det river rimelig godt. 

 

Vi har jo ikke så mye annet å drive med enn å følge med på værobervasjoner og varsler. Håper på en endring og mulighet i morgen, men det ser ikke veldig lovende ut. 

 

Kommer noen skikkelige vindrosser til tider. Siste bilde er tatt nå for 5 min siden og nå er en stor SS på vei inn i havna.  Blir spennende, men folk her er nok vandt med å manøvrere i hard vind. 

IMG_3018.JPG

IMG_3022.JPG

IMG_3024.JPG

Redigert av sap_2000 (see edit history)

Mvh. SAP

Link to post

Har respekt for dette området når det står på, humpete er greit nok, men her er så mange varierende dybder og skjær at bølgemønsteret kan bli uforutsigbart.

Syntes det så ut som et vindu i morgen tidlig/formiddag på Hustadvika, der det er mulig å gjete de 15-16Nm det er fra Bud til broa på Atlanterhavsveien ( Storeseisundet ved Lyngholmen).

Derfra kan man holde godt driv innaskjærs opp forbi Kr.Sund og oppunder Hitra før bartefjorden :)

 

 

Link to post

Fornuftig av dere å snu, selv om det er moro med litt action og sjø ? 

 

  sap_2000 skrev On 13.8.2017 at 12.41:

 Sørlendingen får tygge tørre blingser

 

 

IMG_3007.JPG

Vis hele sitatet  

Kjenner en pensjonert stuert i Kristiansund. Tror jeg skal ringe og få ham til å stå klar og hoppe ombord på fordekket når dere passerer ?

Link to post

Tenker det var ille utpå der når dere valgte å snu. 

 

Jf. rutene vi diskuterte i går. Om forholdene blir bedre etter Hustsdvika i morgen kan det kanskje lønne seg å gå ut ved Kristiansund og direkte på Trondheimdleia. Dere sparer noen mil på dette sammenlignet med å gå fjordene etter Kr.sund som vi snakket om i går. 

 

Om dere går gjennom Kr.sund og ut på østsiden kan dere krysse Talgsjøen og gå leia mellom holmene som kommer ut i Trondheimsleia ved Ringholmen. Her er det hurtigbåtmerking av leia. 

Viksund 340 St. Cruz: Tre-roms fritidsbolig med to terasser og fleksibel beliggenhet.

 

2009 - 0000: Viksund 340 St.Cruz Fly m/VP D6-370/HS80AE

2003 - 2009: Halco 29 Offshore Fly m/VP 41B/290DP

Link to post

Takker så mye for fine reisebrev, prøver å følge litt med. Kommer med en liten oppfordring til de som gjerne vil prøve noe slikt som denne båten. 

Ser at det er mange som kunne tenke seg en tur med en slik båt som denne her. 

Det har dere mulighet til, om ikke akkurat samme båt men en relativ ny båt på ca samme lengde. 2 store motorer, med det nyeste innenfor navigasjon og kommunikasjon, fenomenal manøvrerbarhet, luftdempede recarostoler. Fine kollegaer som alle er inntressert i båtliv. Alle du møter på vannet stråler av lykke når du kommer.

Meld deg som frivillig i redningselskapet så kan dere få tilgang til flott båt.

Redigert av Allan E (see edit history)
Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...